رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 3 خبر


  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۳ ذو الحجة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 2 August

تهیه‌کننده مستند «دیوارکش» گفت: این مستند جزء نخستین مستندهایی است که مستقیم به موضوعات جنسی و سیاست در ایران می‌پردازد و چنگ‌زدن کاندیداهای ریاست‌جمهوری به این موضوعات برای رأی‌آوردن را نقد می‌کند. مستند «دیوارکش» به تهیه‌کنندگی سید محمدمهدی دزفولی و کارگردانی محسن آقایی را می‌توان ادامه‌ای بر «ایکسونامی» دانست. آقایی در مستند ایکسونامی به بررسی جریان انقلاب […]

تهیه‌کننده مستند «دیوارکش» گفت: این مستند جزء نخستین مستندهایی است که مستقیم به موضوعات جنسی و سیاست در ایران می‌پردازد و چنگ‌زدن کاندیداهای ریاست‌جمهوری به این موضوعات برای رأی‌آوردن را نقد می‌کند.

مستند «دیوارکش» به تهیه‌کنندگی سید محمدمهدی دزفولی و کارگردانی محسن آقایی را می‌توان ادامه‌ای بر «ایکسونامی» دانست. آقایی در مستند ایکسونامی به بررسی جریان انقلاب جنسی در آمریکا و سپس جهان پرداخت و با ارائه مستندات، سعی داشت تا استفاده رسانه‌ها و سیاستمداران از محتوا و نمادهای جنسی را برای کسب رأی رو رسیدن به قدرت بررسی کند. دیوارکش را به نوعی می‌توان ادامه‌ای بر ایکسونامی و پرداختن به نقد سوءاستفاده از موضوعات جنسی در فضای سیاسی ایران دانست که از انتخابات ۱۳۷۶ و روی کار آمدن اصلاحات به وجود آمد. البته این مستند بر خلاف مستند قبلی بیش از آن که به پژوهش متکی باشد، گفت‌وگو محور است. «دیوارکش» دو بخش اصلی دارد، بخش نخست به نقد جنسیت‌زدگی ایرانیان می‌پردازد که بخش کوتاهتر را نسبت به بخش دوم شامل می‌شود، اما بخش دوم به جریان انتخابات و سوءاستفاده‌ از موضوعات جنسی ورود می‌کند و نشان می‌دهد سیاستمداران چگونه با شعارهای دروغین پیرامون آزادی‌های مدنی و نگاه‌های جنسیتی، برای رسیدن به کرسی قدرت بهره می‌گیرند.

این مستند که از هفته گذشته در سامانه‌های اینترنتی «فیلمگردی» و «عماریار» اکران شده، با واکنش‌های متفاوتی روبرو شده است، برخی آن را سطحی قلمداد کرده‌اند و برخی هم آن را مستندی اثرگذار می‌دانند، مانند محسن مقصودی مجری برنامه «ثریا» که درباره آن گفته است: مستند «دیوارکش» تولید بچه‌های سفیر فیلم را دیدم. نسل جوان اگر این فیلم را نبیند، ضرر کرده است! پشت صحنه‌ای از بهره‌کشی اصحاب قدرت از مردم با شعارهای زیبا در حوزه آزادی‌های جنسی و چرخش های عجیب سیاستمداران برای یک مشت رأی، به ویژه از اواسط مستند به بعد عالی است.

منبع: فارس

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار