به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مسترکلاس‌های پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت با حضور ۶ سینماگر ایرانی و چندین سینماگر بین‌المللی برگزار خواهد شد. احمد ضابطی جهرمی، احمد الستی، محمدرضا عباسیان، سعید فرجی، مهدی آزادی و حمید نجفی راد شش سینماگر ایرانی هستند که کارگاه‌های پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت را برگزار خواهند کرد.

احمد ضابطی جهرمی درباره مستند هیبرید صحبت خواهد کرد و دکتر احمد الستی سمینار کارگاهی با موضوع فیلم جستار خواهد داشت. تهیه و تولید مستند در بحران عنوان کارگاه محمدرضا عباسیان و مستندسازی در مناطق جنگی عنوان مستر کلاس سعید فرجی در پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت است. همچنین دو کارگاه تصویربرداری در سینمای مستند با حضور مهدی آزادی و تدوین در سینمای مستند با حضور حمید نجفی راد با همکاری انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند در این دوره از جشنواره برگزار می‌شود.

احمد الستی متولد سال ۱۳۲۷ در مشهد، دارای دکتری تخصصی زیبایی‌شناسی سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس، پژوهشگر سینما، مترجم و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران، استاد و مدیرگروه رشته سینما در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. وی در سال ۱۹۸۲ شاگرد ژان روش، مستندساز فرانسوی بوده است و در سال ۱۳۹۵ لوح افتخاری عضویت بنیاد ژان روش در موزه سینما، توسط مینا راد به نمایندگی از بنیاد ژان روش به وی اعطا شد. از جمله مقالات و کتاب‌های تألیفی وی می‌توان به «نماها و صحنه‌ها» ، «تخیل به‌مثابه وجه خلاق واقعیت» ، «شهر بی‌دفاع روسلینی و نئورئالیسم در خلال شصت سال» ، «هنر دقت، کلام و تصویر در مردم‌نگاری» و «مستند علف: سه روایت و یک مقدمه» و … اشاره کرد.

احمد ضابطی جهرمی متولد ۱۳۳۰، دکترای پژوهش در شاخه هنرهای دراماتیک (گرایش سینما) ، عضو هیئت‌علمی رسمی دانشگاه صداوسیما، مدرس سینما و تلویزیون، مستندساز و تدوینگر، مؤلف، مترجم و پژوهشگر سینما و تلویزیون است. از آثار تألیفی ایشان می‌توان به کتب متعدد سینمایی و مقالات نظری و تکنیکی به‌ویژه در زمینه تدوین فیلم در کنار تولید مستندهای ماندگار اشاره کرد. تاکنون بیش از ۱۲۳ مقاله نظری و تحقیقی در حوزه سینما و تلویزیون تألیف شده است که منتخبی از این مقاله‌ها مشتمل بر ۸۷ مقاله توسط «نشر نی» در کتابی با عنوان «سی‌سال سینما» (۸۵-۱۳۵۵) به چاپ رسید که در دومین دوره انتخاب کتاب‌های سینمایی برگزیده (سال ۱۳۸۸) توسط خانه سینما به‌عنوان «بهترین کتاب سال سینمایی» اعلام شد. از آثار مستند وی می‌توان به مهاجرت شبانه، نخل درخت زندگی، کشتی کویر، موسیقی فولکلور شمال ایران، قهرمانی، گور اصیل ایرانی، آخرین بازمانده‌های یوز ایرانی و … اشاره کرد.

محمدرضا عباسیان متولد ۱۳۵۲، مستندساز و تهیه‌کننده. برنده تندیس بهترین فیلم مستند برای فیلم «قانا» از دهمین جشن سینمای ایران است. وی همچنین برای ساخت فیلم مستند «مدرسه» برنده شمشیر نقره‌ای جشنواره فیلم‌های تاریخی لهستان شد. عباسیان دبیری سی و یکمین جشنواره فیلم فجر را نیز بر عهده داشت. ساخت مستندهای متعدد در کانون‌های بحرانی جهان در مناطقی از جمله قره‌باغ، بوسنی، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، عراق، لبنان، سوریه، بوسنی و کوزوو را در کارنامه خود دارد. او همچنین برنده جوایز متعدد از جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی می‌باشد. از جمله آثار او می‌توان به مستندهای قانا، افسانه مجاهدین افغان، سکوت در تاریکی، سایه‌های پریشان جنگ، مدرسه، دختران، خانه‌های رها شده و … اشاره کرد.

سعید فرجی متولد ۱۳۶۰، تهران، فارغ‌التحصیل کارشناس ارشد عکاسی، عکاس و مستندساز است. وی برای ساخت مستند و عکاسی در بحران‌های لبنان، سومالی، لیبی، عراق و سوریه حضوری فعال داشته و چندین فیلم مستند را کارگردانی کرده است که می‌توان به عکاسی زیر آتش (۱۳۸۹) ، جهان اکثریت (۱۳۹۱) ، سفر به موگادیشو (۱۳۹۱) ، میرزا جواد (۱۳۹۷) و ازجنگ‌برگشته (۱۴۰۰) اشاره کرد. وی همچنین چندین کتاب به رشته تحریر درآورده که عبارت‌اند از: تبادل/ ماجرای آزادی پنج اسیر لبنانی از زندان‌های اسرائیل/۱۳۹۰ ؛ دیار نزدیک/ روایت سفرهای زائران مناطق جنگی (مرز ایران و عراق) / ۱۳۹۱/ خوزستان؛ سفر به موگادیشو/ قحطی در کشور سومالی (به همراه فیلم مستند).

مهدی آزادی مستندساز و فارغ‌التحصیل رشته فیلم‌برداری سینما از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران است. شروع فعالیت وی با عکاسی و فیلم‌برداری در فیلم‌های کوتاه دانشجویی و سینمای جوان آغاز گردید. وی از فعال‌ترین فیلم‌برداران سینمای مستند ایران است که با فیلم مستند «هزار و یک سیب» به کارگردانی طاها کریمی وارد حوزه فیلم‌برداری مستند شد و طی این سال‌ها به‌صورت متمرکز و تخصصی به‌عنوان فیلم‌بردار در این رشته مشغول به کار است. مهدی آزادی با فیلم «لبیک» در اولین تجربه حضور در جشنواره سینما حقیقت برنده جایزه بهترین فیلم‌برداری از این جشنواره شد و در ادامه با فیلم مستند «A157» نامزد دریافت سیمرغ از جشنواره سی و چهارم فجر شد. او همچنین فیلم‌برداری ده ها فیلم مستند تلویزیونی و سینمایی و فیلم‌برداری فیلم پرافتخار «سایه‌های بی خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی و همکاری با کارگردان‌های مختلف در سینمای مستند را در کارنامه خود دارد. تجربه حضور با فیلم‌های مستند در فستیوال‌های متعدد داخلی و خارجی و کسب جوایز ارزشمندی چون قورباغه طلایی بهترین فیلم‌برداری مستند در سال ۲۰۲۰ از جشنواره کمرا ایمیج لهستان که معتبرترین و تخصصی‌ترین جشنواره هنر فیلم‌برداری سینما در جهان است از افتخارات مهدی آزادی است.

حمید نجفی راد کارگردان و تدوینگر، متولد ۱۳۵۹ در تهران است. وی فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۷۹ و با کلاس‌های انجمن سینمای جوان قزوین در زمینه فیلم‌سازی آغاز کرد. عمده فعالیت‌های نجفی راد در زمینه تدوین فیلم (داستانی و مستند) و ساخت آنونس و تیزر است، از جمله مهم‌ترین فیلم‌های تدوین شده توسط وی می‌توان به بدرود بغداد، لاک قرمز، شبی که ماه کامل شد، در جستجوی فریده و کشتارگاه اشاره کرد. همچنین آنونس‌های فیلم‌های زندگی خصوصی آقا و خانم میم، بدون تاریخ بدون امضا، خوک، جاندار، در میان ابرها، شبی که ماه کامل شد و خورشید ساخته وی است. نجفی راد دو دوره سالهای ۱۳۹۱ و سال ۱۳۹۷ کاندید جشنواره فجر برای ساخت آنونس فیلم‌های زندگی خصوصی آقا و خانم میم، خوک و بدون تاریخ بدون امضا شد و در سال ۱۳۹۹ برای ساخت آنونس فیلم شنای پروانه سیمرغ بهترین آنونس را از جشنواره فجر دریافت کرد. همچنین وی برای تدوین مستند «در جستجوی فریده» در سال ۱۳۹۸ جایزه بهترین تدوین را از جشنواره سینما حقیقت و برای تدوین فیلم «شبی که ماه کامل شد» جایزه بهترین تدوین را از بیستمین جشن حافظ دریافت کرد.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» از ۱۸ تا ۲۵ آذرماه به دبیری محمد حمیدی مقدم برگزار می‌شود.

منبع: سوره سینما