رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
  • السبت ۱۰ رمضان ۱۴۴۴
  • 2023 Saturday 1 April

اداره کل تامین و رسانه بین‌الملل سیما برای نوروز ۱۴۰۲ نگاه ویژه‌ای به سینمای شرق آسیا دارد. به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، سینمای آسیا و به ویژه شرق آسیا در سال‌های اخیر به شدت رشد داشته و فیلم‌های این قاره مورد توجه بینندگان و منتقدان قرار گرفته است. حضور پررنگ […]

اداره کل تامین و رسانه بین‌الملل سیما برای نوروز ۱۴۰۲ نگاه ویژه‌ای به سینمای شرق آسیا دارد.

به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، سینمای آسیا و به ویژه شرق آسیا در سال‌های اخیر به شدت رشد داشته و فیلم‌های این قاره مورد توجه بینندگان و منتقدان قرار گرفته است. حضور پررنگ در جشنواره‌های بین‌المللی و استقبال مردمی از این سینما، آشنایی بیشتر مخاطبان ایرانی با این فیلم‌ها را ضروری ساخته است.سینمای ژاپن، چین، کره جنوبی، اندونزی، مالزی و ویتنام در نوروز ۱۴۰۲ نماینده‌های متعددی برای پخش از شبکه‌های مختلف سیما خواهند داشت که بیشترشان در سال ۲۰۲۲ به نمایش درآمده‌اند.
توجه به سینمای شرق دور در راستای سیاست های صدا و سیما برای تنوع بخشیدن به آنتن در زمینه ی برنامه های تأمینی بوده است. بی گمان این تنوع بخشی می تواند به مذاق مخاطب خوش بیاید و او را با سینمای دیگر نقاط جهان بیشتر آشنا کند.
پخش این آثار از کشورهای شرق آسیا که به لحاظ فرهنگی هم اشتراکاتی با مخاطب ایرانی دارند، امکان برقراری ارتباط فرهنگی دو طرفه را تقویت خواهد کرد. البته مخاطب ایرانی در سال های گذشته با آثار برخی کشورهای خاور دور مانند کره جنوبی و ژاپن چندان آشنا شده، اما نکته ی قابل توجه در خصوص آثار نوروزی ۱۴۰۲ از این منطقه جغرافیایی، عرضه آثاری از کشورهایی مانند چین، مالزی، اندونزی و ویتنام است.

چشم انداز عالی
از میان آثاری که از شرق آسیا برای نوروز ۱۴۰۲ تدارک دیده شده، می‌توان به آثار چینی اشاره داشت.
صنعت سینمای چین در سال های اخیر رشد و پیشرفت برق آسایی داشته و چینی ها نشان داده اند که در این عرصه هم می خواهند گوی رقابت را از دیگر کشورها بربایند و به طور خاص در برابر هالیوود قد علم کنند. آن‌ها نه تنها فیلم هایی با جلوه های ویژه ی غول آسا و ساخت خیره کننده مانند «نبرد در دریاچه» می سازند که بسیار هم جذاب و سرگرم کننده هستند، بلکه توجه خاصی هم به ساخت آثار خانوادگی، هنرمندانه و عاطفی و تأثیرگذار مانند «چشم انداز عالی» دارند.
این فیلم که محصول سال ۲۰۲۲ است در مورد پسر جوانی است که جهت مداوای خواهرش به پول نیاز دارد و به همین خاطر با تمام مشکلات، یک کارگاه راه‌اندازی می‌کند. فیلم نه تنها یک اثر انگیزشی و مشوق جوانان به تلاش و تسلیم نشدن در برابر مشکلات است، بلکه اهمیت خانواده در زندگی را به مخاطب یادآور می‌شود و در عین حال ساختی هنرمندانه دارد و سرگرم کننده است.
این فیلم جوایز متعددی را هم در چین به خود اختصاص داده و یکی از ۱۰ فیلم پرفروش سال ۲۰۲۲ در سراسر جهان بوده است.

آثار آسیایی تولیدی در کشورهای اسلامی شرق دور
مالزی و اندونزی به خاطر مسلمان بودن و سابقه ی ضد استعماری به لحاظ فرهنگی بیشترین قرابت را با ایران دارند و همین می تواند مخاطب را در مورد آثار سینمایی این دو کشور کنجکاو کند. آثار سینمایی این دو کشور غالباً یا به فرهنگ اسلامی پرداخته یا به تاریخ مبارزه با استعمار در این کشورها اختصاص دارد. این آثار بسامد بالا و بی سابقه ای در میان فیلم های نوروزی خواهد داشت.
ویتنام کشوری است که به ندرت اثری از آن در تلویزیون پخش شده و پخش آثاری جذاب و تأثیرگذار از سینمای این کشور مانند «مایکا» می تواند برای مخاطب ایرانی جذاب باشد.
برخی از فیلم‌های شرق آسیا که در نوروز ۱۴۰۲ مهمان خانه‌های ایرانیان خواهد بود، به شرح زیر هستند:
۱.    «مت کیلاو»، محصول ۲۰۲۲ مالزی: یک فیلم ضد استعماری که در آن مبارزان و قهرمانان آزادی خواه مالزیایی برای مبارزه با ارتش بریتانیای استعمارگر متحد می‌شوند.
۲.   «تب سئول»، محصول ۲۰۲۲ کره جنوبی: یک فیلم مهیج و سرگرم کننده در مورد اتوموبیل رانی که داستان آن در ایام المپیک سئول اتفاق می افتد و درباره ی یک تیم از جوانان عشق سرعت و حرفه‌ای در مسابقات رانندگی است که توسط گروهی از اعضای وابسته به حکومت که پولشویی‌های گسترده‌ای می‌کنند استخدام می‌شوند تا پول و اقلام قاچاقی را در طول مسابقات المپیک برای آن‌ها جابه‌جا کنند.
۳.    «دلم برای رود آمستل تنگ است»، محصول ۲۰۲۲ اندونزی: درامی در مورد دختری هلندی که به اسلام می گرود.
۴.   «دانشجوی خلبانی ۱۹۴۷»، محصول ۲۰۲۱ اندونزی: یک فیلم ضداستعماری در مورد خلبانان جوان نیروی هوایی اندونزی در سال ۱۹۴۷ که سعی می‌کنند کشورشان را از دست اشغال‌گران هلندی نجات دهند و در تثبیت استقلال تازه یافته ی این کشور نقش ایفا کنند.
۵.    «نخستین سفر»، محصول ۲۰۲۲ اندونزی: فیلمی تأمل برانگیز با مضامین اخلاقی و دینی که در مورد پسربچه ای است که با پدربزرگش زندگی می کند و می خواهد در مورد پدر و مادرش بداند و همین آن‌ها را به یک سفر می کشاند.
۶.    «سال های جوانی ما»، محصول ۲۰۲۲ کره جنوبی: درامی زیبا و سرشار از احساسات و عواطف انسانی در مورد پسری دبیرستانی که نابغه ی ریاضی است و نگهبان مدرسه به او برای پیشرفت بیشتر در این زمینه کمک می کند تا این که معلوم می شود خود این نگهبان روزگاری یک ریاضیدان برجسته بوده است.
۷.    «مایکا»، محصول ۲۰۲۲ ویتنام: درامی کودکانه در ژانر علمی تخیلی در مورد پسربچه‌ای که مادرش را از دست داده و احساس تنهایی می‌کند و در این میان با دختری فضایی روبه رو می‌شود.
۸.    «ایقرو: کیهان من»، محصول ۲۰۱۹  اندونزی: درامی زیبا و تأثیرگذار در مورد یک دختر اندونزیایی که می خواهد فضانورد شود.
۹.    «نبرد در دریاچه ۲»، محصول ۲۰۲۲ چین: فیلمی تماشایی و خوش ساخت با جلوه های ویژه ی غول آسا از چن کایگه، استاد سینمای چین، در مورد جنگ کره و جان فشانی و ایستادگی سربازان چینی در برابر آمریکایی ها.

گفتنی است اداره کل تامین و رسانه بین‌الملل از سراسر جهان آثاری را برای مخاطبان به ارمغان آورده است که در روزهای آینده درباره آن‌ها هم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار