رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
  • الجمعة ۱۲ محرم ۱۴۴۶
  • 2024 Friday 19 July

سرگیجه یا گیجی، احساس عدم تعادل را برای بیمار دارد یا بیمار سبکی سر و یا سیاهی چشم ها داشته باشد و این ها خیلی نگران کننده نیستند؛ ولی سرگیجه حقیقی، جای نگرانی دارد و باید بررسی شود. به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رادیو سلامت، دکتر «فرهاد عصارزادگان»، متخصص مغز و […]

سرگیجه یا گیجی، احساس عدم تعادل را برای بیمار دارد یا بیمار سبکی سر و یا سیاهی چشم ها داشته باشد و این ها خیلی نگران کننده نیستند؛ ولی سرگیجه حقیقی، جای نگرانی دارد و باید بررسی شود.

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رادیو سلامت، دکتر «فرهاد عصارزادگان»، متخصص مغز و اعصاب در گفت و گو با برنامه «خونه زندگی» رادیو سلامت گفت: در پزشکی دو مبحث داریم که با هم اشتباه گرفته می شوند، یک سرگیجه ورتیگو (سرگیجه حقیقی) و دو گیجی و اکثرا دومی را بیماران، سرگیجه می نامند و خیلی نگران کننده نیست. تفاوت این دو در اهمیت شان است که کدام جدی گرفته شود و کدام جدی گرفته نشود.
وی با بیان این که سرگیجه یا همان گیجی، خیلی جدی نیست و جای نگرانی ندارد و علایم خیلی زیادی دارد و به راحتی درمان می شود، افزود: سرگیجه یا گیجی، احساس عدم تعادل را برای بیمار دارد یا بیمار سبکی سر و یا سیاهی چشم ها داشته باشد و این ها خیلی نگران کننده نیستند؛ ولی سرگیجه حقیقی، جای نگرانی دارد و باید بررسی شود.
عصارزادگان در ادامه بیان کرد: سوال کلیدی که از بیمار پرسیده می شود این است که آیا احساس چرخش خود و اتاق را به دور خود داشتی یا خیر؟ و این نگران کننده است. پس نکته کلیدی در چرخش است. سرگیجه حقیقی، حس چرخشی است که مریض احساس می کند که بعد از معاینه ها، باید دید علت آن چیست.
وی با بیان اینکه سرگیجه ها دو دسته هستند، ادامه داد: سرگیجه های محیطی که مرجع آن ها مربوط به گوش است و سرگیجه های مرکزی که مرجع آن ها مربوط به مغز هستند، که سرگیجه های مرکزی در حیطه پزشکان متخصص مغز و اعصاب است. سرگیجه های محیطی خطر کمتری دارند؛ ولی سرگیجه های مرکزی می توانند منشاهای بزرگ تری داشته باشند مانند سکته های مغزی.
این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه برای تشخیص، علایمِ همراه، مهم هستند، گفت: همرا با سرگیجه، تاری دید، دوبینی و یا اختلال تکلم همراه با سرگیجه داشته باشند؛ این ها علایم سرگیجه های مرکزی هستند و باید سریعاً به پزشک مراجعه شود اما سرگیجه های محیطی این علایم ها را ندارند. شدت علایم به منظور بد بودن نیست و شاید سرگیجه ها خوش بین باشند و موقت از بین بروند.
وی در پاسخ به این پرسش که مشکل گوش چقدر در سرگیجه تاثیر گذارست؟، گفت: خیلی، سرگیجه وضعیتی خوش خیم است یعنی بیماران معمولا با یک تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه می گیرند و موقت است و رفع می شود. اینها همه به دلیل درگیری مجاری نیم دایره ای در گوش است که خیلی در علت ایجاد آن اتفاق نظر نیست و تئوری های مختلفی وجود دارد؛ اما به راحتی درمان پذیر است ولی ممکن است باز برگردد. التهاب گوش داخلی هم باعث سرگیجه می شود و باید درمان شود تا سرگیجه از بین رود.
عصارزادگان در خصوص راهکارهای درمانی سرگیجه ها اظهارداشت: اگر کسی سرگیجه حقیقی داشته باشد، خوراکی ها کمک کننده نیستند ولی برای سرگیجه، ممکن است دلیل افت قند باشد و آب قند کمک کننده باشد؛ ولی ممکن است کمک کننده هم نباشد. باید دید سرگیجه چه نوع سرگیجه ای است.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار