رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 13 خبر


  • شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
  • السبت ۲۱ شعبان ۱۴۴۵
  • 2024 Saturday 2 March

«گرتا گرویگ» به عنوان دومین زن در تاریخ جشنواره کن، ریاست هیات داوران این رویداد مهم جهانی را بر عهده خواهد داشت. به نقل از ددلاین، «گرتا گرویگ» سال رکوردشکنی را در سینما تجربه کرد و توانست  به نخستین کارگردان زن جهان تبدیل شود که با یک فیلم (باربی) به فروشی فراتر از  یک میلیارد […]

«گرتا گرویگ» به عنوان دومین زن در تاریخ جشنواره کن، ریاست هیات داوران این رویداد مهم جهانی را بر عهده خواهد داشت.

به نقل از ددلاین، «گرتا گرویگ» سال رکوردشکنی را در سینما تجربه کرد و توانست  به نخستین کارگردان زن جهان تبدیل شود که با یک فیلم (باربی) به فروشی فراتر از  یک میلیارد در گیشه جهانی دست می‌یابد.

گرویگ قرار است در ماه می سال آینده بار دیگر رکورد تازه‌ای را ایجاد کند، زمانی که او اولین کارگردان زن آمریکایی می شود که نقش رئیس هیات داوران را در هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم کن بر عهده می‌گیرد.

جشنواره کن با اعلام خبر حضور وی در راس داوران جشنواره کن، این کارگردان را قهرمان دوران مدرن ما توصیف کرد که وضعیت موجود را متحول کرده است.

او در باره این انتخاب گفت: «من عاشق فیلم‌ها هستم، عاشق ساختن آنها هستم، دوست دارم به سراغ آنها بروم، دوست دارم در مورد آنها صحبت کنم. کن به‌عنوان یک فیلمساز، کن همیشه اوج زبان جهانی فیلم‌ها بوده است… قرار گرفتن در یک سالن تاریک پر از غریبه‌ها و تماشای یک فیلم کاملاً جدید مکان مورد علاقه من است».

گرویگ در سن ۴۰ سالگی، علاوه بر اینکه اولین کارگردان زن آمریکایی است که به عنوان رئیس هیات داوران کن منصوب می شود، همچنین جوان ترین فردی است که از زمانی که سوفیا لورن در سال ۱۹۶۶ در ۳۱ سالگی ریاست هیات داوران را بر عهده گرفت، این وظیفه را بر عهده می‌گیرد.

گرویگ پس از جین کمپیون در سال ۲۰۱۴، دومین کارگردان زن است که در راس هیات داوران و دومین زن آمریکایی پس از «اولیویا دی هاویلند» است که نخستین زن رئیس هیات داوران کن در سال ۱۹۶۵ بود.

هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم کن از ۱۴ تا ۲۵ می ۲۰۲۴  (۲۵ اردیبهشت ماه تا ۵ خرداد) برگزار می شود.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار