رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
  • الجمعة ۲۴ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 14 August

زندگی زهرا نعمتی نخستین زن تاریخ ورزش ایران که موفق به کسب مدال طلا در سطح بازی‌های جهانی المپیک و پارالمپیک شده ‌است از رادیو تهران و رادیو نمایش پخش می‌شود. “بانوی کماندار” بر اساس  زندگی زهرا نعمتی، زنی که با وجود معلولیت بر قله افتخار ورزش ایران در رشته تیراندازی با کمان ایستاد در قالب […]

زندگی زهرا نعمتی نخستین زن تاریخ ورزش ایران که موفق به کسب مدال طلا در سطح بازی‌های جهانی المپیک و پارالمپیک شده ‌است از رادیو تهران و رادیو نمایش پخش می‌شود.

“بانوی کماندار” بر اساس  زندگی زهرا نعمتی، زنی که با وجود معلولیت بر قله افتخار ورزش ایران در رشته تیراندازی با کمان ایستاد در قالب مستند نمایشی در ۶ قسمت به سفارش رادیو تهران در ادارهکل هنرهای نمایشی رادیو تهیه شده است که از روز شنبه بیست و یکم تیرماه روی آنتن رادیو تهران می‌رود و روز یکشنبه نیز پخش آن از رادیو نمایش آغاز خواهد شد.

زهرا عبدالله‌زاده تهیه‌کننده مستند نمایشی رادیویی “بانوی کماندار” درباره این مجموعه گفت: وقتی قرار است که روی یک مستند نمایشی کار کنیم،  کار دقیق‌تر و حساس‌تر می‌شود و من به عنوان تهیه‌کننده لازم بود برای تمرین و ضبط نمایش، آماده‌تر باشم.

وی افزود: شعرهای کوتاهی در نمایش خوانده می‌شود که از ترانه‌های فولکلور کرمانی است بنابراین لازم بود که سعید سلطانی، بازیگر نقشِ پدرِ زهرا، حتماً این ترانه را بشنود و نحوه خواندنش را بداند. طی صحبت‌هایی که با مهدی فراهانی نویسنده کار داشتم با کمک ایشان ترانه‌های موردنظر تهیه شد. همچنین با صحبتی که با رضا عمرانی کارگردان کار داشتم  بخشی از صدای زهرا نعمتی را برای شیوا رفیعیان بازیگر نقش زهرا نعمتی فرستادم تا به حس بازی او  کمک زیادی کند.

 عبدالله‌زاده تأکید کرد: میکس و آماده‌سازی مستند نمایشی “بانوی کماندار” بسیار پُرکار بود و به طراحی مناسبی نیاز داشت. در جاهایی از این مستند نمایشی؛ تیترهای خبریِ موفقیت‌های پی در پی زهرا نعمتی گفته می‌شود که با فضای استادیوم، تشویق تماشاگران و موزیک میکس شد.

این تهیه‌کننده رادیویی ادامه داد: مستند نمایشی “بانوی کماندار” نمونه کاملاً درستی از تعامل بین نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده است. اگرچه به زعم من در تمام نمایش‌ها باید این تعامل وجود داشته باشد اما در مستند نمایشی نیازش بیشتر حس می‌شود و از جایی که تهیه‌کننده عامل ارتباطی برنامه است می‌تواند نقش مؤثر و زیادی در این تعامل داشته باشد.

 در خلاصه داستان مستند نمایشی “بانوی کماندار” آمده است:  زهرا نعمتی در اثر تصادف دچار ضایعه نخایی شد و پس از آن با جوانی به نام رهام، که مثل او دچار معلولیت بود، آشنا شد و از این طریق وارد دنیای ورزش شد. اگرچه مادرش همیشه نگران بود اما زهرا با همت و پشتکاری که داشت تیراندازی با تیروکمان را شروع کرد و هر روز بهتر از دیروز به کار ادامه می‌داد تا به تیم استان رسید و مشغول تمرین برای اعزام به مسابقات کشوری و انتخابی تیم‌ملی شد. زهرا نعمتی با اراده‌ای مثال‌زدنی افتخارات را یکی پس از دیگری به دست می‌آورد تا جایی که به عنوان برترین زن ماه نوامبر و روز جهانی زن انتخاب شد….

“بانوی کماندار” به نویسندگی مهدی فراهانی و کارگردانی رضا عمرانی و با هنرمندی کرامت رودساز، معصومه عزیز محمدی، سعید سلطانی، شیوا رفیعیان، مسعود زنوزی، محمد پورحسن، بهناز بستاندوست، نگین خواجه نصیر، شیما جان‌قربان، اکبر مولایی، امیر فرحان‌نیا، مهرداد مهمان‌دوست، محمدرضا علی، شهریار حمزیان، بهادر ابراهیمی، احمد لشینی، راضیه مومیوند و ماندانا محسنی در ادارهکل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است.

این مجموعه رادیویی به تهیه‌کنندگی زهرا عبدالله‌زاده، افکتوری نازنین حسنپور و صدابرداری فرزاد شریفی از ۲۱ تیرماه ساعت ۲۲:۳۰ به روی آنتن شبکه تهران می‌رود و پخش آن از روز یکشنبه ساعت یک بامداد در رادیو نمایش آغاز خواهد شد که تکرار آن از شبکه رادیویی نمایش ساعت ۱۵:۳۰ همان روز است.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار