رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
  • السبت ۱۳ رجب ۱۴۴۴
  • 2023 Saturday 4 February

مستند «ماجرا» به مناسبت سالروز دستور قتل امیرکبیر راهی آنتن صبا می شود. به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رادیو صبا، «ماجرا» عنوان یکی از برنامه‌های مستند رادیو صبا است که با شعار هر نام آوری ماجرایی دارد در قالب مستند گزارشی به بررسی دلایل شهرت افراد و ماجراهای معروف می‌پردازد. این […]

مستند «ماجرا» به مناسبت سالروز دستور قتل امیرکبیر راهی آنتن صبا می شود.

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رادیو صبا، «ماجرا» عنوان یکی از برنامه‌های مستند رادیو صبا است که با شعار هر نام آوری ماجرایی دارد در قالب مستند گزارشی به بررسی دلایل شهرت افراد و ماجراهای معروف می‌پردازد.

این برنامه روز شنبه ۲۰ دی به مناسبت سالروز قتل امیر کبیر به دستور ناصرالدین شاه به بررسی روایت های مختلف تاریخ نویسان عهد ناصری از این واقعه می پردازد.

«میرزا تقی‌خان فراهانی ملقب به امیرکبیر از بزرگترین و تاثیرگذار‌ترین رجال سیاسی ویکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود.

مدت صدارت امیر کبیر ۳۹ ماه بود. وی بنیان‌گذار دارُالفُنون بود که برای آموزش دانش و فناوری‌های نو به فرمان او در تهران پایه‌گذاری شد. هم‌چنین انتشار روزنامهٔ وقایع اتفاقیه از جمله کارهای وی به‌شمار می‌آید. امیرکبیر پس از این که با دسیسهٔ اطرافیان شاه از جایگاه خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید.

انسیه شمس اللهی تهیه کننده ای برنامه گفت: ماجرا روز سه شنبه مستندی است که به مناسبت سالروز قتل امیر کبیر به دستور ناصرالدین شاه که به بررسی روایت های مختلف تاریخ نویسان عهد ناصری از این واقعه می پردازد، روایت های مختلفی درباره این واقعه وجود دارد ماجرا به دنبال پاسخ این سوال که «کدام تاریخ نویس ماجرای قتل امیر کبیر را آنگونه که واقعیت داشت نوشت؟» با محمدامیر شیخ نوری استاد تاریخ تمدن دانشگاه الزهرا به گفتگو می پردازد.
ماجرا روز سه شنبه ۲۰ دی ساعت ۱۲:۳۰ به تهیه کنندگی انسیه شمس اللهی و گزارشگری آتنا سادات محمد پناه و زهرا محسن زاده راهی آنتن می شود.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار