رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 15 خبر


  • شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
  • السبت ۱۰ رمضان ۱۴۴۴
  • 2023 Saturday 1 April

فیلم مستند «خانه خاموش» به کارگردانی مشترک فرناز و محمدرضا جورابچیان در بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «فیپاداک» فرانسه، جایزه میترانی (بهترین فیلم بلند اول یا دوم) را به دست آورد. فیلم مستند «خانه خاموش» Silent House به نویسندگی و کارگردانی مشترک فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان، تهیه‌کنندگی مشترک الهه نوبخت، استفانی لوبرون Stephanie Lebrun، جوئِل مارانان Jewel Maranan و […]

فیلم مستند «خانه خاموش» به کارگردانی مشترک فرناز و محمدرضا جورابچیان در بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «فیپاداک» فرانسه، جایزه میترانی (بهترین فیلم بلند اول یا دوم) را به دست آورد.

فیلم مستند «خانه خاموش» Silent House به نویسندگی و کارگردانی مشترک فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان، تهیه‌کنندگی مشترک الهه نوبخت، استفانی لوبرون Stephanie Lebrun، جوئِل مارانان Jewel Maranan و «انجمن ملی فیلم کانادا» NFB، با تدوین هایده صفی‌یاری و محصول مشترک کشورهای ایران، کانادا، فرانسه، فیلیپین و قطر؛ در دومین حضور بین‌المللی خود، در بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «فیپاداک» FIPADOC در کشور فرانسه روی پرده رفت و توانست جایزه «میترانی» MITRANI را دریافت کند.

پخش بین‌المللی این اثر مستند، به عهده شرکت «الی ایمیج» Eli Image به مدیریت الهه نوبخت است.

«خانه خاموش» در نخستین حضور بین‌المللی خود، در بخش «رقابتی اصلی» در سی و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستندآمستردام ـ «ایدفا» IDFA در کشور هلند به نمایش در آمد و با ۱۲ فیلم دیگر در بخش مسابقه اصلی این جشنواره به رقابت پرداخت، این فیلم همچنین نامزد دریافت جایزه بهترین مستند اول بلند این رویداد معتبر سینمایی بود.

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام ـ «ایدفا»، معتبرترین جشنواره مستند جهان به شمار می‌رود.

«خانه خاموش» سرنوشت سه نسل از یک خانواده ایرانی طبقه متوسط رو به بالا را دنبال می‌کند. در مرکز داستان، خانه‌ای به قدمت یک قرن در تهران قرار دارد که خانواده، در آن روزهای شاد و غم‌انگیزی را سپری کردند. سازندگان این مستند که برادر و خواهر خانواده‌اند، توانسته‌اند از آرشیو غنی فیلم‌های خانوادگی استفاده کنند و آنها را در کنار مطالب تاریخی و مصاحبه با اقوام قرار دهند.

رئیس جشنواره بین‌المللی فیلم «ایدفا» در نشست خبری این رویداد معتبر سینمایی درباره فیلم مستند «خانه خاموش» گفت: این فیلم آینه‌ای از تاریخ معاصر ایران در چند دهه اخیر است و ما معتقدیم که سراسر جهان آن را تماشا خواهند کرد؛ چون به شدت هنرمندانه ساخته شده است.

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «فیپاداک» که در حال حاضر، یکی از مهمترین بازارهای فیلم مستند در اروپا به شمار می‌رود به ریاست آنه جورجت ANNE GEORGET با آثاری از تولیدات فرانسه و تولیدات مشترک با فرانسه، در بخش‌های مختلف از جمله بخش مسابقه اصلی بین‌الملل، بخش رقابتی مستند موزیکال، بخش رقابتی مستند فرانسوی، بخش رقابتی «تأثیرگذار»، بخش رقابتی «پانورامای فرانسوی زبان»، بخش رقابتی «هوشمندانه»، بخش رقابتی «فیلم کوتاه»، بخش رقابتی «استعداد جدید»، بخش رقابتی «داستان‌های اروپایی»، بخش نمایش‌های ویژه، بزرگداشت و آثار هنرمندان جوان از ۳۰ دی تا هشتم بهمن امسال (۲۰ تا ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳) در شهر بیاریتز در کشور فرانسه برگزار شد.

دیگر عوامل فیلم مستند ۱۰۰ دقیقه‌ای «خانه خاموش» که طی ۶ سال ساخته شده است، عبارتند از؛ مدیرفیلمبرداری: محمدرضا جورابچیان، موسیقی: حامد ثابت، طراحی و ترکیب صداها: رامین ابوالصدق، صدای گفتار متن: فرناز و محمدرضا جورابچیان، طراحی پوستر و گرافیک: فرهاد فزونی، نویسنده گفتار متن: نرگس فرشی، فرناز و محمدرضا جورابچیان. سال تولید: ۲۰۲۲.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار