سری انیمیشن‌های دوبعدی «داستان‌های کاملا واقعی» به نویسندگی و کارگردانی معین شافعی و تهیه‌کنندگی محمدحسین امیری که در پنج قسمت تولید شده است، از سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه روی آنتن شبکه مستند رفته و ادامه قسمت‌های آن هرشب ساعت ۱۹:۵۰ روی آنتن می‌رود.

این انیمشین‌های ۵ قسمتی که به سفارش شبکه مستند ساخته شده، به روایت داستانِ قهرمان‌های ایرانی می‌پردازد که هر قسمت آن زمانی حدود ۵ تا ۷ دقیقه دارد.

در خلاصه داستان هرکدام از قسمت‌های این انیمیشن آمده است:

قصه «مریم»: دختری جوان که در خلال جنگ جهانی اول در کرمانشاه در مقابل روس ها ایستادگی کرد.

قصه «صدآفرین»: حسینعلی صدآفرین در جریان وقایع شهریور ۲۰، در یک پاسگاه نظامی به تنهایی ساعت های طولانی لشکر روس ها را متوقف کرده، با آنها جنگید و در نهایت شهید شد.

قصه «روحانی تبریزی»: ثقه‌الاسلام تبریزی برای جلوگیری از کشتار خونبار و خرابی های شهر توسط روس ها در جریان جنگ بزرگ اول در شهر تبریز ماند تا تمرکز روس ها را به خود معطوف کند که در نهایت در روز عاشورا به شهادت رسید.

قصه «حصاری از شجاعت»: ایستادگی مردم شهر خوی به رهبری دو روحانی و تنها با داشتن یک توپ قدیمی در مقابل لشکری ساخته شده توسط انگلیسی ها که منجر به نجات شهر و شکست دشمن شد.

قصه «جنگ سه روزه»: ماجرای مبارزه مردم دلوار به فرماندهی رئیسعلی دلواری در مقابل لشکر انگلیس در زمان جنگ بزرگ اول که سه روز ادامه داشت و در نهایت با فرار انگلیسی ها پایان یافت.

بخشی از عوامل این انیمیشن ۵ قسمتی عبارتند از: صداگذاری: محمدحسین ابراهیمی، مشاور هنری: مهدی فارسی، پژوهشگران: انسیه جهانشاهلو، هدی موسوی، کامپوزیت و متحرک سازی: محمدعلی امیری.

منبع: سوره سینما