رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 9 خبر


  • پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 13 May

به گزارش سینماخانه؛ موزیک ویدیو «هوای زمزمه هایت» با تصاویری از سریال «می خواهم زنده بمانم» و با صدای همایون شجریان منتشر شد. موسیقی این قطعه را غلامرضا صادقی با شعری حسین منزوی/ هوشنگ ابتهاج (سایه) آماده کرده است. همایون شجربان در باره این قطعه در صفحه شخصی خود چنین نوشت: “دوستان گرامی آنچه می‌شنوید، […]

به گزارش سینماخانه؛ موزیک ویدیو «هوای زمزمه هایت» با تصاویری از سریال «می خواهم زنده بمانم» و با صدای همایون شجریان منتشر شد. موسیقی این قطعه را غلامرضا صادقی با شعری حسین منزوی/ هوشنگ ابتهاج (سایه) آماده کرده است.

همایون شجربان در باره این قطعه در صفحه شخصی خود چنین نوشت:

“دوستان گرامی
آنچه می‌شنوید، دوّمین اثری است که به عنوان همکاری مشترک من و رضا جان با پروژه‌ی «می‌خواهم زنده بمانم» ضبط و اجرا شده‌است و امیدوارم در نظر شما مقبول افتد.
گمان می‌کنم ذکر پاره‌ای نکات و توجه به آنها خالی از لطف نباشد. در همکاری بین دو حوزه‌ی متفاوت هنر یعنی هنر موسیقی و هنرهای تصویری، آنچه نخست حائز اهمیت است حفظ روح داستانی است که روایت می‌شود. در ساخت این اثر و اثری که پیش‌تر به سمع و نظر شما رسید تلاش کرده‌ایم ضمن پایبندی به اصول موسیقی کلاسیک ایرانی در اجرای آواز، نقبی هم به فضاهایی بزنیم که باعث نزدیکی بیشتر موسیقی به فضای داستان شود؛ موسیقی، ضمن حفظ مرزهای خود به عنوان اثری مستقل در تلاش بوده‌است تا همگام باشد با آنچه روایت می‌شود.
به چند تکنیک به‌کار گرفته‌شده در این اثر که ریشه در موسیقی قومی و دستگاهی دارد اشاره می‌کنم.
در بخش اول که آواز با غزل زیبای زنده یاد حسین‌ منزوی آغاز می‌شود، از رنگ‌و‌بو و بخشی از تکنیک آوازی موسیقی خراسان استفاده شده است.
این حالتها به شکلی تعدیل شده و همسو با زیباشناسیِ مناسبِ این قطعه اجرا شده‌است و به عمد از نوانس و لحنی که در خوانندگی موسیقی خراسان بکار می‌رود کمی فاصله‌ گرفته‌است.
بخش دوم آواز با ریتم پنج ضربی که از ریتم های شاخص موسیقی ایرانی ست آغاز می‌شود و زمان‌بندی ملودی اصلی و تنظیم گیتار به شکلی طراحی‌شده که بی‌آنکه لنگ بودن ریتم پنچ ضربی القا شود، آرام و روان مخاطب را با معنی کلام و حس کار همراه ‌کند.
در بخش سوم که غزل استاد سایه بر آن می‌درخشد، ملودی کلام ضمن آنکه مخلوق ذهن آهنگساز است، نیز ملهم از حال‌و‌هوای گوشه کرشمه در ردیف دستگاه شور است . در این قسمت، همان‌گونه که وزن شعر تغییر می‌کند، ریتم قطعه بی آنکه خللی در احساس ایجاد کند از پنج به شش ضربی تغییر یافته‌است.
عزیزانم در سالهای اخیر با نگاهی چند وجهی و عاری از تعصب، آثار مختلفی تقدیم حضورتان گردید که هر یک با علاقه شخصی و هدفی خاص انتخاب و منتشر شده‌است.
امیدوارم به فراخور هر قطعه و ویژگی‌های منحصربه‌فردش، گاه با آنچه از کودکی فراگرفته ام و گاه با تکیه بر امکانات تازه‌ای که در خلق و اجرا در اختیارم قرار می‌گیرد، بتوانم اثری درخور پسند شما عزیزان عرضه کنم .
شاد و سربلند باشی”

سریال «می خواهم زنده بمانم» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی و تهیه‌کنندگی محمد شایسته، دوشنبه هرهفته به‌صورت اختصاصی در فیلیمو منتشر می‌شود.

سینماخانه / ا.ش شهابی

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار