رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۳ جماد ثاني ۱۴۴۳
  • 2022 Thursday 27 January
  • یکشنبه ۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
  • کد خبر : 85312
  • تئاتر
  • چاپ خبر : هرچقدر هم تئاتر درباره جنگ بسازیم، باز کم است

دلارام ترکی درباره نمایش «تلفات» گفت: صدای مردم در این نمایشنامه که اعتراض خودشان را به بنی صدر اعلام می‌کنند به گوش می‌رسد. بنی صدر و سیاستمدارانی همچون او که زندگی خانواده‌های بسیاری را دگرگون کرده‌اند و حالا دختر یکی از همین خانواده‌ها، به دنبال یک جواب می‌گردد تا بتواند هویت خودش را از این […]

دلارام ترکی درباره نمایش «تلفات» گفت: صدای مردم در این نمایشنامه که اعتراض خودشان را به بنی صدر اعلام می‌کنند به گوش می‌رسد. بنی صدر و سیاستمدارانی همچون او که زندگی خانواده‌های بسیاری را دگرگون کرده‌اند و حالا دختر یکی از همین خانواده‌ها، به دنبال یک جواب می‌گردد تا بتواند هویت خودش را از این طریق پیدا کند.

«دلارام ترکی» دارای لیسانس کارگردانی سینما و فوق لیسانس بازیگری از دانشگاه هنر تهران است و سه جایزه بازیگری تئاتر فجر را در کارنامه‌اش دارد. او این روزها در نمایش «تلفات» نوشته و کارگردانی علیرضا معروفی که در تالار مولوی روی صحنه است، به ایفای نقش می‌پردازد.

بازیگر «تلفات»، این اثر نمایشی را دارای نگاهی متفاوت به موضوع جنگ و دفاع مقدس دانست و گفت: هنگامی که با علیرضا معروفی صحبت کردم و نمایشنامه را خواندم، جذب ایده و نگاه نو نمایشنامه شدم؛ چون موضوعی است که درباره آن کم کار شده است. نقش پیشنهادی را هم دوست داشتم، برای همین با افتخار نقش را قبول کردم.

ترکی ادامه داد: دختری که در این نمایش نقش او را بازی می‌کنم، بدون آنکه خودش بخواهد در زمان گذشته و در نتیجه تصمیمات کلان کشور، دچار اتفاق‌هایی می‌شود که روی زندگی‌اش هم تاثیر گذاشته است. این دختر تا زمانی فکر می‌کرد که خیلی خوشبخت است اما بعد از اینکه تمام ماجرا را می‌فهمد، ذهنیتش بهم می‌ریزد و تمام چیزهای زیبایی که در ذهنش ساخته بود به یکباره خراب می‌شود. حالا به نقطه صفر زندگی‌اش می‌رسد و پازل‌های زندگی پدر و مادرش را کنار هم قرار می‌دهد تا بتواند هویت خودش را بشناسد.

او با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی این دختر و اتصالش به وقایع بیرونی داستان، گفت: صدای مردم در این نمایشنامه که اعتراض خودشان را به بنی صدر اعلام می‌کنند به گوش می‌رسد. بنی صدر و سیاستمدارانی همچون او که زندگی خانواده‌های بسیاری را دگرگون کرده‌اند و حالا دختر یکی از همین خانواده‌ها، به دنبال یک جواب می‌گردد تا بتواند هویت خودش را از این طریق پیدا کند.

ترکی با تاکید بر اینکه داستان نمایش «تلفات» جنگ است و به یک قسمتی از موضوعات جذاب جنگ می‌پردازد، گفت: اما آنقدر این نگاه از نظر من به عنوان بازیگر جذاب است که می‌توانم بگویم این نوع پرداخت را نسبت به موضوعات مرتبط با دفاع مقدس بسیار کم داریم. اما حیف است که به این نمایش نگاهی از جنس آثاری صرفا با موضوع دفاع مقدس داشته باشیم و نگاه نوی آن را نادیده بگیریم؛ نکته‌ای که کاملا این نمایش را متفاوت کرده است.

این بازیگر با بیان اینکه داستان جنگ در تمام دنیا سرشار از حالات دراماتیک و اتفاق‌های عجیب و غریب زیادی است، ادامه داد: من معتقدم هر تعداد اثر هم که درباره جنگ ساخته شود، باز کم است. اما از آنجا که متاسفانه در دیدگاه‌ و نظرات کارگردان‌ها و نویسندگان، این موضوع خیلی دم دستی شده، در این زمینه بسیار کم کار می‌شود. در حالی‌که باید آثاری با موضوع جنگ تولید شود که با سلیقه‌های امروزی هم‌پوشانی داشته باشد.

ترکی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم تماشاگر کار «تلفات» را دوست دارد و با آن ارتباط برقرار می‌کند. به خاطر اینکه این نمایشنامه از زاویه دیگری به جنگ نگاه می‌کند. برای همین با دیدن نمایش تلفات شاید به این فکر کند که اگر او جای تک تک این شخصیت‌ها بود چه واکنشی نشان می‌داد؟ یعنی ذهنش درگیر می‌شود و به آن فکر می‌کند.

بازیگر نمایش «تلفات» با اشاره به اینکه هر بازیگری برای رسیدن به نقش به صورت شخصی، فاکتورهایی مختص به خود دارد، تصریح کرد: یکسری از آدم‌ها به صورت غریزی بازی می‌کنند و بعضی دیگر متناسب با آن چیزی که یاد گرفته‌اند؛ من وقتی کاری را قبول می‌کنم و می‌خواهم به آن نقش برسم، معمولا هم از تجربه خودم در بازیگری استفاده می‌کنم و هم از چیزهایی که در دانشگاه به صورت آکادمیک آموخته‌ام. برای این نقش هم از متد استفاده کردم و سعی کردم تا فاکتورهایی که در متد اکتینگ هست را به کار ببرم.

ترکی در پایان با اشاره به اینکه با علیرضا معروفی که نویسنده و کارگردان این نمایش است گپ و گفت زیادی داشته تا به یک منطق در اجرای اثر برسند، گفت: تئاتر برای من پس از اجرای این کار قطعا تمام نمی‌شود چون خیلی از چیزها هست که هنوز می‌خواهم به آن‌ها برسم.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار