رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 14 خبر


  • دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳
  • الإثنين ۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۵
  • 2024 Monday 24 June

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» سه‌شنبه شب هشتم خردادماه با موضوع نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا، روی آنتن زنده شبکه افق رفت. به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، در بخش نخست، مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار و حواشی جنگ غزه و حمله صهیونیست‌ها به رفح پرداخت […]

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» سه‌شنبه شب هشتم خردادماه با موضوع نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، در بخش نخست، مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار و حواشی جنگ غزه و حمله صهیونیست‌ها به رفح پرداخت و سپس ارتباط اینترنتی با پیتر فورد – سفیر سابق انگلیس در سوریه – برقرار شد.دلیل به رسمیت شناختن فلسطین توسط کشورهای اروپایی چیست؟

او در گفت‌وگو با سید حسین حسینی اظهار کرد: اروپایی‌ها در قبال اتفاقات امروز غزه، خود را مقصر می‌دانند چه اینکه در ابتدای بحران، در کنار اسرائیل قرار گرفتند و فلسطینی‌ها را تنها گذاشتند به همین دلیل احساس گناه می‌کنند.

فورد افزود: اتفاقات ۲۰۰ روز گذشته موجب شد برخی کشورهای اروپایی مثل اسپانیا، ایرلند و نروژ به موضع‌گیری‌های خود فکر کنند هر چند دانمارک و برخی دیگر از کشورها همچنان درگیر فشارهای آمریکا قرار دارند.

این تحلیلگر سیاسی گفت: در این بین اسرائیل می‌بیند که دوستان اروپایی‌ خود را از دست داده و حتی احتمال دارد تحریم‌ها علیه فلسطینی‌ها هم کاهش یابد.

روایت ۵۳ روز تاریک در زندان‌های اسرائیل

در ادامه گزارش اختصاصی به افق فلسطین از غزه پخش شد؛ جایی که بیش از هفت هزار فلسطینی هم اکنون در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند؛ عبدالله کمیل خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین با برخی از فلسطینی‌های تازه آزاد شده گفت‌وگو کرده و از آنها درباره شرایط زندان پرسیده است.

یکی از این افراد که بعد از هفتم اکتبر بازداشت شده بود می‌گوید: به شکل وحشیانه‌ای بازداشت شدم و در دوره زندان هم رفتارهای کاملا غیر انسانی با ما می‌شد، خدمات پزشکی بسیار محدود بود و البته من را هم به حال خود رها کردند و هیچ وقت ویزیت نشدم؛ نکته عجیب اینکه او در بیمارستان خان یونس دستگیر شده بود و در بیمارستان شفا هم آزاد شد و در این مدت صلیب سرخ جهانی و دیگر سازمان‌های بین‌المللی سراغی از او نگرفتند.

چرا اسرائیل بر جنایات خود افزود است؟

در ادامه حسن محمد میرزایی – مدیر اندیشکده مطالعات جهان اسلام دانشگاه جامع امام حسین(ع) – در استودیوی شبکه افق حضور یافت و به گفت‌وگو با حسینی پرداخت.

او اظهار کرد: اسرائیل با هدف نابودی کامل حماس و آزادی اسرای صهیونیست جنگ غزه را شروع کرد، بعد از هشت ماه نه تنها به این اهداف نرسیده بلکه همچنان از غزه موشک‌های فراوانی به سمت تل آویو شلیک می‌شود؛ امروز صهیونیست‌ها جنگ را به مقاومت باخته‌اند به همین دلیل سعی می‌کنند با حملات وحشیانه، مردم فلسطین را بترسانند اما نتیجه عکس دیده‌اند و شاهد حمایت بیشتر مردم از مقاومت هستند.

جوانان آمریکا بزرگ‌ترین مشکل بایدن در انتخابات هستند

محمد میرزایی افزود: امروز بیشتر جوانان آمریکایی طرفدار تشکیل یک کشور فلسطینی از بحر تا نهر به دست اسلامگرایان و مجاهدان فلسطینی هستند، این یک معضل بزرگ برای جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

وقتی نظم نوین غربی فرو می‌ریزد

مدیر اندیشکده مطالعات جهان اسلام دانشگاه جامع امام حسین(ع) با بیان اینکه اتفاقاتی که بعد از هفتم اکتبر رخ داد، فراتر از حوادث دریای جنوبی چین و جنگ اوکراین، نشان‌دهنده تغییر در نظم جهانی مد نظر آمریکاست گفت: بعد از جنگ سرد، آمریکا فرهنگ و سیاست خود را به عنوان هژمون جهانی اعمال کرد و بسیاری از کشورها این موضوع را پذیرفته بودند ولی از سال ۲۰۰۸ به بعد، شاهد اتفاقاتی بودیم که به نام افول هژمونی آمریکا شناخته می‌شود.

سه مولفه اصلی نظم نوین جهانی؛ افول آمریکا و قدرت یافتن ایران

او تصریح کرد: نظم جدیدی که در حال شکل‌گیری در سطح جهانی است، شامل سه مولفه اصلی خواهد بود؛ نخست اینکه آمریکا از جایگاه هژمون به یک قدرت بزرگ تنزل می‌یابد که به افول ایالات متحده مشهور است نه اینکه فرو بپاشد؛ شاخصه دوم انتقال قدرت از غرب به شرق و قدرت یافتن چین، ایران و روسیه و مولفه سوم هم افزایش قدرت جبهه مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی است.

سازمان‌های بین‌المللی برای تامین منافع غرب تاسیس شده‌اند

میرزایی با بیان اینکه ساز و کار و نظام‌های بین‌المللی همگی در راستای تامین منافع قدرت‌های بزرگ و بالاخص بازتولید هژمون غربی تعریف شده‌اند عنوان کرد: می‌بینیم وتوی آمریکا، تمام قطعنامه‌های شورای امنیت را بی اثر می‌کند.

مدیر اندیشکده مطالعات جهان اسلام دانشگاه جامع امام حسین(ع) افزود: بعد از حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، همه دنیا به تجاوز رژیم صهیونیستی اعتقاد داشتند ولی شورای امنیت سکوت کرد چون منافع آمریکا در سکوت بود.

به گفته او، پرونده شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل به خاطر نسل‌کشی در دادگاه لاهه مطرح و حتی حکم توقف جنگ هم صادر شده است ولی اسرائیل به آن تمکین نمی‌کند.

آمریکا اگر می‌خواست طی چند هفته جنگ غزه را تمام می‌کرد

میرزایی خاطرنشان کرد: اینکه فکر کنیم آمریکا می‌خواهد به مردم غزه کمک کند ولی اسرائیل اجازه نمی‌دهد، ساده‌اندیشانه است، ایالات متحده کمک‌های محدود خود را هم به دریا می‌ریزد در حالیکه می‌توان آنها را روی خشکی فرود آورد.

او ادامه داد: کافی است آمریکا تا چند هفته کمک‌های نظامی خود را به اسرائیل قطع کند تا همه ببینند جنگ به چه سمتی می‌رود.

حملات اسرائیل به رفح عامدانه و برنامه‌ریزی شده است

در انتها هم ارتباط مستقیم با مازن بلبیسی – خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین در غزه – برقرار شد؛ او با اشاره به حملات گسترده صهیونیست‌ها به رفح اظهار کرد: رژیم صهیونیستی فراتر از خانه‌های مسکونی، آوارگان چادرنشین را هم مورد حمله قرار داده و به کشتار آنها دست زده است.

بلبیسی افزود: شدت انفجار بمب‌ها به گونه‌ای بود که شاهد جدا شدن سر افراد از بدن آنها بودیم؛ اسرائیل همچنین همان مناطق دو شب گذشته را مورد هدف قرار داد که نشان می‌دهد این حملات عامدانه هستند.

تنها سوال مردم غزه یک چیز است

خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین گفت: مردم غزه یک سوال بزرگ دارند، اینکه جنگ کی تمام می‌شود و آتش بس چه روزی برقرار خواهد شد؟ آنها هشت ماه است در چادر و در مناطق غیر امن زندگی می‌کنند، دسترسی به آب بسیار مشکل است و با شدت یافتن تجاوز نظامی صهیونیست‌ها، بر حجم مشکلات افزوده می‌شود.

اسرائیل همه راه‌ها را به روی غزه بسته است؛ ۲۰ روز است هیچ کمکی نیامده

او با بیان اینکه ۲۰ روز است که هیچ کمکی به مردم غزه نرسیده عنوان کرد: تنها برخی کامیون‌ها اجازه یافته‌اند از کرانه باختری به غزه وارد شوند.

بلبیسی افزود: قرار بود طبق توافق آمریکا و مصر، برخی کمک‌ها از گذرگاه ابوسالم وارد شود که رژیم صهیونیستی جلوی کامیون‌ها را گرفت.

آتش زدن کمک‌های ارسالی به غزه توسط شهرک‌نشینان

خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین خاطرنشان کرد: شهرک‌نشینان با حمایت ارتش اسرائیل، کمک‌های ارسالی به غزه را متوقف کرده و آنها را آتش می‌زنند؛ صهیونیست‌ها در واقع می‌خواهند بگویند مردم هستند که نمی‌گذارند کامیون‌ها به غزه بروند ولی این دروغ است و اگر حمایت ارتش اسرائیل نباشد، چنین کاری ممکن نبود.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار