رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
  • الجمعة ۱۴ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Friday 29 September
  • چهارشنبه 18 مرداد 1402 - 14:18
  • کد خبر : 128588
  • تئاتر
  • چاپ خبر : اجرای رایگان نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک»

حوزه هنری کودک و نوجوان همزمان با محرم و صفر سال جاری یک نمایش عروسکی را روی صحنه می‌برد. نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک» کاری است به نویسندگی انوش معظمی که به واقعه عاشورا با ویژه کودک و نوجوان می‌پردازد. این نمایش را که افشین ناظری کارگردانی کرده است از ۲۰ مرداد ماه اجرا‌های خود […]

حوزه هنری کودک و نوجوان همزمان با محرم و صفر سال جاری یک نمایش عروسکی را روی صحنه می‌برد.

نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک» کاری است به نویسندگی انوش معظمی که به واقعه عاشورا با ویژه کودک و نوجوان می‌پردازد. این نمایش را که افشین ناظری کارگردانی کرده است از ۲۰ مرداد ماه اجرا‌های خود را در تماشاخانه مهر حوزه هنری آغاز خواهد کرد.

سجاد عباسی تهیه کننده این نمایش در مورد تازه‌ترین تجربه باشگاه هنر‌های نمایشی حوزه هنری کودک و نوجوان در تولید این نمایش گفت: اجرای نمایش عروسکی «قهرمان کوچک» دومین تجربه جدی و حرفه‌ای حوزه هنری کودک و نوجوان است که از ۲۰ مرداد اجرا‌های خود را در تماشاخانه مهر حوزه هنری به کارگردانی افشین ناظری آغاز خواهد کرد.

عباسی افزود: پیش از این نیز حوزه هنری کودک و نوجوان در باشگاه هنر‌های نمایشی نوجوانان خود نمایش «قول و قرار» را با موضوع امام زمان (عج) تولید و اجرا کرد.

وی در ادامه گفت: نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک» نیز با موضوع عاشورا و حضور حضرت علی اصغر علیه السلام در واقعه کربلا اجرا می‌شود. این نمایش ۱۲ شخصیت عروسکی دارد که ۸ عروسک گردان شخصیت‌های آن را اجرا می‌کنند.

وی افزود: این نمایش به ارز ۲۰ مرداد به مدت ۱۰ شب میزبان مخاطبان خود خواهد بود و پس از آن با همکاری مرکز هنر‌های نمایشی حوزه هنری در مسیر پیاده روی اربعین حسینی از نجف اشرف تا کربلای معلی به دو زبان عربی و فارسی و به صورت سیار از زائران اربعینی امام حسین علیه السلام پذیرایی فرهنگی و هنری خواهد کرد.

عباسی ادامه داد: از آنجایی که این نمایش برای سنین کودک و نوجوان اجرا می‌شود سعی شده است تا علاوه بر اینکه به حوادث کربلا می‌پردازیم به سوی محتوا و مفاهیم ایثار، از خودگذشتگی و شجاعت نیز حرکت کنیم تا تاثیرات معرفتی و خودسازی را نیز در مخاطبان گروه سنی الف خود بگذاریم. به این ترتیب در طراحی‌های نمایش با درایت‌های افشین ناظری و اجرای عروسکی سایه، حوادث کربلا و قهرمانی‌های شخصیت‌های آن به ویژه حضرت علی اصغر علیه السلام به نرمی و به دور از خشونت بیان شود.

عباسی افزود: نمایشنامه اثر به نویسندگی انوش معظمی اثری است که با تغییرات جدی بازنویسی و بازتولید شده است که در خلال آن برخی شخصیت‌های تازه به آن اضافه و عروسک‌های اثر تولید دوباره و بروز شده است.

تهیه کننده نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک» در پایان گفت: این نخستین تجربه باشگاه هنر‌های نمایشی حوزه هنری کودک و نوجوان است که هسته مرکزی آن با حضور سنین گوناگون خود در کنار عروسک گردانان حرفه‌ای با اهداف بلند مدت به اجرای نمایش می‌پردازند.

اجرای نمایش برای کودکان کار دشواری است

افشین ناظری طراح و کارگردان این نمایش عروسکی نیز در مورد این اثر با بیان مقدمه‌ای گفت: از یک طرف امام حسین (ع) و یاران باوفایشان به سمت کربلا در حرکت بودند و از طرفی عمر سعد با چهارهزار سرباز در راه کربلا بود. از یک طرف شور و شوقی در یاران امام بود و از طرفی ولوله‌ای در سپاهیان یزید.

وی ادامه داد: از طرفی هم در بین یاران امام (ع)، کودکان در آغوش مادران آرام بودند و از طرفی مردانِ تا بن دندان مسلح سپاه عمرابن سعد در میان سپاهیان رجز خوانی می‌کردند. ناگهان نامردی به نام حرمله تیر سه شعبه‌ای رها کرد و طفل شش ماهه‌ای را پرپر کرد.

ناظری در ادامه با بیان اینکه اجرای نمایش برای کودکان کار دشواری است، گفت: هرچه سن کمتر، تعهد و پاسخگویی گروه اجرایی بیشتر کودکان مانند لوح‌های سپیدی‌اند که آمادگی هرگونه نقش بستن را دارند.

وی افزود: حال اگرشما بخواهی برای این مخاطب نمایشی با موضوع مذهبی کارکنی به مراتب کار دشوارتر است. زیرا سنگ بنای مفاهیم عمیق دینی و مذهبی را در این لوح سفید گذاشته‌ای.

ناظری ادامه داد: بنابراین دقت در بیان مفاهیم بلند دینی برای کودکان بسیار حائز اهمیت است و همین امر کار دینی برای کودکان را بسیار کار سخت و پر استرسی می‌کند.گفتنی است؛ نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک» به نویسندگی انوش معظمی و کارگردانی افشین ناظری یک نذر فرهنگی است و تماشای آن رایگان است. این نمایش به همت حوزه هنری کودک و نوجوان هر روز ساعت ۲۰ از ۲۰ تا ۳۰ مرداد در تماشاخانه مهر حوزه هنری به نشانی تقاطع خیابان حافظ و خیابان سمیه روی صحنه خواهد رفت.

علاقه‌مندان برای هماهنگی جهت تماشای این نمایش می‌توانند با شماره‌های ۰۹۳۵۱۰۳۹۰۲۸ و ۰۲۱۹۱۰۸۸۴۱۱ تماس یا به سایت‌های تیوال و گیشه ۷ مراجعه کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار