رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 14 خبر


  • یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲
  • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Sunday 24 September

مرکز سیمرغ معاونت سیما تازه ترین تولید خود را در قالب مسابقه به موضوع لزوم اهمیت به دغدغه های معلولان اختصاص داده است. به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، رشد و ارتقای شاخص‌های رفاه، سلامت اجتماعی و تلاش برای بهتر ‌زیستن آحاد مردم وظیفه‌ای ملی و همگانی است و در این […]

مرکز سیمرغ معاونت سیما تازه ترین تولید خود را در قالب مسابقه به موضوع لزوم اهمیت به دغدغه های معلولان اختصاص داده است.

به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، رشد و ارتقای شاخص‌های رفاه، سلامت اجتماعی و تلاش برای بهتر ‌زیستن آحاد مردم وظیفه‌ای ملی و همگانی است و در این راستا، وظیفه رسانه ملی در جهت پرداختن به ابعاد مختلف این مهم همواره مورد توجه بوده است.رسانه ملی در راستای خدمت گزاری به افراد دارای معلولیت، توانمندسازی و ارتقای آگاهی مردم در مواجهه با این قشر از هموطنان عزیز، طی این سال ها برنامه هایی را در این راستا تولید و روانه آنتن کرده است.

یکی از جدیدترین برنامه های تلویزیون، مسابقه ای به نام «نامیرا» است که به تهیه کنندگی و کارگردانی مسعود کارگر در مرحله پیش تولید قرار دارد.

کارگر درباره این مسابقه گفت: «نامیرا» با محوریت ایثار و شهادت تعریف شده است. در این مسابقه چهار داور حضور دارند که از میان جانبازان و افراد دارای معلولیت انتخاب شده اند.

تهیه کننده ««نامیرا» ادامه داد: ما در این مسابقه دو رویکرد را دنبال می کنیم یکی همین اجرای مسابقه برای افراد معلول که شاید کمتر برنامه ای در تلویزیون در قالب مسابقه برای این عزیزان طراحی شده باشد و دومین هدف ما نقد اجتماعی و تعامل شهروندان با سبک زندگی افراد دارای معلولیت است.

کارگر گفت: تضمین بهره‌مندی برابر و کامل افراد دارای معلولیت از کلیه حقوق اجتماعی، آزادی‌های بنیادین و ارتقای احترام نسبت به منزلت ذاتی آن‌ها جزء وظایف آحاد جامعه است. افراد دارای معلولیت، در تعامل با موانع گوناگون، امکان دارد مشارکت کامل و موثرشان در شرایط برابر با دیگران در جامعه متوقف شود.

بسیاری از ما شاید نمی دانیم چگونه باید با افراد معلول برخورد کنیم. مثلا به یک فرد نابینا در صورت نیاز چگونه باید کمک کرد. برخی موارد ما به گونه ای صحبت می کنیم که ممکن است برای افراد معلول خوشایند نباشد.

وی تاکید کرد: در مسابه «نامیرا» ما به دنبال یک فرهنگ سازی هستیم که معلولان چه توقعاتی از افراد غیرمعلول دارند و این که معلولیت نباید باعث شود در نحوه برخورد با این افراد تفاوتی باشد.

کارگر در ادامه خاطر نشان کرد: این مسابقه از دو بخش استودیویی و شهری تشکیل شده است. به عنوان مثال در بخش شهری شرکت کننده دارای معلولیت قرار است از یک نقطه به نقطه ای دیگری از شهر عزیمت کند. در خلال این، چالش های دیگری هم بررسی می شود. از جمله این که شهر چقدر برای معلولان آماده است و چه امکاناتی برای این عزیزان در سطح شهر مهیا ست.

روش مسابقه در «نامیرا» به این صورت است که فرد غیرمعلول در کنار فرد معلول با همان شرایط مراحل مسابقه را طی می کند. یعنی اگر معلول از صندلی چرخدار (ویلچیر) استفاده می کند شخص شرکت کننده هم باید به همین طریق در مسابقه شرکت کند. یا اگر نابینا است وی هم باید چشم خود را بپوشاند تا در یک شرایط برابر با هم به رقابت بپردازند.

کارگر خاطرنشان کرد: بی شک اگر تصویر درستی از معلولیت ارائه و بستر حضور معلولان در جامعه فراهم شود، شاهد حضور فعال تر، پویاتر و موثرتر این قشر در جامعه خواهیم بود و امیدواریم بتوانیم این پیام را با مسابقه «نامیرا» منتقل کنیم.

گفتنی است این مسابقه به سفارش مرکز سیمرغ رسانه ملی در ۱۳ قسمت طراحی شده و قرار است روانه آنتن تلویزیون شود. علاقمندان برای شرکت در این مستند مسابقه می توانند به آدرس اینترنتی namirashow.ir  یا به آدرس namirashow @ در پیام رسان های داخلی مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار