به نقل از روابط‌عمومی شبکه مستند، محمدامین نوروزی درباره تولید «خانه‌های نورانی» گفت: این مجموعه مستند در ۷ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای به کارگردانی هاشم مسعودی، بابک مینایی، عباس موزون، علی ملاقلی‌پور، کریم فائقیان و امین لطفی ساخته شده و سوژه‌های اصلی ما در شهرهای تهران، مشهد، همدان و بوشهر واقع شده‌اند.

این تهیه‌کننده افزود: بابک مینایی خانه «میرزا اسماعیل اربابی»، هاشم مسعودی خانه «علی مددی، حسینیه مددی» در مشهد، علی ملاقلی‌پور خانه «سیدمحمد حوله‌ای»، کریم فائقیان خانه «آیت‌الله علم بلادی» در بوشهر، امین لطفی «مسجد و هیئت آقاجانی بیک» را کارگردانی کرده و عباس موزون هم مستند خانه «میرزا ابوالقاسم عطار» را ساخته است.

نوروزی درباره ژانر این مستندها گفت: می‌شود گفت این مجموعه جستجویی برای یافتن روح معنوی حاکم بر مکان‌هایی است که در آن روضه‌خوانی اهل‌بیت (ع) با قدمت و سابقه طولانی برگزار می‌شود. تاکید مستند بر وجوه عاشقانه و معنوی اماکن است، نه صرفاً درگیرظواهر و تاریخچه بناها. در این منازل معمولاً پیرغلامانی نورانی و باصفا مشغول خدمت در این روضه‌های می‌باشند که بعضاً حتی جزو اولیا خدا هستند و گفتگو با این شخصیت‌ها همراه با ذکر خاطرات و استفاده از تصاویر آرشیوی استفاده شده است.

او درباره انگیزه‌اش از ساخت این مجموعه مستند هم گفت: این خانه‌ها پر از نور معنویت و آرامش است و در حد توان سازندگان باید به مردم منتقل و معرفی شود. این امکان شناخته‌شده‌تر بشوند. این خانه‌ها میراث نورانی ماست. طبعاً برای رسیدن به چنین روایتی به سراغ مداح، چای ریز، سخنران، آشپز، نظافتچی و… که این نور را چشیده‌اند و مناسک و باورها را در سینه دارند رفتیم. البته لابه‌لای مستند از تصاویر آرشیوی‌ای هم استفاده شده است.

او با اشاره به تفاوت روضه‌خوانی‌های سنتی با روضه‌خوانی‌های امروزی گفت: برای بنده مطلق روضه‌های امام حسین محترم و مقدس است، بنده در جایگاه نقد آنها نیستم، اما در این مجموعه سعی کردیم، آنچه که در میراث گذشته بوده را بیان کنیم، ایجابی حرف می‌زنیم، طبیعتاً وقتی نکاتی را درباره روضه‌های خانگی و سنتی مطرح می‌کنیم و مخاطب ببیند و بفهمد، متوجه خواهد شد که برخی از آنها در شیوه‌های عزاداری امروزی نیست. در واقع نگاه ما تبیینی است و می‌کوشیم روضه سنتی و اخلاصی که در آنهاست، را تبلیغ و ترویج کنیم.

این تهیه‌کننده درباره روند تولید «خانه‌های نورانی» گفت: این مجموعه روزهای پایانی تولید را پشت سر می‌گذارد و ان‌شاءالله تا پایان سال آماده پخش از شبکه مستند خواهد بود.

منبع: سوره سینما