رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 3 خبر


  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۳ ذو الحجة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 2 August
  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸
  • کد خبر : 70951
  • تئاتر
  • چاپ خبر : نمایش‌ «در حضور باد» به روی صحنه می رود

«بهرام بیضایی» برای نخستین بار مجوز اجرای عموم نمایش‌نامه‌ی «در حضور باد» را صادر کرد. به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی گروه هنری مستقل و دانشجویی هوده؛ نمایش «در حضور باد» به نویسندگی «بهرام بیضایی»، کارگردانی «علی جهانجونیا» و با بازی «رضا رشیدی اقدم، نشاط رازانی و علی جهانجونیا» از ۶ تیر […]

«بهرام بیضایی» برای نخستین بار مجوز اجرای عموم نمایش‌نامه‌ی «در حضور باد» را صادر کرد.

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی گروه هنری مستقل و دانشجویی هوده؛ نمایش «در حضور باد» به نویسندگی «بهرام بیضایی»، کارگردانی «علی جهانجونیا» و با بازی «رضا رشیدی اقدم، نشاط رازانی و علی جهانجونیا» از ۶ تیر ماه هر شب از ساعت ۱۷ در تماشاخانه‌ی دیوار چهارم به مدت یک ماه اجرا خواهد داشت.

علی جهانجونیا کارگردان نمایش در رابطه با این اثر می‌گوید:

“بسیار مفتخرم که می‌توانم این اثر را به تایید آقای بیضایی برای نخستین بار در تهران به اجرای عمومی در بیاورم؛ آن‌هم در روزهایی که دست به کارهای بزرگ زدن شاید کمی ریسک باشد زیرا هیچ تضمین و اعتباری -که شاید پیش از این ذره‌ و قطره‌ای وجود داشت- اصلاً دیگر وجود ندارد. ما طبق معمول و دستور کار همیشگی گروه هنری دانشجویی و مستقل هوده، بلافاصله پس از اتمام نمایش کارنامه‌ی بندار بیدخش در اواخر سال ۱۳۹۸، کار روی نوشته‌‌ای دیگر از آقای بیضایی را کلید زدیم؛ اما اینبار سراغ متنی از ایشان رفتیم که کمتر کسی به تحلیل، تفسیر و اجرای آن پرداخته بود و فضای آن به شدت با کارنامه‌ی بندار بیدخش تفاوت داشت و از طرفی به دلیل مضحکه بودن آن، می‌توانسیتم برای مخاطب شادی‌بخش باشیم و واسط آشتی تماشاچی و تئاتر، در این دوران کرونایی قرار بگیریم؛ اما نه با هرمتنی که الزاماً کمدی است؛ بلکه با یک اثر فاخر دیگر از بهرام بیضایی.”

امید دارم بتوان روزی شاهد اجراهای گوناگونی از چنین آثاری بود، زیرا پرسش برانگیز است که چرا این همه سال دست نخورده باقی مانده‌اند یا فقط تعداد محدودی به پرداخته‌اند. از بخش سرمایه‌دار تئاتر و به اصطلاح تجاری‌کارها که دیگر انتظاری نیست، منظورم ما جوانان و دانشجویانی است که نباید از سرمایه‌‌‌های هنری خاک خود غافل باشیم؛ امری که در همه‌جای دنیا مردود است و همین یکی از دلایل عقب‌ماندگی هنری ماست. بعدتر بیش‌تر در مورد این مسئله سخن خواهم گفت.

همچنین دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:  دستیار اول کارگردان: آزاده احمدآبادیها، دستیار دوم کارگردان: فاطمه زارع، برنامه ریز و مدیر اجرا: رضا رشیدی اقدم، هماهنگی گروه کارگردانی: امیر علی قلیپور، منشی صحنه: فریما خدامرادی، طراح صحنه، لباس و نور: علی جهانجونیا، طراح گریم: آزاده احمدآبادیها، طراح پوستر:  ندا تولایی، طراح صدا و آهنگسازی: ارشاد رازانی، دستیار آهنگساز: سوگل عباسی، مدیر صحنه: نوید پورربیع رودسری، دستیاران صحنه: حسین امیریعقوبی، گرافیک، تیزر و اقلام تبلیغاتی: جواد نجاری، عکاسان: جواد نجاری و حمیدرضا سعیدی، ساخت و اجرای دکور: علی شهدوست.

در خلاصه این نمایش آمده است:

تئاتر در حضور باد مضحکه‌ای تک پرده‌ای است که در آن مرد دراز، مرد چاق و میانجی با تصمیم به آشتی و هم‌زیستی آغاز می‌کنند؛ سپس پی دلایل وقوع فاجعه‌ای می‌گردند که از پس آن همه‌ی دنیا مرده‌اند و هیچ باقی نمانده است. پس آن‌ها دادگاهی سه‌نفره تشکیل می‌دهند و…

 

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار