رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲
  • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۵
  • 2023 Wednesday 29 November

مستند بلند «شماره ۵» به کارگردانی دانیال رحیمی کاشانی روایتی از سرنوشت متفاوت پنجمین کارخانه ثبت شده و مهم‌ترین بنگاه نساجی ایران امشب از تلویزیون پخش می‌شود. به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، مستند بلند «شماره ۵» به کارگردانی دانیال رحیمی کاشانی در هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند حضور دارد و امشب […]

مستند بلند «شماره ۵» به کارگردانی دانیال رحیمی کاشانی روایتی از سرنوشت متفاوت پنجمین کارخانه ثبت شده و مهم‌ترین بنگاه نساجی ایران امشب از تلویزیون پخش می‌شود.

به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، مستند بلند «شماره ۵» به کارگردانی دانیال رحیمی کاشانی در هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند حضور دارد و امشب ساعت ۲۱ از شبکه مستند سیما پخش می شود. این فیلم، روایتی از سرنوشت متفاوت پنجمین کارخانه ثبت شده و مهم ترین بنگاه نساجی ایران است.رحیمی کاشانی درباره این مستند گفت: نساجی کاشان را باید یکی از قدیمی ترین کارخانه های ایران بدانیم؛ یک بنگاه اقتصادی بزرگ که توسط مرحوم حسن تفضلی در سال ۱۳۱۳ در شهر کاشان بنا نهاده شد. با این حال، این کارخانه در دهه‌های ۱۳۷۰ و ۱۳۸۰ شمسی با بحران‌های شدیدی دست‌وپنجه نرم می‌کند و تا آستانه تعطیلی نیز پیش می رود، اما اتفاقاتی در سال های بعد رخ می دهد که سرنوشت متفاوتی را برای این کارخانه رقم می زند.

وی با اشاره به انگیزه خود از ساخت این مستند گفت: کارخانه نساجی کاشان، پنجمین کارخانه ثبت شده ایران است؛ در حقیقت یکی از قدیمی ترین هاست. علاوه براین، سال‌های متمادى محل اشتغال و امرارمعاش بیش از ۲۰ هزار نفر از شهروندان کاشانی و شهرهای اطراف بوده است و تعطیلی آن می توانست اتفاقات فاجعه باری را رقم بزند. از سویی دیگر، اتفاقاتی که در دوره بحران در آنجا رخ می دهد، بسیار قابل تامل است و حتما باید شنیده می شد.

این مستندساز تاکید کرد: فرآیند ساخت مستند «شماره ۵» نزدیک به یک سال زمان برد و تحقیق و پژوهش گسترده ای داشت. این فیلم تلاش می‌کند تا برای نخستین‌بار روایتی بی‌فاصله از درون این مجموعه عظیم در خصوص سال‌های بحرانش داشته باشد.

عوامل تولید این مستند عبارتند از: کارگردان و تدوین: دانیال رحیمی کاشانی، مدیر تصویربرداری: امیرحسین شاکری، دستیار کارگردان و صدابردار: علی‌اصغر جو‌ی‌پا، دستیار کارگردان و مدیر تولید: الهام خراسانی، صداگذار: محمدرضا امین‌آبادی، اصلاح رنگ و نور: ابوالفضل سهرابی، گرافیست: علی مهزیار معصومی، تصویربردار هوایی: طرماح رزاقیان و تهیه کننده: موسسه کِی‌آشیان.

براساس این گزارش، مستند «شماره ۵» امشب سه شنبه ۳۰ آبان ماه ساعت ۲۱:۰۰ از شبکه مستند سیما پخش شده و بازپخش آن ساعت ۱۰ صبح و ۲۴ روز بعد است.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار