رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April
  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
  • کد خبر : 63689
  • هنرمندان
  • چاپ خبر : انتقاد ۲ صنف سینمایی از طرح مالیاتی مجلس

کانون کارگردانان و انجمن تهیه‌کننده- کارگردانان به طرح مالیاتی مجلس برای اهالی سینما واکنش نشان دادند. کانون کارگردانان و انجمن تهیه‌کننده- کارگردانان به طرح مالیاتی مجلس درباره اهالی سینما برای گرفتن مالیات از هنرمندانی که بیش از ۲۰۰ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند، واکنش نشان داده و بیانیه‌ای را صادر کردند. متن بیانیه به شرح زیر […]

کانون کارگردانان و انجمن تهیه‌کننده- کارگردانان به طرح مالیاتی مجلس برای اهالی سینما واکنش نشان دادند.

کانون کارگردانان و انجمن تهیه‌کننده- کارگردانان به طرح مالیاتی مجلس درباره اهالی سینما برای گرفتن مالیات از هنرمندانی که بیش از ۲۰۰ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند، واکنش نشان داده و بیانیه‌ای را صادر کردند.

متن بیانیه به شرح زیر است:

«نمایندگان محترم مجلس، آنچه در روز پنجم اسفندماه در صحن علنی مجلس و در قالب اصلاح موضوع معافیت مالیاتی هنرمندان اتفاق افتاد، در شکل اجرایی‌اش و در تقابل با تمامی جامعه سینمایی متاسفانه می‌تواند مصداق «لااله بدون الاالله» باشد!

بند «ل» ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم حاصل سالیان دراز مشاوره و همراهی و همکاری مسئولان امور مالیاتی و نمایندگان مطلع صنوف مختلف و متفاوت هنرمندان است. بیش از دو دهه است که کارگروه‌های خبره صنفی در امور مالیاتی و هیات‌های حل اختلاف دو جانبه، به اصلاح و پالوده کردن اجزا این رابطه و وظیفه ملی همت گمارده‌اند.

قانون مصوب نمایندگان محترم مجلس بر خلاف آنچه که در هیاهوی خبری گفته شد، متاسفانه تصمیمی نیست که تنها یک گروه خاص با تعریفی مبهم و بدون هویت مشخص تحت عنوان «سلبریتی» را در برگیرد؛ بلکه شامل همه خانواده بزرگ هنرمندان سینما، تئاتر، موسیقی، نویسندگان و مترجمان و دیگر هنرها می‌شود که اکثریت‌شان تلاش‌گران گمنامی هستند که تحت فشار اقتصادی ناشی از نبود عرصه شغلی مناسب و یا بیکاری درازمدت که گاه به چند سال می‌رسد، در مجموع و به طور میانگین به درآمدی ناچیز جهت اداره زندگی خود و خانواده شان بسنده می‌کنند.

طبعا اگر کارگردان، تهیه‌کننده، فیلمنامه‌نویس، بازیگر و یا هر کدام از عوامل مشغول در این عرصه بعد از چند سال بیکاری و درآمد صفر، بخت این را داشته باشد که به پیشنهاد کاری جدیدی فراخوانده شود، با تغییراتی که دراین قانون صورت پذیرفته، بدون توجه به سرشکن شدن مبلغی که دریافت می‌کند به سال‌های بیکاری قبلی، مودی را به ناگاه مشمول مالیاتی غیر عادلانه خواهد کرد. مضاف بر آنکه  بر خلاف شایعه کذبی که گروهی فراگیر کرده‌اند، تاکنون نیز تمامی دست اندرکاران هنر و فرهنگ فراتراز یک رقم مشخص سالانه الزام به پرداخت مالیات داشته و دارند.

نادیده انگاری یکباره این مناسبات قوام یافته بین تمامی اهل هنر و طبعا اجرای آن می‌تواند این باقیمانده الفت اهل هنر و فرهنگ را در همراهی با دولت، و نیز نظام قانون‌گذاری کشور، در خطر جدی قرار دهد؛ آن هم دراین شرایط ناگوار که فشارهای همه جانبه اقتصادی روزگار تلخی را برای مردمان ما رقم زده است و علاوه برآن ما اهالی هنر همچنان با عوارض تعطیلی و بیکاری دوران کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم.

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به حتم اذعان خواهند فرمود که افزایش امید، شادی و تزریق شوق به زندگی در آحاد مردم وظیفه بزرگی است که بر دوش همه جامعه هنری است و این گونه اقدامات شتابزده بی شک می‌تواند این مسئولیت و حس همراهی  بزرگ را دچار خدشه و آسیب جدی گرداند.

ما خواستار بازنگری، بررسی مجدد و واکاوی دقیق و درست مساله مالیات اهالی هنر هستیم.

کانون کارگردانان سینمای ایران

انجمن تهیه کننده- کارگردانان سینما»

منبع: صبا

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار