رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲
  • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۵
  • 2023 Wednesday 29 November

فیلم مستند «سپندار : کوه مقدس» با کارگردانی نیما قلیزادگان و سمیه مطلبی در فستیوال Girona اسپانیا حضور یافت. به گزارش سینماخانه و به نقل از مشاور رسانه ای؛ سمیه مطلبی کارگردان فیلم مستند «سپندار : کوه مقدس» در مصاحبه ای به خلاصه ای از داستان این فیلم پرداخت و افزود: در مورد کوه دماوند […]

فیلم مستند «سپندار : کوه مقدس» با کارگردانی نیما قلیزادگان و سمیه مطلبی در فستیوال Girona اسپانیا حضور یافت.

به گزارش سینماخانه و به نقل از مشاور رسانه ای؛ سمیه مطلبی کارگردان فیلم مستند «سپندار : کوه مقدس» در مصاحبه ای به خلاصه ای از داستان این فیلم پرداخت و افزود: در مورد کوه دماوند قصه ها، افسانه ها و حماسه های بسیاری وجود دارد از منابع جذاب و با اصالت می توان به شاهنامه فردوسی بزرگ اشاره کرد این فیلم به عمق باورهای مردمی که تقدس کوه دماوند در آن به خوبی مشهود بوده و همچنین اقوام مختلف که با ادیان متفاوت از هزاران سال پیش در آن منطقه در کنار هم زندگی می کردند، پرداخته است.

این کارگردان هدفش از ساخت این فیلم را در یک جمله خلاصه کرد و گفت: تولید اثری که قله کوهی را به تصویر می کشد. که خود بخشی از تاریخ ایران زمین است و این مهم ترین هدف من از ساخت این فیلم بود.

وی به مشکلات تولید این فیلم پرداخت و افزود: مشکلات همیشگی ساخت اثر مستقل که فراوان است اما موانع خاص تولید این فیلم، ترس اهالی منطقه از دوربین بود. اطلاعات مردم روستاهای اطراف در مورد آیین ها و رسوم ایرانی که برخی پشتوانه تاریخی داشتند و برخی بدون پشتوانه و اصالت بودند؛ بالا بود. اما ترس آنها این بود که فکر می کردند دانستن تاربخ و شاهنامه جرم است و بعضی از آن ها می خواستند با تصویر شطرنجی جلوی دوربین ظاهر شوند.

مطلبی در ادامه گفت: ما در شهریور ۱۴۰۰ استارت کار را زدیم و در مهر ماه ۱۴۰۱ کار به اتمام رسید و وارد مراحل پخش شد و در جشنواره جیرونا اسپانیا که یکی از با سابقه ترین فستیوال های بین المللی فیلم می باشد، حضور یافته است.

وی به برنامه آتی خود اشاره کرد و افزود: اگر شرایط بهتری مهیا بشود، حتما مستندهای کوتاه و یا بلند بیشتری درباره تاریخ این خاک خواهم ساخت.

سمیه مطلبی تا کنون کارگردانی نمایش «میان مردگان» در سال ۱۳۹۸ ،فیلم کوتاه «اپراتور» در سال ۱۳۹۹ و فیلم مستند «سپندار» در سال  ۱۴۰۰ را در کارنامه هنری خود دارد.

وی در انتها از همکاری بسیاری از مردم شریف روستاهای مازندران و شهر دماوند تشکر و قدردانی کرد.

عوامل فیلم مستند «سپندار : کوه مقدس» به ترتیب عبارتند از: پژوهش: سمیه مطلبی، کارگردانان: نیما قلیزادگان و سمیه مطلبی، دستیاران: میثم عاقل و سهیلا سالک، تصویربردار: محمدرضا قربانی و متین نظری، صدابردار: امیرعباس زاهدی، عکاسان: پیام احمدی کاشانی، رضا نجیب و ساحل سبزعلی، تدوین: فرح زارع، موسیقی: علی مولایی، کارشناسان: دکتر کامران کشیری و سیف اله محمدیان، روابط عمومی و تبلیغات: پیام احمدی کاشانی

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار