رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳
  • الخميس ۱۸ محرم ۱۴۴۶
  • 2024 Thursday 25 July
  • یکشنبه 16 بهمن 1401 - 09:19
  • کد خبر : 115712
  • تئاتر
  • چاپ خبر : معضل خشونت خانگی در «موشمرگی»

سهاب محبعلی کارگردان نمایش «موشمرگی» عنوان کرد این اثر نمایشی روایتی روانشناختی از وحشتناک ترین جنایت معاصر را به تصویر می کشد. مهدی (سهاب) محبعلی نویسنده و کارگردان نمایش «موشمرگی» که این روزها در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است درباره استقبال از این اثر نمایشی و مصادف شدن اجرا با برگزاری جشنواره تئاتر فجر […]

سهاب محبعلی کارگردان نمایش «موشمرگی» عنوان کرد این اثر نمایشی روایتی روانشناختی از وحشتناک ترین جنایت معاصر را به تصویر می کشد.

مهدی (سهاب) محبعلی نویسنده و کارگردان نمایش «موشمرگی» که این روزها در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است درباره استقبال از این اثر نمایشی و مصادف شدن اجرا با برگزاری جشنواره تئاتر فجر گفت: معتقدم مساله تحریم اجراها رنگ عوض کرده‌اند و مانند گذشته با واکنش‌های منفی مواجه نیستیم. همزمانی اجرای نمایش با برگزاری جشنواره تئاتر فجر هم برگ برنده ما شد چون از برخی برچسب‌ها فاصله گرفتیم و در تماشاخانه‌ای خصوصی و به صورت مستقل کارمان را به صحنه بردیم. البته در مجموع استقبال از نمایش‌ها زیاد ایده آل نیست و امیدواریم کار خودش بتواند برای خودش تبلیغ کند و مخاطبش را پیدا کند.

وی درباره موضوع نمایش بیان کرد: داستان نمایش براساس اتفاقی که سال ۲۰۰۸ در اتریش رسانه‌ای شد، شکل گرفته است که در آن پدری به مدت ۲۴ سال دخترش را در زیرزمین زندانی کرده و تحت شکنجه و آزار قرار می‌داد. کانسپت اصلی این اثر نمایشی نیز بر پایه خشونت خانگی و زنان استوار است. این اتفاق وحشتناک قابلیت‌های دراماتیک زیادی داشت از این رو تصمیم گرفتم نگاهی آزاد به این داستان واقعی داشته باشم. خشونت علیه زنان در همه کشورهای دنیا رخ می‌دهد و تنها مخصوص خاورمیانه و یا ایران نیست.

محبعلی متذکر شد: «موشمرگی» روایتی روان‌شناختی و غیرواقعی از یکی از وحشتناک‌ترین جنایت‌های معاصر است که از دید یک کارگردان ایرانی روایت می‌شود و با بهره‌مندی از تکنیک تئاتر سایکودرام تلاش کرده‌ایم که اثری با ضرباهنگ بالا خلق کنیم تا مخاطب خسته نشود و حرفمان را هم به درستی انتقال دهیم. تلاش شده آشفتگی‌های زندگی مرد داستان را به شکلی مینیمال و با ترکیب فضای مشترک بین زیرزمین و خانه به تصویر بکشیم تا خلاءهایی را که در زندگی داشته به درستی به نمایش بگذاریم از این رو اتفاقات نمایش واقع‌گرایانه رخ نمی‌دهند.

این کارگردان در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: بحث اصلی این است که باید به معضل خشونت خانگی علیه زنان پرداخته شود چون اگر چنین مسائلی مورد توجه قرار نگیرد و هنرمندان هم آن را نادیده بگیرند، چنین جنایاتی به محاق می‌رود و به دلیل یک سری ملاحظات جامعه توجهی به آن نخواهد داشت.

نمایش «موشمرگی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی (سهاب) محبعلی این روزها در سالن شماره ۳ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

محمدرضا حسن زاده، سحر گلشیرازی، شقایق عزیزی، نوشین طیاری، فرانک ظاهری، مه نیا قاسمی، مهدی طایفه عباسی و آتنا دولت آبادی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

«موشمرگی» تا ۵ اسفند ساعت ۱۹:۱۰ به اجرای خود ادامه می‌دهد.

منبع: مهر

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار