رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۳ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Tuesday 20 October
  • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
  • کد خبر : 31411
  • تئاتر
  • چاپ خبر : هفدهمین نشست تئاتر کاغذی برگزار شد

در هفدهمین نشست تئاتر کاغذی در فرهنگسرای ارسباران پس از معرفی و نمایشنامه خوانی نمایشنامه ی ساده با تو با یک ترانه مطرح شد: نمایشنامه ای که بحران های اجتماعی را به درستی و باورپذیر نشان می دهد هفدهمین نشست تئاتر کاغذی با حضور ندا قربانیان، امید طاهری و بهزاد صدیقی توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای […]

در هفدهمین نشست تئاتر کاغذی در فرهنگسرای ارسباران پس از معرفی و نمایشنامه خوانی نمایشنامه ی ساده با تو با یک ترانه مطرح شد:

نمایشنامه ای که بحران های اجتماعی را به درستی و باورپذیر نشان می دهد

هفدهمین نشست تئاتر کاغذی با حضور ندا قربانیان، امید طاهری و بهزاد صدیقی توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران و با همکاری مؤسسه ی افرامانا عصر روز شنبه ۱۷ آذرماه ۹۷ در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی مؤسسه ی افرامانا، در هفدهمین نشست تئاتر کاغذی ابتدا نمایش نامه ی ساده با تو با یک ترانه نوشته و کارگردانی ندا قربانیان توسط ندا قربانیان، محمود حقیری، رضا رباط جزی، عبدالرضا یعقوبی، سید فرزاد تجلی، ژینوس رحمتی و سعیده نی باقلی نقش خوانی شد و سپس این اثر با حضور مهمانان این نشست مورد بررسی قرارگرفت.
بر اساس این گزارش، ندا قربانیان، نویسنده ی نمایشنامه ی ساده با تو با یک ترانه در ابتدای این نشست یادآورشد: نمایشنامه¬ی ساده با تو با یک ترانه را در سال ۹۴ نوشتم و در همان سال در جشنواره¬ی تئاتر استانی و جشنواره ی تئاتر فجر اجرا کردم و جوایزی را به دست آوردم. تا کنون ۱۵ نمایشنامه نوشتم که از بین آن ده اثر را اجرا کردم.
وی سپس با اشاره به این که در نمایشنامه نویسی سبک ¬ها و فضاهای متفاوتی را تجربه می کند، اضافه کرد: ایده ی اصلی این نمایشنامه بر اساس شخصیت واقعی خواننده¬ی خالتوری شکل گرفت که در ماه محرم نیز در هیئت های عزاداری شرکت می کرد. البته مهمترین دغدغه هایم در نمایشنامه نویسی پرداخت به مسائل زنان است و از آن جایی که یک زن هستم نوشته هایم زنانه است.
این نمایشنامه نویس هم چنین گفت: سعی کردم در این اثر طنزی را تجربه کنم که همراه با موضوع آن تأثیرگذار باشد. علاوه بر این دوست داشتم در به بیماری ایذر هم در نمایشنامه بپردازم که صرف نگاه بد به این بیماری داشتن کمکی به این نوع بیماران نمی کند چون همه ی نوع بیماران به یک دلیل دچار آن نمی شوند.
در ادامه بهزاد صدیقی، دبیر سلسله نشست های تئاتر کاغذی، در ابتدای سخنان خود ضمن معرفی نمایشنامه ی ساده با تو با یک ترانه گفت: این نمایشنامه در حوزه ی رئالیسم اجتماعی نوشته شده و نویسنده برشی از واقعیت جامعه ی معاصر پیرامونی را که آدم های آن در زیر طبقه ی متوسط اجتماعی قرار می گیرند، نشان داده است.
وی گفت: نویسنده ی این اثر در پرداخت شخصیت ها کوشش کرده آن ها را بر حسب این طبقه ی ته شهری باورپذیر تصویر کند. البته در این مسیر از زبان گفتاری آن ها هم استفاده کرده اما اشکالی که این زبان دارد این است که اغلب آدم های آن با یک نوع زبان حرف می زنند در صورتی که همه ی آدم های چنین طبقه ای در جزئیات زبان گفتاری خود با یک دیگر به یک صورت صحبت نمی کنند.
در این نشست امید طاهری، منتقد تئاتر، در آغاز سخنان خود با اشاره به ارزشمند بودن برگزاری این نشست ها و این که تئاتر ما نیازمند گفت وگو است و جای خالی آن به شدت احساس می شود، تصریح کرد: در ابتدا باید ببینیم نویسنده چه موضوعی را انتخاب کرده و تحت تأثیر چه چیزی نگاهی به موضوع نمایشنامه اش داشته است. قبل از هر چیز می بینیم این در اثر آدم ها دغدغه ها و حضور ملموسی دارند.
وی در ادامه یادآورشد: هر کدام از ما در دنیای پیرامونی وارد کنشی می شویم. مهم ترین ایجاد علت های آن ارتباط یاد نبود ارتباط است. در این اثر هم هر کدام از شخصیت ها وارد چنین کنشی می شوند و هر کدام از آن ها دغدغه های خاص خود را دارند و زیر یک سقف هدف مشترکی را دنبال می کنند که آن هدف هم آماده سازی آلبوم موسیقی است.
طاهری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قصه این درام گفت: داستان نمایشنامه در پایین شهر با آدم های این طبقه و البته با حضور یک آدم از طبقه مرفه جامعه که اشتراکاتی دارند، روایت می شود.
این منتقد اضافه کرد: در این نمایشنامه طبقه ی اجتماعی مطرح نیست و لزوما درد فقر مطرح نمی شود. بل که نبود تفاهم و نبو درک یک دیگر مورد کندوکاو قرار می گیرد. ضمن این که انتخاب شخصیت سیاووش هم انتخاب خوبی در این اثر محسوب می شود.
این نمایشنامه نویس هم چنین تصریح کرد: انتخاب سبک رئالیسم اجتماعی با ناتورالیسم هم جذابیت های خاص خودش را دارد و هم فریب دهنده است. این نوع آثار اندک قصه ای که داشته باشند هم جذابیت با مخاطب خود ارتباط برقرار می کنند. زبان در ساحت کلی اثر نویسنده را به مخاطب معرفی می کند اما زبان در این نوع آثار در اشکال کلی تری باید زبان نمایشنامه را هم بسازد و زیبایی شناسی داشته باشد.

امید طاهری در ادامه با اشاره به تشخص زبان در آثار بهرام بیضایی گفت: در این اثر شخصیت ها در زیر یک سقف با یکدیگر کار می کنند و یک کلمه ی کلیدی دارند که برای یک هدف مشترک کار می کنند. اما هم خونی نمی تواند دلیل بر فهم شان باشد. علاوه بر این آدم ها مدام هم دیگر را برچسب می زنند و خود زنی هم می کنند.
این منتقد در ادامه سخنانش گفت: در این اثر هر کدام از آدم ها امید و ناامیدی ها و هر کدام قصه ی خاص خودشان را دارند. علاوه بر این بحران وجود دارد اما فاجعه اتفاق نمی افتد؟ یا اگر رخ می دهد چگونه اتفاق می افتد؟ یا در کجای نمایشنامه می خواهد مخاطب را تکان دهد و به قول معروف به مخاطب سیلی بزند. یا مرز تجاوز و حریم کجا اتفاق می افتد.
قربانیان در پایان این نشست گفت: من در این نمایشنامه فروپاشی آدم ها را می خواستم با این موضوع تصویر کنم. بله آن سیلی وجود ندارد ولی این وضعیت که شخصیت ها به خاطر عقایدشان و خودخواهی های شان حتا به خاطر یک هدف مشترک نمی توانند در کنار هم قرار گیرند، را تصویر کردم. ضمن آن که سعی کردم زبان این شخصیت ها شبیه به زبان طبقه ی زیر متوسط جامعه باشد. علاوه بر این دوست داشتم درد مشترک شخصیت ترانه که درد بسیاری از زنان جامعه ی ما است، تصویر شود.
امید طاهری نیز اضافه کرد: ما در درام امروز متاسفانه فقر ایده و تکنیک داریم. خیلی از نویسندگان و کارگردانان تئاتر درگیر تکنیک هستند در صورتی که آن ها وقتی از تکنیک حرف می زنند، در واقع همان ایده را دارند توضیح می دهند. بسیاری از آن ها نسبت درستی با دنیای زیستی خود برقرار نمی کنند و آثارشان خالی از ایده است. ایده، تکنیک نیست، ایده، زائیده ی تفکر و اندیشه است.
بهزاد صدیقی در پایان این نشست گفت: هر چند در این اثر موضوع خوبی مطرح می شود. بسیاری از آثاری که در حوزه ی رئالیسم اجتماعی قرار می گیرند، حاصل ایده های خوب نویسندگانشان است و بر اساس ایده جلو می روند، اگرچه نمایشنامه های نسل امروز نیاز به بررسی و تدقیق بیشتری دارند. نمایشنامه ی ساده با تو بایک ترانه نمایشنامه ای است که نویسنده ی آن اصول را رعایت کرده و بحران های اجتماعی را به درستی و باورپذیر نشان می دهد.
گفتنی است در پایان این نشست لوح تقدیری از طرف مدیریت فرهنگی هنری منطقه ی سه و فرهنگسرای ارسباران به هر یک از مهمانان این نشست اهدا شد.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار