رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Monday 18 October

کانون کارگردانان سینمای ایران در واکنش به سخنان وزیر ارشاد بیانیه ۲۸ صنف سینما را بازنشر کرد. کانون کارگردانان سینمای ایران در راستای موضع گیری آقای محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مورد لزوم بازگشت شوراهای ساخت و نمایش تولیدات نمایش خانگی به سازمان سینمایی اعلام کرد: «بر خود لازم‌ می داند یادآوری […]

کانون کارگردانان سینمای ایران در واکنش به سخنان وزیر ارشاد بیانیه ۲۸ صنف سینما را بازنشر کرد.

کانون کارگردانان سینمای ایران در راستای موضع گیری آقای محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مورد لزوم بازگشت شوراهای ساخت و نمایش تولیدات نمایش خانگی به سازمان سینمایی اعلام کرد: «بر خود لازم‌ می داند یادآوری کند این امر مطالبه به حق سینماگران و صنوف سینمایی از سال گذشته بود که مخالفت خود در مقابل دست اندازی صداوسیما به تولیدات نمایش خانگی و اعتراض به عقب نشینی وزارت ارشاد را در بیانیه ای تاریخی مطرح کردند.

شبکه نمایش خانگی و تولیدات پلتفرم های نوپا به جد در سال های اخیر مخاطبان را به سمت تولیدات داخلی سوق داده است، امری که گویا چند سالی است از اولویت کاری مدیران صداوسیمای ملی خارج شده است.  سازوکار اداری تولیدات نمایش خانگی باید از دست صداوسیمائی که مخاطبین خودش را روز به روز از دست میدهد  خارج گردد تا ضمن احترام به خواست مخاطبین میلیونی و روزافزون این تولیدات در داخل و خارج از ایران، امنیت شغلی و معیشتی اهالی سینما نیز تامین گردد که در اوضاع آشفته کرونائی سینمای ایران اولویت اصلی است.

لازم میدانیم به پیوست بیانیه تاریخی و اعتراضی ۲۸ صنف سینمائی در شهریور ماه سال ۹۹ را برای اطلاع بازنشر کنیم:

اعتراض ۲۸ صنف سینمایی به نظارت محدودکننده صدا و سیما بر شبکه نمایش خانگی:

ما اعضای صنوف سینمای ایران که حرفه و معیشت خود و خانواده هایمان مستقیماً وابسته به تولید محصولات فرهنگی تصویری است ، اعتراض شدید خود را نسبت به انتقال مسئولیت شبکه نمایش خانگی از سازمان سینمایی به صدا و سیما اعلام می داریم.

ما همچنین برای کسانی که پنهان و آشکار تلاش می کنند در سال جهش تولید این صنعت نوپا را به نابودی بکشانند نیز اظهار تاسف می کنیم.

فرصتهای شغلی بوجود آمده از تولید محصولات شبکه نمایش خانگی و پلتفرمهای “وی او دی ” بالغ بر سه تا پنج هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم در سال است که سیاست های غیر پاسخگوی صدا و سیما بدون شک باعث فرار سرمایه از این صنعت شده و ضرر معیشتی هنگفتی به اهالی سینما وارد خواهد کرد.

سپردن سرنوشت این پدیده نوپای تولید و توزیع به سازمانی که خود رقیب آن است تصمیمی اشتباه و غیر قابل جبران خواهد بود.

نباید فراموش کرد که این شبکه نمایش خانگی  و پلتفرمهای ” وی او دی ” بودند که در این‌ ماه های سخت بیماری فراگیر کرونا و بی رونقی سالن های سینما توانستند با اکران آنلاین کمک زیادی به سینمای ایران کنند و با تولید سریال ها و محصولات جدید در حال پیدا کردن مسیر خود جهت هرچه حرفه ای تر شدن هستند . بدیهی است که همه تولیدات در یک سطح و بری از کاستی و عیب نیستند ، اما بدون شک و براساس تحلیل های تجربی / حرفه ای ، عرصه رقابت و نیاز جامعه خود به خود استانداردها و کیفیت کارها را بالا خواهد برد . در حالی که میتوان پیش بینی کرد که صدا وسیما با رقابت ناصحیح با این پدیده نو پا و شاید هم با قصد حذف رقیب ، باعث از دست رفتن مخاطبین رسانه های داخلی شده و این عرصه را نیز در اختیار شبکه های ماهواره ای قرار خواهد داد.

ما اصناف سینمایی از مسئولان و دلسوزان این عرصه می خواهیم که با جلوگیری از این اشتباه تاریخی، مخاطبان شبکه های داخلی را به سوی رسانه های خارجی سوق ندهند و به ایجاد بی ثباتی و فرار سرمایه گذاری مشروع از این حوزه فرهنگ و هنر دامن نزنند.

انجمن صنفی کارگردانان سینما (کانون کارگردانان)

انجمن صنفی تهیه کنندگان سینما (اکت)

انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما

انجمن صنفی بازیگران سینما

انجمن صنفی فیلمبرداران سینما

انجمن صنفی تدوین‌گران سینما

انجمن صنفی صدابرداران و صداگذاران سینما

انجمن صنفی کارگردانان مستند

انجمن مدیران تولید سینما

انجمن صنفی چهره پردازان سینما

کانون آهنگسازان سینمای ایران

انجمن صنفی طراحان فیلم ایران

انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند

انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان

انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار

انجمن صنفی مدیران و دستیاران تدارکات سینما

انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران

انجمن صنفی تبلیغات سینما

انجمن صنفی منتقدان و نویسندگان آثار سینمائی

انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم

انجمن صنفی موسسات پخش فیلم

انجمن طراحان و مجریان جلوه های بصری سینما

انجمن جلوه هاى ویژه سینما

انجمن صنفى طراحان فنى و مجریان صحنه

انجمن صنفی بازیگران و بدلکاران سینما

انجمن کارکنان لابراتوار

انجمن مدرسان سینما

انجمن مدیران سالن های سینما»

 

منبع: صبا

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار