رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 10 خبر


  • سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
  • الثلاثاء ۹ رجب ۱۴۴۴
  • 2023 Tuesday 31 January
روایتی از گزارشگران رادیو در جام جهانی

همراه با گزارشگران جعبه کوچک صدا در جام ۲۲

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رادیو؛ گزارشگران رادیو ورزش و جام‌جهانی از افتتاح این شبکه رادیویی و خاطرات خود گفتند. جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به روزهای حساس و پایانی خود نزدیک شده است. معاونت صدا رسانه ملی هم در این مدت با افتتاح رادیوی فصلی با عنوان «رادیو جام‌جهانی» در کنار هواداران […]

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رادیو؛ گزارشگران رادیو ورزش و جام‌جهانی از افتتاح این شبکه رادیویی و خاطرات خود گفتند.

جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به روزهای حساس و پایانی خود نزدیک شده است. معاونت صدا رسانه ملی هم در این مدت با افتتاح رادیوی فصلی با عنوان «رادیو جام‌جهانی» در کنار هواداران و دوستداران فوتبال بود. این رادیو که در مرکز کیش مستقر است، بازی‌‌های این رقابت بزرگ را به صورت زنده توسط تیم‌های مختلفی گزارش می‌کند. به دلیل مخاطب فراوان مسابقات جام جهانی فوتبال، شبکه‌ای ایجاد شد که به صورت اختصاصی به اخبار و حواشی مسابقات و تحلیل‌های کارشناسی بپردازد. با وجود رشد فناوری ممکن است دسترسی آسان به تلویزیون و رسانه‌های دیداری فراهم نباشد، به همین دلیل پخش گزارش رقابت‌های حساس ورزشی از شبکه‌های رادیویی از جمله رادیو ورزش و جام‌جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است و به نوعی می‌توان گفت که رادیو همیشه پیش مردم است. گزارشگران رادیویی این جعبه کوچک هم کار دشواری را برای گزارش یک بازی جذاب به مخاطبین از این مستطیل سبز دارند.

افتتاح رادیو جام‌جهانی به عنوان قدم اول خوب بود
خسرو والی‌زاده گزارشگر و کارشناس پیشکسوت با آن صدای قاطع خود در خصوص «رادیو جام‌جهانی» می‌گوید: بار اول بود که این اتفاق خوب رخ داد. ما در رویدادهای مهم دیگری همچون بازی‌های آسیایی و المپیک هم می‌توانیم اتفاقات اینچنینی را رقم بزنیم. البته پیش از آن باید تبلیغات و برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را انجام دهیم تا مخاطبان بیشتری را جذب کنیم. اینگونه رادیوها زمانی می‌تواند در جذب مخاطب موثر باشد که ما برنامه‌های مخاطب پسند تهیه و تولید کنیم. هر کاری شروع آن سخت است اما افتتاح این رادیو به عنوان قدم اول خوب بوده، شاید مشکلاتی هم وجود داشت اما برای شروع کار خوب بود. من همیشه در حین بازی‌های ایران حس بسیار خوبی دارم مخصوصا زمانی که تیم کشورمان پیروز می‌شود. در این دوره هم گزارش بازی ایران و ولز را انجام دادم که در حین گزارش یک روحیه مضاعف پیدا کردم و قطعا به شنونده هم همین حس منتقل می‌شود.

تشکیل رادیو جام‌جهانی یک الزام بود
اکبر ارمنده گزارشگر با سابقه رادیو ورزش هم با اشاره به الزام تشکیل رادیو جام‌جهانی گفت: برای راه‌اندازی چنین رادیویی باید مدت‌ها وقت صرف شود تا برنامه‌ریزی دقیقی صورت بگیرد. این رادیو با برنامه‌ریزی مناسب و ایجاد تنوع در ارائه برنامه‌ها می‌تواند در جذب مخاطبین موثر باشد. قطعا این اولین تجربه در راه‌اندازی یک رادیوی فصلی در قالب ورزش بود و برای تداوم چنین رادیوهایی حتما از تجربیات و ایرادات آن می‌توان درآینده بهتر استفاده کرد. حال و هوای گزارش‌ بازی‌های تیم ملی برمی‌گردد به عرق ملی و علاقه به تیم کشور که تمامی بازی‌های این تیم را برای من خاطره‌انگیز می‌کند.

بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردم بازخورد از مخاطبین گرفتم
حافظ کاظم زاده که دیدار ایران و انگلیس را با صدای گرم خود گزارش کرد ضمن ابراز خرسندی از افتتاح این رادیو خاطرنشان کرد: این کار بسیار قدم مهمی بود. وجود یک رادیویی با این عنوان کمک می‌کند که مخاطب در هر لحظه در خصوص جام‌جهانی بشنود. در حالت عادی در جذب مخاطب بسیار موثر بود. مدیران رادیو ورزش هم زحمات زیادی کشیدند اما ما نیازمند این هستیم که برای دوره‌های آتی با برنامه‌ریزی دقیق‌ و بلند مدت‌تر حتی درخصوص سایر رقابت‌ها هم به آن پرداخته و آن را ادامه دهیم. حضور گزارشگران اختصاصی در اینگونه رویدادها بسیار حائز اهمیت است و ارسال گزارش‌های اختصاصی از محل برگزاری مسابقات به بیشتر شدن جذابیت این موضوع کمک شایانی می‌کند. بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردم بازخوردهای متفاوتی را از مخاطبین گرفتم حتی از افرادی که اصلا دنبال‌کننده فوتبال نیستند چه برسد شنونده رادیو باشند. بسیار خوش شانس بودم که توانستم اولین بازی ایران را از رادیو جام‌جهانی گزارش کنم البته بد شانس هم بودم که این دیدار با یک شکست سخت همراه بود. مواجه مردم با بازی‌های ایران حس غرور در من ایجاد می‌کرد. این که تحت هر شرایطی نیم نگاهی خیلی پر رنگ به نتایج تیم ملی داشتند و علاقه‌مند به نتیجه‌گیری و صعود تیم بودند، برای من بسیار جالب بود. لحظه مصدومیت علیرضا بیرانوند و تعویض او با حسینی لحظه غم‌انگیزی بود اما صدای تشویق‌ها و واکنش حاضرین تالار شهر جزیره کیش که برای دیدن بازی آمده بودند، برای من قابل توجه بود.

پخش زنده هیچ کدام از بازی‌های جام‌جهانی قطر را از دست ندادیم
مهرزاد عطاران از گزارشگرانی است که در طول این مدت صدای او را بارها از شبکه رادیویی ورزش شنیدید او هم از افتتاح این رادیو بسیار خوشحال است و عنوان کرد: رادیو فصلی یک فرصت یک ماهه را برای جام‌جهانی قطر ایجاد کرد تا رضایت خاطر مخاطبان بیشتر فراهم شود. با توجه به تعدد و همزمان برگزار شدن بازی‌ها در برخی از مسابقات، این نیاز حس می‌شد که یک کانال و یا یک رادیو در کنار رادیو ورزش باشد که بتواند مسابقات همزمان را پوشش دهد و یا به صورت بلندمدت به اخبار حواشی و رویدادها بپردازد. این اتفاق خجسته‌ای بود و امیدوارم در دوره‌های بعد با شرایط بهتر سایر مسابقات از جمله رقابت‌های آسیایی، کار خود را ادامه دهد. اگر ما هر روز بخواهیم در رادیو ورزش به جام‌جهانی بپردازیم قطعا از سایر رشته‌های ورزشی غافل می‌شویم. بنابراین مخاطب خاص فوتبالی ما که تعدادشان هم زیاد است نیازمند این بودند که یک رادیو در کنار رادیو ورزش داشته باشند. دسترسی آسان به رادیو جام‌جهانی و اختصاص دادن آن پیرامون موضوع فوتبال بسیار در جذب مخاطب تاثیرگذار است. ما مسابقه فوتبالی را از دست ندادیم چرا که رادیو ورزش یک مسابقه و رادیو جام‌جهانی مسابقه دیگری را گزارش می‌کرد. در برخی از مواقع که پشت ترافیک بودیم صدای همکاران را از برخی خودروها می‌شنیدیم. حس عجیب و لذت‌بخشی است زمانی که تیم ملی کشورمان در هر رشته ورزشی و در یک رویداد جهانی مقابل تیم‌های بزرگ دنیا حضور پیدا کرده است. گزارش بازی ایران برابر آمریکا مهمترین گزارش من در این سال‌ها محسوب می‌شود البته دوست داشتم منجر به صعود تیم ملی شود چرا که این بازی برای من یک حس و حال دیگری داشت.

هیجان همکارانم در رادیو جام‌جهانی حین بازی ایران و آمریکا وصف‌ناشدنی بود
آرش اسدی از دیگر گزارشگران این شبکه‌های رادیویی گفت: راه‌اندازی رادیو جام‌جهانی کار بسیار ارزشمند و قابل تقدیری بود و جای خالی این رادیو کاملا مشهود بود تا علاقه‌مندان به فوتبال هر لحظه در جریان آخرین اخبار و اطلاعات قرار بگیرند. البته هر شبکه‌ای در ابتدا با کمبودهایی همراه است اما به نظرم رادیو جام‌جهانی با توجه به مدیریت شبکه در کنار سایر عوامل تا به اینجای کار برنامه‌های جذاب و متنوعی را برای مخاطبین در نظر گرفته است. اوج کار هر گزارشگری بازی‌های ملی بوده و این یک احساس کاملا دلی توام با هیجان و استرس برای پیروزی تیم کشورمان است. گزارش بازی ایران و آمریکا در رادیو جام‌جهانی بسیار خاطره‌انگیز بود و هیجان همکارانم در این شبکه رادیویی و مرکز کیش برای پیروزی پسران ایران وصف ناشدنی بود.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار