رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
  • الأحد ۲۳ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 7 March
  • جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
  • کد خبر : 58641
  • تئاتر
  • چاپ خبر : بستر آنلاین به عنوان یک امکان جدید در اختیار تئاتر است

سهراب سلیمی معتقد است اجرای تئاتر در فضای آنلاین می‌تواند «تئاتر خانگی» را با دسترسی به مخاطبانی گسترده ترویج کند. به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به نقل از ایرنا، سهراب سلیمی نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر با اشاره به شرایط خاص و عجیب این روزهای […]

سهراب سلیمی معتقد است اجرای تئاتر در فضای آنلاین می‌تواند «تئاتر خانگی» را با دسترسی به مخاطبانی گسترده ترویج کند.

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به نقل از ایرنا، سهراب سلیمی نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر با اشاره به شرایط خاص و عجیب این روزهای تئاتر بیان کرد: در طول ۷۰ سال فعالیت من در تئاتر این اولین بار است که چنین آزمونی را تجربه می‌کنیم؛ شرایطی که بروز آن را هرگز کسی در جامعه تئاتری پیش بینی نکرده بود و لطمات زیادی به همکاران تئاتر از بازیگر گرفته تا طراح صحنه و لباس و حتی بخش خصوصی وارد کرده است.
وی ادامه داد: شاید اگر تاکنون تعریف عمیق‌تری از هنر و هنرمند و جایگاه آن‌ها تعریف شده بود، واقع‌بینانه‌تر به معقوله‌ی هنر  می‌نگریستیم اما در حال حاضر باید بر اساس شرایط تصمیم گرفت.
سلیمی در پاسخ به اینکه چه پیشنهاداتی برای برگزاری بهتر جشنواره در شرایط کرونا دارد؟ گفت: ما می‌توانیم با توجه به شرایط موجود اقداماتی را انجام دهیم که هم تئاتر زنده بماند و هم دسترسی پذیری گسترده تری به مخاطبان داشته باشد.
این کارگردان تئاتر ضمن ابراز امیدواری نسبت به بخش تله‌تئاتر به عنوان یک امکان جدید و بازگشته به جشنواره در شرایط فعلی عنوان کرد: تله تئاترهایی که در تلویزیون ضبط شده و از کارگردانان تراز اول هستند می‌توانند به عنوان آثاری ماندگار به نسل‌های جوان‌تر به واسطه جشنواره تئاتر فجر در این دوره معرفی شوند.
وی افزود: در بخش مرور آثار هم می‌توان کارهای باکیفیت و مطلوبی را که در سال های گذشته اجرا شده‌اند، با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برای نمایش عمومی آماده کرد. همینطور در این بخش با بالا بردن سطح کیفی جشنواره، ایجاد فضایی متنوع‌ و رایزنی های فرهنگی می‌توان از فیلم تئاترهای بین المللی هم بهره برد.
کارگردان نمایش «نوای اسرارآمیز» در پاسخ به این سؤال که اجرای تئاتر چقدر با ویژگی‌های فضای آنلاین همخوانی دارد؟ گفت: این یک امکان جدید است و نمی‌توان منکر آن شد. برنامه ریزی درست، تولید و ساخت نمایش‌های کوتاه، ایجاد و شکل گیری کارگروه‌هایی که در بخش آموزش و پژوهش بتوانند مخاطبان تئاتر را اقناع سازند، می‌تواند در شرایط فعلی راه‌گشا باشد.

او در پاسخ به اینکه تا چه اندازه استفاده از بستر فضای مجازی و تله تئاتر در شرایط امروز می‌تواند یاری دهنده تئاتر صحنه‌ای باشد و چراغ این حوزه را روشن نگه دارد؟ توضیح داد: با سیاست‌گذاری درست می‌توان بستری را فراهم کرد تا گونه‌های مختلف تئاتر از نمایش‌های آیینی گرفته تا پرفورمنس‌ها، حرکت و بدن و نمایش‌های کودک و نوجوان را در قالب «تئاتر خانگی» در اختیار مخاطبان خود قرار گرفته و فضایی ایجاد شود که اعضای یک خانواده در کنار هم به تماشای نمایش‌ها بنشینند و هنر تئاتر طیف گسترده‌ای از مخاطبان را بیابد.
این هنرمند در پایان خاطر نشان کرد: می‌توان امکاناتی را هم فراهم آورد تا جوانان علاقه مند و فعال در این حوزه در هر شهرستان و دانشگاهی گروه‌های برگزیده خود را انتخاب و به جشنواره‌ها معرفی کرده و ضمن ارسال فیلم ‌تئاترهایشان بستری را برای تربیت نسل آینده تئاتر کشور ایجاد کنیم. در این صورت است که چراغ تئاتر روشن و این هنر برای همیشه زنده خواهد ماند.
سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱تا ۲۱ بهمن۹۹ برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره WWW.FITF.IR است.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار