رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲
  • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۵
  • 2023 Wednesday 29 November
  • جمعه 19 آبان 1402 - 21:26
  • کد خبر : 135762
  • تئاتر
  • چاپ خبر : «اشرف مخلوقات»؛ فریاد برخاسته از دل محیط زیست

نمایش «اشرف مخلوقات» که یکی از اجراهای راه‌یافته بخش خیابانی به سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان اصفهان است، درباره گونه‌ای خاص از تنها گوزن بازمانده در جنگل‌های ایران است. مجتبی خلیلی درباره این نمایش گفت: «اشرف مخلوقات» نمایشی با موضوع محیط‌ زیست و درباره تنها گوزن بازمانده جنگل‌های ایران یعنی گوزن قرمز مرال است […]

نمایش «اشرف مخلوقات» که یکی از اجراهای راه‌یافته بخش خیابانی به سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان اصفهان است، درباره گونه‌ای خاص از تنها گوزن بازمانده در جنگل‌های ایران است.

مجتبی خلیلی درباره این نمایش گفت: «اشرف مخلوقات» نمایشی با موضوع محیط‌ زیست و درباره تنها گوزن بازمانده جنگل‌های ایران یعنی گوزن قرمز مرال است که از زبان آن گوزن که نویسنده یک کتاب است، روایت می‌شود.

او با تأکید بر اینکه «اشرف مخلوقات» یک نمایش محیط زیستی است، افزود: ما در بعضی از صحنه‌های این نمایش، شاهد لحظات کمدی نیز هستیم اما در پایان به دلیل اینکه قصه‌ای که آن گوزن برای مردم روایت می‌کند در خصوص یک شهید به نام «میر داوود مؤمنی» محیط بان گیلانی است که در حال محافظت از این گوزن، در تالاب انزلی درمیان ۴ صیاد و شکارچی محاصره‌ و شهید می‌شود، به یک تراژیک تبدیل می‌شود.

«اشرف مخلوقات»؛ فریاد برخاسته از دل محیط زیست

خلیلی بیان کرد: به دلیل اینکه داستان درباره یک گوزن به عنوان گونه‌ای خاص از حیوانات است که از زبان او روایت‌ شده، غالباً برای مردم از اقشار مختلف قابل‌ درک بوده که با آن ارتباط برقرار می کنند.

کارگردان نمایش «اشرف مخلوقات» بیان کرد: انتخاب بازیگران این اثر از جمله پویا امامی به‌عنوان بازیگر اصلی، بر اساس توانایی‌ها و قابلیت‌های او و بازیگران فرم نیز به دلیل قابلیت بدنی و کمک به فضاسازی در نمایش انجام‌شده است. ضمن اینکه ما حدود ۲۰ جلسه تمرین برای تولید این نمایش و یک ماه و نیم برای طرح، ایده و فضاسازی‌ها وقت گذاشتیم.

او در خصوص علت شرکت در جشنواره‌ی امسال خاطر نشان کرد: امسال اولین دوره‌ای است که بخش خیابانی به جشنواره تئاتر استان اصفهان اضافه‌شده و ما نیز به دلیل این اتفاق بزرگ در جشنواره استان، تصمیم گرفتیم با این نمایش در جشنواره شرکت کنیم.

«اشرف مخلوقات»؛ فریاد برخاسته از دل محیط زیست

کارگردان نمایش «اشرف مخلوقات» اضافه کرد: هدف ما از اجرای این نمایش، رساندن صدای حیوانات به همه انسان‌ها است. انسان‌ها حق بسیاری از حیوانات را با نابودی طبیعت، لانه پرندگان، خانه حیوانات، جاده‌سازی و خانه‌سازی در جنگل‌ها پایمال کرده و علاوه بر آن در حال از بین بردن این‌گونه حیوانات، محل زیست و زندگی آن‌ها هستند.

او ادامه داد: در نمایش «اشرف مخلوقات» سید پویا امامی، پدرام پور پرورش، محمدمهدی بیابانکی، جواد آتش دهقان و سروش ایرانی نژاد به‌عنوان بازیگر به ایفای نقش پرداخته اند، هم چنین اصغر خلیلی به‌عنوان نویسنده، مجتبی خلیلی به‌عنوان طراح و کارگردان، آدینه رحیم نژاد به‌عنوان طراح فضا و لباس، محمد نادری به‌عنوان آهنگساز، عرفان نریمانی و محمد نادری به‌عنوان نوازندگان و حسین کاظمی به‌عنوان طراح پوستر و بروشور حضور دارند.

نمایش «اشرف مخلوقات» در سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان اصفهان در گذر فرهنگی چهارباغ، در چهارباغ عباسی و روبروی اجرا شد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار