رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
  • الجمعة ۲۴ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 14 August

در آستانه سالروز تولد زنده یاد « داوود رشیدی» گنجینه این هنرمند با حضور خانواده وی در موزه سینمای ایران رونمایی شد. به گزارش سینماخانه به نقل از روابط عمومی موزه سینما،جوایز،اسناد، مدارک، یادگاری ها ، وسایل شخصی و … توسط همسر این هنرمند ؛ احترام برومند به موزه سینمای ایران اهداء شد. گزیده ای […]

در آستانه سالروز تولد زنده یاد « داوود رشیدی» گنجینه این هنرمند با حضور خانواده وی در موزه سینمای ایران رونمایی شد.

به گزارش سینماخانه به نقل از روابط عمومی موزه سینما،جوایز،اسناد، مدارک، یادگاری ها ، وسایل شخصی و … توسط همسر این هنرمند ؛ احترام برومند به موزه سینمای ایران اهداء شد.
گزیده ای از اقلام اهداء شده آن مرحوم به شرح زیر است:

تندیس خانه سینما، تندیس بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، تندیس و کارت چهره‌های ماندگار از صدا و سیما، گواهینامه درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یادمان پانزدهمین جشن خانه سینما، تندیس دهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی، لوح دیپلم افتخار از سازمان میراث، مدال عبدالحسین نوشین، کتاب کاپیتن قراگز از آثار ترجمه شده داود رشیدی و جلال ستاری، تندیس چوبی بزرگداشت هنرمند داود رشیدی در فرهنگسرای استاد شهریار، کارت خانه سینما( انجمن بازیگران)، لوح بزرگداشت در سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر، کارت انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران، کارت عضویت طلایی انجمن بازیگران سینمای ایران، حکم استخدامی داود رشیدی در سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران در سال ۱۳۵۲ ، تمبر اختصاصی داود رشیدی، کارت دعوت پنجاهمین سالگرد اجرای نمایش چشم به راه گودو.

قرارداد فیلم‌هایی همچون: کمال الملک در سال ۱۳۶۲، هزار دستان در سال ۱۳۶۴، گل پامچال در سال ۱۳۶۴، نامه داود رشیدی به پدرش، نامه داوود رشیدی به دخترش لیلی، نامه داوود رشیدی به همسرش احترام برومند ، گواهینامه شش ساله ابتدایی همراه با عکس در ۱۳۲۶، کارنامه کلاس چهارم دبستان همچنین مجموعه‌ای از وسایل شخصی وی شامل: انگشترعقیق، خودنویس‌ ، عینک طبی ، ساعت مچی و … از دیگر یادگاری‌های اهداء شده ای است که در ویترین وی قرار گرفته است.

داوود رشیدی در سال ١٣٣۵ در آکادمى ژنو در رشته کارگردانى و بازیگرى تاتر تحصیل کرد وهم زمان در دانشگاه ژنو در رشته علوم سیاسى نیز درس خواند و از همان زمان به طور مستمر با گروه‌هاى حرفه‌اى به عنوان بازیگر و کارگردان در ژنو کار کرده بود. وی در سال ١٣٣٨ از آکادمى ژنو در رشته کارگردانى و بازیگرى فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۴۱ مدرک کارشناسی علوم سیاسی گرفت.

این بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون ایران ۲۵ تیر سال ۱۳۱۲در تهران متولد و در ۵ شهریور ۱۳۹۵ چشم از جهان فروبست.

سینماخانه/ حامد بهجتی

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار