رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 30 خبر


  • شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • السبت ۱۰ صفر ۱۴۴۳
  • 2021 Saturday 18 September

مستند «خانه کابل» به کارگردانی مسعود کارگر در سازمان هنری رسانه ای اوج رونمایی شد. به نقل از روابط عمومی سازمان هنری رسانه ای اوج، مراسم رونمایی از مستند «خانه‌کابل» و یادبود شاعر افغانستانی مرحوم محمد سرور رجایی عصر سه شنبه در کافه نخلستان این مجموعه برگزار شد. در ابتدای این مراسم، حسین قرایی شاعر و […]

مستند «خانه کابل» به کارگردانی مسعود کارگر در سازمان هنری رسانه ای اوج رونمایی شد.

به نقل از روابط عمومی سازمان هنری رسانه ای اوج، مراسم رونمایی از مستند «خانه‌کابل» و یادبود شاعر افغانستانی مرحوم محمد سرور رجایی عصر سه شنبه در کافه نخلستان این مجموعه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حسین قرایی شاعر و نویسنده با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم ‌محمدسرور رجایی، پیرامون فعالیت‌های اخیر ایشان، گفت: در هشت سال اخیر ایشان به شدت دلداده ادبیات کودک و نوجوان شده بودند و به صورت خیلی جدی روی این حوزه کار کردند. روزی نشریه‌ای را برای ما آورند به اسم نشریه «باغ» که در همین حوزه نوشته‌ بودند و بسیار نشریه خوبی بود. دلیل این دلدادگی را نمی‌دانستم اما قطعا خلاء مهمی در فضای ادبیات کودک و نوجوان افغانستان احساس کرده بودند که به طورجدی این فضا را دنبال می‌کردند.

او ادامه داد: روزگاری که ایشان در خانه ادبیات افغانستان مشغول به کار بودند، ایشان را می‌شناختم؛ مدام دنبال شاعرانی مثل بیدل و فضای سبک‌هندی هم بودند. من احساس می‌کنم در این سال‌های اخیر محمدسرور رجایی به پختگی رسیده‌بودند. ما سال‌های پیش در همین مکان برای شاعران خوب افغانستانی مثل محمدکاظم کاظمی و سیدابوطالب مظفری بزرگداشت‌هایی را گرفته‌ بودیم. من محمد سرور رجایی را ضلع دیگری می‌دانم که که با دغدغه مدیریتی بیشتر، درحال ضریب دادن به ادبیات افغانستان در ایران بود و مهم‌ترین تفاوت ایشان با دیگر شاعران داشتن فضای اجرایی در کنار فضای فکری بود. ایشان به معنای واقعی برای ادبیات و فرهنگ افغانستان دوید و هیچ‌وقت از این دویدن‌ها خسته نشد.

در ادامه شاعر محمدمهدی عبداللهی با سروردن اشعاری درباره مرحوم محمدسرور رجایی، یاد و نام این هنرمندبزرگ افغانستانی را گرامی داشت و درباره ایشان،‌ گفت: محمدسرور رجایی شاعری انقلابی، آتش به اختیار، و خستگی‌ناپذیر بود؛ شاعری که شهیدانه زندگی کردند، شهیدانه زیستند و در روز عیدغدیر مصادف با شب جمعه،‌ مهمان مولا شدند.

سیدجمال عودسیمین تهیه‌کننده مستند «خانه‌کابل» نیز در ادامه مراسم به سخنرانی پرداخت و پیرامون این مستند،‌گفت: در دنیای جدید مرز بندی بین کشورها ایجاد شده‌ است که در نگاه الهی همچین چیزی وجود ندارد. به راحتی می‌توان بین این دوکشور ایران و افغانستان فارغ از مسائل این‌ روزها،‌گرایشات عاطفی، فرهنگی و معنوی بسیاری را پیداکرد و ما نیز با همین نگاه بخشی از ظرفیت مجموعه را به تولیدات درباره کشور افغانستان اختصاص دادیم که تا الان ۵ کار در این حوزه تولید شده است.«خانه‌کابل» هم یکی از همین مستندها است و می‌توانم بگویم یکی از شیرین‌ترین تجربه‌های ما تولید این مستند در کنار خانواده اکبری بود.

در ادامه مراسم موسی اکبری،‌ هنرمند افغانستانی و مدیرخانه‌کابل به سخنرانی پرداخت و گفت: بسیار خوشحالم که در چندسال اخیر توجه به کشور افغانستان بیشتره شده است. ما در کنار تمام مشکلاتی که برای راه‌اندازی کسب و کار برای افغان‌ها وجود داشت که اصلی‌ترین مشکل آن نبود هیچ‌ قانون و حتی منع قانونی بود، توانستیم خانه‌کابل را راه‌اندازی کنیم و در این مسیر به جرات می‌گویم اگر همسر و دختر و پسرم نبودند این رستوران یک‌روز هم دوام نمی‌آورد.

در پایان پوستر مستند «خانه‌کابل» با حضور محمدعلی باشه‌آهنگر، سیدرضا حسینی میثم، صادق روحی‌صفت، سیدجمال عودسیمین و موسی‌ اکبری به امضا رسید و در ادامه نیز با پخش این مستند از آن رونمایی شد.

مستند خانه کابل روایتی از راه اندازی کافه‌ای با فضای افغانستانی توسط یک خانواده افغان را روایت می کند.این مستند در پلتفرم های اینترنتی در دسترس کاربران قرار گرفته است و به زودی از تلویزیون روی آنتن می رود.

منبع: آنا

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار