به گزارش سینماخانه و به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، روح‌الله اکبری کارگردان مستند «سنگ‌های مرز» که برای حضور در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» متقاضی شده است، درباره این مستند تقریباً ۳۲ دقیقه‌ای گفت: در نقطه صفر مرزی مهران که زمانی محل جنگ عراق علیه ایران بوده است، سنگ‌هایی وجود دارد که قیمتی و ارزشمند هستند و مردم با وجود این سنگ‌های قیمتی زیورآلات و اشیا مختلفی می‌سازند. اما نکته‌ای که در این میان مهم است، خطری‌ست که از سوی ضایعات جنگی، مین‌گذاری‌ها و… وجود دارد.
او درباره علت ساخت مستندی با چنین موضوعی بیان کرد: من به عنوان یک ایلامی همیشه در تلاش بودم که برای تلاش‌های این مردم در زمان جنگ مستندی بسازم، به همین دلیل برای ساخت مستندی به نقطه صفر مرزی مهران سفر کردم و در آن زمان با مردمانی آشنا شدم که با استفاده از سنگ‌های این منطقه انگشترهایی ارزشمند می‌سازند. زمانی که با یکی از این افراد صحبت کردم، درباره فرآیند ساخت، انواع مختلف سنگ‌ها و… برایم توضیح داد و در آن‌جا تصمیم گرفتم فیلمی درباره این سنگ‌ها بسازم.

این کارگردان ادامه داد: مراحل پیش تولید و ساخت این مستند نزدیک به ۲ سال به طول انجامید.
این مستندساز درباره جشنواره «سینماحقیقت» عنوان کرد: باید بگویم که «سینماحقیقت» به یک برند در ایران تبدیل شده است و هر مستندسازی علاقه‌مند است که فیلمی که ساخته در این فستیوال داخلی به نمایش درآید. من فکر می‌کنم محدودیت‌ها در این جشنواره نسبت به دیگر جشنواره‌های ایرانی کمتر است و این یک نکته مهم است و این فضای باز و هنری فیلمسازان را بیش از پیش ترغیب می‌کند تا در این جشنواره حضور داشته باشند.
اکبری در پایان درباره خواسته خود از «سینماحقیقت» عنوان کرد: از آن‌جایی که چهارچوب برای هنر تعریف شد، معنای واقعی خود را از دست داد به همین دلیل امیدوارم این فضای باز همیشگی باشد. همچنین فکر می‌کنم اگر در هر بخش تعداد بیشتری اثر پذیرفته شود انگیزه بهتری برای فیلمسازی در فیلمسازان شکل می‌گیرد و درنهایت شاهد اتفاقات بهتری در سینمای مستند هستیم.