رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
  • الأحد ۱۶ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Sunday 1 October

تورج نصر پیشکسوت رادیو و دوبله به زودی صدا گذاری شخصیت هایی از مجموعه «هری پاتر»را برای کودکان و نوجوانان انجام می دهد. به بهانه سالروز تولد، داوود شعبانی نصر یازدهم مرداد سال ۱۳۲۵ ، که سالها بعد دوستان دبیرستانی اش تصمیم می‌گیرند اسم او را تغییر دهند، گفت و گوی صمیمانه ای با او […]

تورج نصر پیشکسوت رادیو و دوبله به زودی صدا گذاری شخصیت هایی از مجموعه «هری پاتر»را برای کودکان و نوجوانان انجام می دهد. به بهانه سالروز تولد، داوود شعبانی نصر یازدهم مرداد سال ۱۳۲۵ ، که سالها بعد دوستان دبیرستانی اش تصمیم می‌گیرند اسم او را تغییر دهند، گفت و گوی صمیمانه ای با او در خصوص فعالیت های پیش رو،انجام داده ایم ، که می خوانید.

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، گفت و گوی صمیمانه ای با او در خصوص فعالیت های پیش رو، انجام داده ایم، که می خوانید:

از عشق به کارتان بگویید؟
عاشق کار دوبله هستم .تا جایی که می توانم ، این کار را ادامه می دهم .من عاشق بچه‌ها هستم، کار کودک را خیلی دوست دارم.وقتی کار کودک انجام می دهم انگار دوباره متولد شده ام.هیچ وقت نمی خواهم این زمان کودکی از من دور شود.

چند تا فرزند دارید؟
دوتا پسر دارم، با وجودی که خیلی به کار دوبله علاقه داشتند اما نیامدند چون زحمت های این کار را از نزدیک دیده بودند.

حالا چرا تورج شدید؟
دبیرستان که بودم چند تا از دوستان گفتند؛ می خواهیم یک اسم برایت بگذاریم.گفتند می خواهیم صدایت کنیم «تورج». همین طوری هوس کرده بودند اسم من را عوض کنند و این اسم روی من ماند.

یعنی می خواستند باهاتون شوخی کنند؟
نه کارشان خیلی هم جدی بود.معتقد بودند به فیزیک من، این اسم می آید.آن موقع کار تئاتر می‌کردم، البته تورج به نظرمن عظمتی برای کار هنری است.البته من هنوز به آن اندازه از هنر نیستم و پیش پیشکسوتان تجربه کسب می‌کنم. در حال حاضر حتی خانواده ، هیچ کس منو به اسم داوود صدا نمی‌کند .خیلی به ندرت این اتفاق می افتد که داوود صدایم کنند.

مردم چقدر شما را می‌شناسند؟
مردم می‌گویند آقا ، ما با صدای شما بزرگ شده ایم و اکثرا کارتون‌هایی که صحبت کرده ام یادشان هست.حتی یکی دو جمله هم در خیابان برایم می‌گویند؛ شیپورچی پسر شجاع ، جیمبو و…. این‌ها صدا سازی است چون شما باید نقاشی را ببینی بعد صحبت کنید، این‌ها که جان ندارند.شما باید با صدای خودت به این نقاشی جان بدهید.

شنیده ایم شما در دوران مدرسه از دیوار راست بالا می رفتید؟
من خیلی شیطان بودم.از یکسالی که می رفتم مدرسه، دقیقا می توانم بگویم هفت هشت ماه، من را می انداختند بیرون از مدرسه. یعنی مادر خدا بیامرزم همیشه ، پرونده من زیر بغلش بود. می آمد التماس که دیگه تکرار نمی‌کند.البته شیطانی‌های ما مال دوران خودش بود.الان شیطانی‌های نسل جدید، زمین تا آسمان ، فرق کرده است.اولا دوستی‌های ما خیلی خوب بود. من گاهی از موقع ها همکلاسی‌های خودم را می‌بینم، که خدا عمر طولانی به آنها بدهد.گاهی آن‌ها من را می‌شناسند، من آن‌ها را نمی‌شناسم.
آن‌ها چهره من را دیده اند می آیند می‌گویند فلانی یادته من کی هستم؟فامیلی من این،گاهی مجبور می‌شوم بگویم بله یادم، گاهی هم واقعا به خاطرش می آورم.
در درجه اول سلامتی را خدا می دهد و در مرحله بعد که ما باید آن سلامتی را حفظش کنیم؛ من تا جایی که توانستم با یک مقدار ورزش، رعایت کردن خورد و خوراک و مهمتر از آن حفظ روحیه ام، توانسته ام سلامتی ام را حفظ کنم. البته باید بگویم من کلا آدم شادی هستم و شادی را دوست دارم. وقتی که انیمیشین دوبله می‌کنم ،آن روز برایم زیباترین روز دنیاست.

به نظرتان صدای شما نسبت به گذشته تغییر نکرده است؟
خیلی‌ها می‌گویند؛ تغییر نکرده است، بعضی از صداها تغییر نمی‌کند. ما داریم از گویندگان خیلی قدیمی‌که از من پیشکسوترند، مثل آقای والی زاده که اصلا صدایشان تغییر نکرده است.
کارتون‌های قدیمی یا کارهای دوران کودکی همچنان در ذهن‌ها باقی مانده است و اکنون هم باز پخش می‌شود، علت این که کارتون‌های قدیمی مورد استقبال قرار می‌گیرد، چیست؟
در آن زمان کارتون‌های خوبی از شرکت والت دیزنی خریداری می‌شد. این شرکت بهترین پویانمایی‌های دنیا را ساخته و ماندگار شده است و افرادی هم که به جای شخصیت های کارتون صحبت می‌کردند دیگر کسی به جای آن شخصیت ها صحبت نکرده است. اکنون کیفیت فیلم ها تعریفی ندارد. کارتون‌هایی که خریداری می‌شود خوب نیست و زیبایی پویانمایی‌هایی را که شرکت والت دیزنی می ساخت، ندارد. پویانمایی ایران هم ضعف هایی دارد.

فکر نمی‌کنید که بهتر است خود کسانی که در ایران و در کار انیمیشین هستند ، محتوا را تولید کنند ؟
متاسفانه دست اندرکاران به این فکر نیستند، که این‌ها را کمک مادی کنند .خیلی‌ها هستند که با استعداد هستند، فکرشان هم خوب است، سلیقه خوبی هم در این قضیه دارند ولی متاسفانه الان ساختن انیمیشین ایرانی در ایران خیلی مخارج می‌برد، خیلی مخارجش بالاست، امکاناتش خیلی کم است، باید این‌ها حمایت شوند که نمی‌شوند.

شما چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنید؟
دولت باید خیلی به این کار توجه داشته باشد، حمایتشان کند، پول در اختیارشان قرار دهد تا این‌ها بتوانند
کار کنند.ما جوان‌هایی داریم که بی نهایت استعداد دارند و حیف که از آن‌ها کار نخواهند انجام دهند.

سالروز تولدتان درپیش، چه آرزویی دارید؟
الان باید علاء الدین چراغ جادو بیاد و آرزوهایمان را برآورده کند، من برای همه مردم ایران ،«سلامتی» می خواهم، اینکه به آرزوهای قشنگشان برسند و پولدار شوند.

برای خودتان چه آرزویی می‌کنید؟
پولدار و سالم باشم، حالم خوب باشد.

الان که خوب هستید؟
بله طبق معمول روال عادی زندگی ام را می‌گذرانم، برای فیلمبرداری و بازی در سریال «سلمان فارسی »به کارگردانی داوود میرباقری به شهرک غزالی می روم .

فیلم سلمان فارسی در چه مرحله ایی از کار است؟
تقریبا اوایل فیلمبرداری است، فکر کنم این پروژه دو، سه سال طول بکشد.

کاری مانده که انجام نداده باشید؟
همه کارهایم را انجام داده ام؛شخصیت، تیپ و صداگذاری‌هایم مشخص است.

چه خبر از رادیو؟
در برنامه «کوی نشاط» همچنان فعالیت می‌کنم.«کوی نشاط» به تهیه کنندگی ندا حاجی اسماعیلی و کارگردانی شاهرخ باقری برنامه جالبی است .که بعد از برنامه «صبح جمعه با شما» با مرحوم نوذری ، برنامه موفقی است. در «کوی نشاط »چند رل شاخص دارم که یکی از آن‌ها آقای «جو ساز » است .آدمی‌که فضول محله است و مدام در کارهای این و آن دخالت و جو سازی می‌کند اسمش رویش است، جو ساز است.
رل های مختلف دیگری هم می‌گویم که کار طنز است، شخصیتی به اسم «آژانس »است که هر هفته آن را اجرا می‌کنم. پیرمردهای مسنی که این‌ها هر هفته در این برنامه هستند.دو پیرمرد با نمک و خوشمزه که خیلی هم مورد توجه قرار گرفته اند.

الان تئاتر روی صحنه ندارید؟
در حال حاضر، تئاتری‌ها اکثرا فعال نیستند.

چه کاری را برای دوبله انجام می دهید؟
فیلم های ژاپنی و کره ای را دوبله می‌کنیم، همچنین کارتون‌های باگزبانی، جیمبو، یوگی و دوستان را در دست داریم و قراره سه شخصیت مجموعه «هری پاتر» را نیز اجرا کنم.

چه صحبتی با جوان‌های علاقه مند به دوبله دارید؟
در حال حاضر جوان‌هایی که می آیند زیاد علاقه ندارند، زیاد شوق و ذوق نشان نمی دهند، اکثرا شنیده اند که کارکردن در سینما و دوبله خوب است.اما چون متوجه می‌شوند که این کارها درآمدی ندارد ،انگیزه ای ندارند.

خودتان آموزش گویندگی دارید؟
روزهای پنج شنبه و جمعه کلاس های گویندگی دارم و زیر و بم این حرفه، اجرای نمایش های طنز رادیویی و فن بیان را برای علاقه مندان برگزار می‌کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات



آخین اخبار