رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 15 خبر


  • پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹
  • الخميس ۵ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 22 October

نشست رسانه‌ای دوازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، در خانه سینما برگزار شد. در نشست «کامران ملکی»، بازرس انجمن منتقدان سینما ضمن خوش‌آمد به حضار گفت: از روزی که اولین نشریه شروع به نگارش نقد و تحلیل سینما کرد، جای فضایی که این آثار مورد قضاوت قرار بگیرد خالی بود. در ادامه بستر […]

نشست رسانه‌ای دوازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، در خانه سینما برگزار شد.

در نشست «کامران ملکی»، بازرس انجمن منتقدان سینما ضمن خوش‌آمد به حضار گفت: از روزی که اولین نشریه شروع به نگارش نقد و تحلیل سینما کرد، جای فضایی که این آثار مورد قضاوت قرار بگیرد خالی بود. در ادامه بستر لازم صورت گرفت و جایگاه نقد و منتقد، جایگاه خودش را پیدا کرد و برای فیلم‌سازان هم مورد اهمیت قرار گرفت.

ملکی ادامه داد: نکته‌ای برای دوستان منتقد لازم است مورد توجه قرار بگیرد؛ ما نقد فیلم داریم، ولی نقد سینما کمتر داریم، که باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و بتوانیم بیشتر فضای سینمایی کشور را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

سپس «جعفر گودرزی» دبیر جشنواره و نائب رئیس انجمن منتقدان گفت: ما امسال برای دومین بار برای جشنواره پوستر طراحی کردیم، که توسط «آرمان داوودی» این پوستر طراحی شده‌است.

در ادامه مراسم رونمایی از پوستر مذکور به عمل آمد.

«آرمان داوودی» درباره پوستر جشن منتقدان سینما توضیح داد: حدود ۱۵ اتود زده شد که طراحی شانزدهم تأیید شد. عینک در طراحی پوستر، نماد نقد است که تلاش داشتیم نگاه متفاوت منتقد را در آن نشان دهیم.

در ادامه کامران ملکی عنوان کرد: بسیاری از اتفاقات، تحت‌الشعاء شرایط سخت فعلی کشور است. تهیه و تأمین مالی برگزاری یک جشن که می‌خواهد در فضایی سالم برگزار شود بسیار مشکل است.

ملکی افزود: آری برخی جشن‌ها و جشنواره‌ها برگزار می‌شود و پول‌های درشتی هم از جاهایی نامعلوم به آنها تزریق می‌شود. ولی جشنی مثل جشن منتقدان که می‌خواهد در فضایی سالم و مطمئن برگزار شود، مشکلات فراوانی در پی دارد که من به‌عنوان بازرس خانه سینما به آقای گودرزی و همکارانشان خسته نباشید می‌گویم.

سپس جعفر گودرزی ضمن تشکر از ملکی مطرح کرد: در حقیقت می‌خواستیم پول برگزاری جشن، مثل آراء آن پاک باشد. تلاش داشتیم جشن امسال از لحاظ کیفی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

دبیر جشن  منتقدان سینما بیان کرد: این جشن ۲۷ آذر ماه در ایوان شمس برگزار خواهد شد و سه بزرگداشت خواهیم داشت. همچنین ۴۰  سال سینمای کودک مورد بررسی قرار می‌گیرد که کاندیدهای آن در جشنواره فیلم کودک معرفی شدند و در جشن منتقدان برگزیدگان آن معرفی خواهند شد.

وی افزود: سایت اینترنتی انجمن منتقدان هم در ایام جشن رونمایی و افتتاح خواهد شد.

گودرزی در خصوص اینکه چرا جشن منتقدان فقط به جشنواره فجر می‌پردازد و به اکران عموم توجهی ندارد گفت: از ابتدای تأسیس این جشن، هدف ما توجه به جشنواره فجر بود و بررسی آثار سینمایی آن. البته امسال برای نخستین بار به جشنواره جهانی فیلم فجر هم توجه خواهیم داشت.

دبیر جشنواره تصریح کرد: توجه به سینمای ایران و اکران عمومی وظیفه جای دیگری است. وظیفه و هدف ما چیز دیگری طراحی شده است، که همان اختصاص به جشنواره فجر است. چراکه اگر غیر این باشد، جشن مطول و شلوغی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: تمام تلاش‌مان را می‌کنیم مراسمی را پشت سر بگذاریم که از حاشیه دور باشد، هرچند که قصد نداریم مانعی ایجاد کنیم برای کسی؛ چراکه جشن منتقدان همان‌طور که خود اهالی سینما می‌گویند: محل مطمئنی برای درددل‌های ایشان است. اما هه‌ی سعی‌مان را می‌کنیم برای دوری از این حاشیه‌ها و جنجال‌ها.

گودرزی در ادامه درباره شرایط اقتصادی برگزاری جشن گفت: نهادهای گوناگونی بودند که می‌خواستند در برگزاری جشن کمک کننند ولی ما نپذرفتیم، چراکه نمی‌خواهیم تریبون کسی شویم. منتها مجله حقوقی « دادگر» در این زمینه با ما مشارکت کردند.

وی در پایان افزود: کاندیدهای جشن و مجری مراسم و‌نکات دیگر را در روزهای آینده اعلام خواهیم کرد.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار