رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 3 خبر


  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
  • الجمعة ۰ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Friday 18 September

امیر سحرخیز و امیرمسعود علمداری دو فعال عرصه انیمیشن کشورمان در یادداشت‌های جداگانه نسبت به آنچه در برنامه «دورهمی» درباره مردن انیمیشن در ایران مطرح شد، واکنش نشان دادند. دیشب مهران مدیران در برنامه «دورهمی» میزبان علی قربانزاده بازیگر سینما بود که در بخشی از صحبت ها درباره وضعیت انیمیشن در کشورمان صحبت شد که […]

امیر سحرخیز و امیرمسعود علمداری دو فعال عرصه انیمیشن کشورمان در یادداشت‌های جداگانه نسبت به آنچه در برنامه «دورهمی» درباره مردن انیمیشن در ایران مطرح شد، واکنش نشان دادند.

دیشب مهران مدیران در برنامه «دورهمی» میزبان علی قربانزاده بازیگر سینما بود که در بخشی از صحبت ها درباره وضعیت انیمیشن در کشورمان صحبت شد که این مساله واکنش دو نفر از فعالان عرصه انیمیشن را به دنبال داشت.

در همین زمینه امیر سحرخیز نویسنده و کارگردان انیمیشن در یادداشتی عنوان کرد: «سلام جناب مدیری! سلام جناب قربان زاده! خوب هستید؟ اگر شما نیز از حال ما جویا باشید باید بگوییم که زنده‌ایم! بوده‌ایم و خواهیم بود! هر چند صدای انیمیشن در میان این همه شلوغی به شما نرسد. راستی می‌دانید سرمایه تولیدات همین انیمیشن کسری از بودجه تولیدات تلویزیونی نیست؟ خبر دارید انیمیشن ایران در جشنواره‌های خارجی چه جایگاهی دارند؟ خبر دارید که در بسیاری از مقاطع حساس اجتماعی و سیاسی (مثل همین انتخابات ریاست جمهوری خودمان) چقدر از ظرفیت انیمیشن برای رساندن پیام به مخاطب استفاده شد؟ نام جشنواره انسی را شنیده‌اید؟ می‌دانستید امسال یکی از خانم‌های انیماتور ایران، خانم کشکولی‌نیا داور آن جشنواره بودند؟ ما سال‌ها با این خبر زنده‌ایم و خوشحال!

آقای مدیری و آقای قربان‌زاده! ما به خودمان خیلی افتخار می‌کنیم. به شما هم. برای شما در همین سینما کف و سوت زدیم وقتی اسکار گرفتیم. به سینما رفتیم و بلیت خریدیم و از سینما حمایت کردیم. اما هیچ‌گاه چیزی نخواستیم. خانه سینما بسته شد و اعتراض کردیم. باز شد و خوشحال شدیم و برگشتیم سر کارمان. سهمی نخواستیم. سهمی نداشتیم. اما همیشه زنده بودیم و حالا بیشتر از همیشه.

آقای مدیری، آقای قربان زاده. انیمیشن ایران نماینده و متولی سالم و صالحی ندارد. اما دلیل نمی‌شود در برابر بی‌انصافی شما ساکت بنشینیم. لطفا به شکلی اعلام کنید که ندانسته و صرفا برای خنده تیکه‌ای انداختید و گذشت و رفت! اعلام هم نکردید ما اهل لشکرکشی نیستیم. برمی‌گردیم سر کارمان و باز در مواقع حساس یاد ما خواهید افتاد و خواهید فهمید که انیمیشن ایران زنده است. و ما آن روز هنوز اینقدر دلمان پاک است که اتفاقات امروز را هم فراموش کنیم هم ببخشیم.

امیر سحرخیز نویسنده و کارگردان انیمیشن»

همچنین امیرمسعود علمداری نویسنده و پژوهشگر عرصه انیمیشن نیز در مطلبی نوشت:  «مهران مدیری عزیز

سال ها با برنامه هایت خندیدیم و از هنر تو و همراهانت لذت بردیم. طنزهای منتقدانه و خلاقانه ات را تشویق کردیم. برای مان عزیزی، قابل احترامی و ما اهالی انیمیشن دوستت داریم. هرطوری هم که با انیمیشن ایران شوخی کنی، مخلصت هستیم و تاب شنیدن که هیچ، لذت خندیدن به آن را نیز از دست نخواهیم داد. اما… اما…

این نه طنز است و نه فکاهه و نه حتی هجو! علی قربانزاده مهمان برنامه «دورهمی» از مستندی تلخ می گوید. انیمیشن ایران ۲۰ سال است که مرده است!

خیر امواتتان یک فاتحه هم برای مان می خواندید، جای دوری نمی رفت.

هر ساله بیش از ۲۰۰۰ انیمیشن کوتاه در ایران و چندین اثر سینمایی و ساعت ها جلوه های ویژه برای آثار سینمایی زنده توسط همین موجودات بی محصول و بی وجود، تولید می شود. ساعت ها سریال و… ما امواتی بیش از ۱۰۰۰۰ نفریم. باور ندارید به آمار و اطلاعات مراجعه کنید.

راه نزدیک را بی خیال شوید. بروید و از جشنواره های خارجی بپرسید. بروید ببینید این موجودات زیرزمینی را در شرایط کنونی ایران و با وجود همه محدودیت های ارتباطی، نرم افزاری، سخت افزاری و… ستایش می کنند.

بله ما امواتی هستیم که در فشار توجه و باندهای سیاسی- ارتباطی سینمای زنده مرده ایم. ما زیر لگدهای بی رحم سینمای مورد علاقه شما تحقیر شده ایم.

لطفا چند دقیقه وقت بگذارید. یک بررسی کوتاه. دنیا امروز سینمای زنده را به مسیری می برد که به زودی به سینمای دیجیتال تغییر ماهیت خواهد داد و شما زنده های سینمای ایران، ما را در این کشور مدفون شده می دانید.

هستیم؛ اگر دستی برای همراهی نباشد، هستیم و با قدرت ادامه می دهیم ولی ای کاش زندگی را در رگ های این جامعه جوان و پرتلاش و کم توقع می دیدید. افسوس…»

منبع: مهر

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار