رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲
  • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۵
  • 2023 Wednesday 29 November

مینا حیدری، از مجریان استان چهارمحال بختیاری سی‌ام شهریور در برنامه صبح بخیر ایران حضور پیدا کردند تا با مجری برنامه گفت‌وگو کنند. وی در این برنامه از فرهنگ بختیاری صحبت کرد. به گزارش سینماخانه و به نقل از مشاور رسانه ای؛ مینا حیدری، از مجریان استان چهارمحال بختیاری در معرفی خود گفت: من مجری […]

مینا حیدری، از مجریان استان چهارمحال بختیاری سی‌ام شهریور در برنامه صبح بخیر ایران حضور پیدا کردند تا با مجری برنامه گفت‌وگو کنند. وی در این برنامه از فرهنگ بختیاری صحبت کرد.

به گزارش سینماخانه و به نقل از مشاور رسانه ای؛ مینا حیدری، از مجریان استان چهارمحال بختیاری در معرفی خود گفت: من مجری برنامه صبح‌گاهی استان چهارمحال بختیاری به نام روز نو هستم و کمی در تئاتر تجربه دارم. من حقوق خوانده‌ام اما تئاتر را جداگانه کار کرده‌ام. من در مرکز استان در شهر کرد زندگی می‌کنم اما اصالت من به سورشجان برمی‌گردد.

حیدری درباره لباس بانوان بختیاری اظهار داشت: لباس‌های سنتی بختیاری که نمونه‌ای از آن را اکنون به تن دارم ارزش مادی بالایی دارند. علت گران‌قیمت بودن آن‌ها به دلیل تزئیناتی است که در آن‌ها وجود دارد. فلسفه این لباس‌ها به حرکت بانوان در طبیعت برمی‌گردد چرا که این ترکیب تزئینات و رنگ‌بندی باعث ایجاد زیبایی در میان طبیعت می‌شود.

وی افزود: پوشش آقایان نیز بسیار گران قیمت است و انواع مختلفی دارد. فلسفه بکار رفته در این پوشش یک‌سان بودن پشت و روی این لباس پشمی است. کفش‌ها نیز در این پوشش یک‌سان هستند و نمی‌توان آن‌ها را تا‌به‌تا پوشید. بختیاری‌ها به این فلسفه باور دارند که هویت آن‌ها یکدست است و پشت و رو ندارد.

او درباره استان چهارمحال بختیاری گفت: در استان ما ۷۵ درصد مردم بختیاری، ۱۵ درصد فارس و ۱۰ درصد نیز ترک‌های قشقایی هستند که هر کدام پوشش‌های خاص خود را دارند. متاسفانه میزان پوشش این لباس‌های سنتی در سطح شهر بسیار کم شده و این پوشش‌ها تنها در رویداد‌های خاص استفاده می‌شوند.

حیدری اظهار داشت: فارسی در استان چهارمحال بختیاری لهجه‌های مختلفی دارد که نشان از فرهنگ غنی و متنوع منطقه دارد. در چهارمحال بختیاری افراد چندروز عروسی می‌گیرند و بسیار دست‌ودل‌باز هستند. مراسم ما با حنابندون و قندشکنی شروع می‌شوند و پس از جشن شب عروسی ادامه پیدا می‌کند.

صبح بخیر ایران برنامه صبحگاهی به تهیه‌کنندگی مازیار مهاجر سلطانی است که هر روز صبح ساعت ۶:۰۰ از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

مخاطبان برنامه می‌توانند از طریق فضای مجازی به نشانی @sobhbekheyrtv1 ویدئوهای برگزیده صبح بخیر ایران و تصاویر مربوط به برنامه را مشاهده کنند.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار