رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
  • الجمعة ۱۴ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Friday 29 September

برنامه «تالار آیینه» یکشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت ۲۲:۳۰ به معرفی کتاب می‌پردازد. به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، سعید مبشری تهیه کننده «تالار آیینه» بیان کرد: سه شنبه دهم مرداد، کتاب «افسانه اسکندر» نوشته «جواد هداوند» در برنامه معرفی می‌شود. وی ادامه داد: روایت اسکندر از مهم‌ترین و مبهم‌ترین […]

برنامه «تالار آیینه» یکشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت ۲۲:۳۰ به معرفی کتاب می‌پردازد.

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، سعید مبشری تهیه کننده «تالار آیینه» بیان کرد: سه شنبه دهم مرداد، کتاب «افسانه اسکندر» نوشته «جواد هداوند» در برنامه معرفی می‌شود.

وی ادامه داد: روایت اسکندر از مهم‌ترین و مبهم‌ترین الگوهای اسطوره‌ای تاریخ و فرهنگ ایران است که در سه حوزه یونانی ایرانی و اسلامی تحت‌ تأثیر جریانات کلان‌ معرفتی (سراسطوره) با تغییرات گسترده‌ای مواجه شده و شکل جدیدی گرفته است. کارکرد اساطیر در سراسطوره اسلامی‌ با وام گرفتن از اساطیر سرزمین‌های جدید به منظور تبیین و تأیید مفاهیم و آموزه‌های دینی از استراتژی‌های کارآمد فرهنگی مسلمانان است.

تهیه کننده «تالار آیینه» تصریح کرد: نویسنده در این کتاب ماحصل پژوهش خود را درباره نمودهای شخصیت «اسکندر مقدونی» (۳۲۳-۳۵۶ ق. م) در ادبیات پارسی ارائه کرده است.

بدین‌منظور وی با نگاهی به اسناد تاریخی، به ویژه آثار یونانیان به نقد و بررسی روایات مربوط به اسکندر پرداخته و ضمن ریشه‌یابی موضوع‌ها زوایا و نمودهای گوناگون این افسانه را در گستره ادبیات پارسی بررسی کرده است.

مبشری افزود: دراین بررسی درباره نژاد اسکندر چگونگی پادشاهی او حمله‌اش به ایران و چگونگی مرگ وی  توضیحاتی ارائه شده است.

گفتنی است علاقه مندان می‌توانند «تالار آیینه» را با اجرای شهاب شهرزاد یکشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت ۲۲:۳۰ از رادیو ایران بشنوند.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار