رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
  • السبت ۹ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 23 January
  • پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
  • کد خبر : 7490
  • هنرمندان
  • چاپ خبر : جلال مقدم؛ غریب تاثیرگذار

جلال مقدم که ۳۰ فروردین ۱۳۰۸ در نیشابور به دنیا آمد، از آن شخصیت‌های تاثیرگذار سینمای ایران است که متاسفانه گاهی در گیر و دار هیاهوی دوره‌های مختلف، کمتر یادی از او می‌شود. تماشاگران نسل‌های جدید سینما احتمالا اصلا او را نشناسند، مگر آن شیفتگان واقعی و کنجکاوتر که آگاهند سینماگران موفق امروز بر شانه […]

جلال مقدم که ۳۰ فروردین ۱۳۰۸ در نیشابور به دنیا آمد، از آن شخصیت‌های تاثیرگذار سینمای ایران است که متاسفانه گاهی در گیر و دار هیاهوی دوره‌های مختلف، کمتر یادی از او می‌شود.

تماشاگران نسل‌های جدید سینما احتمالا اصلا او را نشناسند، مگر آن شیفتگان واقعی و کنجکاوتر که آگاهند سینماگران موفق امروز بر شانه بزرگانی چون مقدم ایستاده‌اند و حالا بزرگی می‌کنند. بخشی از این مهجوریت به خود مقدم برمی‌گردد و او با وجود برخورداری از قامتی بلند و صدایی تیز و پرطنین، خیلی اهل خودنمایی نبود و گوشه‌نشینی و انزوا را ترجیح می‌داد. آن هم درحالی که به عنوان نویسنده و کارگردان جزو آغازگران موج نوی سینمای ایران بود و در دوران غلبه سینمای تجاری، تلاش می‌کرد طور دیگری به سینما نگاه کند. نویسنده «جنوب شهر» و «شب قوزی» در ادامه فیلم‌هایی ساخت که بویژه «فرار از تله» با استقبال خوبی مواجه شد.

یکی از مهم‌ترین فیلم‌های کارنامه مقدم، مستند «خانه خدا» است که درباره مراسم حج بود. این فیلم در میانه دهه ۴۰ در سینماهای کشور اکران شد و نکته جالب آن‌که حتی خانواده‌های مذهبی که مخالف سینمای آن دوران بودند، صرفا برای دیدن این فیلم دینی به سینماها رفتند. قرار است نسخه ترمیم شده این فیلم در جشنواره جهانی فجر به نمایش درآید.

مقدم اما با روحیه غریبش این مسیر را ادامه نداد و بیشتر سال‌های پس از انقلاب را در تلویزیون و سینما به بازیگری پرداخت، هرچند برخی نقش‌آفرینی‌هایش بویژه در دندان مار، هامون، سرب، ردپای گرگ و سایه خیال، از توانایی او در بازیگری حکایت می‌کرد، اما اگر مقدم از پیله تنهایی خودخواسته‌اش بیرون می‌آمد و فضا برای کارگردانی او آماده می‌شد، سینمای ایران بهره و نصیب بیشتری از این هنرمند می‌برد.

مرگ مقدم هم همچون او غریب بود؛ تصادف با یک اتوبوس شرکت واحد در اسفند ۷۴، ۶۰ روز کما و سرانجام پایان زندگی در ۲۹ فروردین، یعنی درست یک روز قبل از تولدش.

منبع: جام جم

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار