رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
  • الأحد ۳ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 17 January

بر اساس اعلام نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان سیما در فصل تابستان ۱۳۹۹؛ شبکه‌های سه (۵۱٫۱%)، یک (۴۵٫۲%) و خبر (۴۵٫۱%) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم پرمخاطب‌ترین شبکه‌های سیما قرار گرفتند و مشخص شد شبکه خبر معاونت سیاسی با ۱۴٫۳ درصد، شبکه مستند سیما با ۱۰٫۲ درصد و شبکه تماشای سیما با […]

بر اساس اعلام نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان سیما در فصل تابستان ۱۳۹۹؛ شبکه‌های سه (۵۱٫۱%)، یک (۴۵٫۲%) و خبر (۴۵٫۱%) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم پرمخاطب‌ترین شبکه‌های سیما قرار گرفتند و مشخص شد شبکه خبر معاونت سیاسی با ۱۴٫۳ درصد، شبکه مستند سیما با ۱۰٫۲ درصد و شبکه تماشای سیما با ۷٫۸ درصد بیشترین رشد را نسبت به تابستان ۱۳۹۸ داشته‌اند.

به گزارش سینماخانه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، بر اساس این نظرسنجی ۷۴٫۷ درصد بیننده برنامه‌های مختلف سیمای رسانه ملی در فصل تابستان بودند و به‌طور میانگین سه ساعت و ۲۱ دقیقه پای برنامه‌های تلویزیون نشستند.

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات، میزان مخاطبان رسانه ملی در فصل تابستان ۹۹ نسبت به تابستان ۹۸ حدود ۱٫۸ درصد رشد داشته است و حدود ۲۳٫۲ درصد از بینندگان در تابستان ۹۹ بیش از پنج ساعت در روز پای برنامه‌های تلویزیون نشسته‌اند.

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از این نظرسنجی، پربیننده‌ترین ساعات تماشای تلویزیون در فصل تابستان به شرح ذیل بوده است:

رتبه ساعت درصد بیننده

۲۱ تا ۲۲.     ۷۱

۲۲ تا ۲۳.      ۶۴٫۸

۲۰ تا ۲۱.       ۶۱٫۷

نتیجه نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی نشان می‌دهد که شبکه‌های سه سیما، یک سیما، خبر معاونت سیاسی، آی‌فیلم معاونت برون مرزی و دو سیما بیشترین مخاطب را در فصل تابستان داشته‌اند که جزئیات آن در جدول زیر ارائه می‌شود:

شبکه.      درصد مخاطب

سه.          ۵۱٫۱

یک.           ۴۵٫۲

خبر.         ۴۵٫۱

آی فیلم.       ۴۳٫۱

 دو.             ۳۵٫۹

نسیم.          ۳۲

مستند.        ۳۰٫۱

تماشا.       ۲۷٫۵

نمایش.     ۲۷٫۱

ورزش.       ۲۱٫۹

سلامت.     ۲۱٫۸

قرآن و معارف.   ۱۹٫۶

پنج.            ۱۸٫۸

آموزش.      ۱۵٫۱

چهار.           ۱۰٫۵

افق.           ۹٫۷

وقتی نظرسنجی مخاطبان سیما در تابستان ۹۹ را با نظرسنجی تابستان ۹۸ مقایسه می‌کنیم مشخص می‌شود که شبکه خبر معاونت سیاسی، شبکه‌های یک، مستند، قرآن و معارف، سلامت و آموزش سیما بیشترین رشد مخاطب را دریک سال گذشته از آن خود کرده‌اند. در جدول ذیل، شبکه‌هایی را که نسبت به تابستان ۹۸ رشد مخاطب داشته‌اند، مشاهده می‌کنید:

رتبه

شبکه.     درصد رشد نسبت به تابستان ۱۳۹۸

خبر.         ۱۴٫۳

مستند.        ۱۰٫۲

تماشا.          ۷٫۸

سلامت.       ۷٫۵

قرآن و معارف.    ۶٫۲

آموزش.         ۵٫۴

نمایش.      ۳٫۷

یک.         ۳٫۱

آی فیلم.     ۲٫۷

پنج.        ۲٫۶

افق.        ۲٫۳

ورزش.     ۱٫۸

چهار.      ۱٫۲

بر اساس این نظرسنجی، جدول پربیننده‌ترین سریال‌ها در فصل تابستان به این شرح است:

شبکه.      سریال.       درصد بیننده

یک.        دخترم نرگس.     ۳۵.۵

سه.       زمین گرم.      ۲۸.۷

سه.       آخر خط.       ۱۸٫۹

آی فیلم.     مختارنامه.    ۱۸٫۶

یک.       سرزده.         ۱۸.۵

دو.       بوم و بانو.    ۱۶.۶

دو.      شاهرگ.    ۸.۲

۱۰ برنامه شاخص پربیننده شبکه‌های تلویزیون هم در این فصل به ترتیب زیر هستند؛ همان طور که این جدول نشان می‌دهد سهم شبکه‌های سه و نسیم از این فهرست هر کدام چهار برنامه و شبکه‌های مستند و پنج، هر کدام یک برنامه است:

شبکه.         برنامه شاخص.       درصد بیننده

سه.          عصر جدید ۲.           ۵۱٫۶

نسیم.        دورهمی.             ۴۵٫۱

نسیم.       گلچین خندوانه.      ۳۳٫۹

سه.       هشتگ عصر جدید.     ۲۸٫۱

نسیم.    کودک شو.            ۲۸٫۱

مستند.      مستند حیات وحش.    ۲۴

سه.         سمت خدا.          ۲۲٫۴

نسیم.       چهل تیکه.        ۲۲٫۴

پنج.          به خانه برمی‌گردیم.    ۲۰٫۵

سه.          اعجوبه‌ها.            ۱۹٫۷

در این نظرسنجی در پاسخ به اینکه «اگر قرار باشد فقط یک شبکه را تماشا کنید، کدام شبکه را انتخاب می‌کنید؟» ۲۵٫۴ درصد به شبکه سه سیما، ۱۵٫۳ درصد به شبکه آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی و ۱۱٫۵ درصد به شبکه خبر معاونت سیاسی رأی داده‌اند. بیشترین دلیل بینندگان برای تماشای تلویزیون در این فصل «کسب خبر و اطلاع» (۴۴٫۹ درصد) و «سرگرمی و تفریح» (۴۳٫۶ درصد) بوده است و باید در نظر داشت برای اولین بار است که در بررسی دلیل بینندگان برای تماشای تلویزیون، «کسب خبر و اطلاع» از «سرگرمی و تفریح» پیشی گرفته است.

بر اساس این نظرسنجی در میان انواع برنامه‌ها سریال‌ها با ۵۵٫۶ درصد، اخبار با ۵۳٫۲ درصد و فیلم سینمایی با ۳۷٫۲ درصد، پربیننده‌ترین قالب‌های برنامه‌ای در سیما بوده‌اند.

ازنظر ۴۵٫۹ درصد مردم در فصل تابستان، تلویزیون محبوب‌ترین رسانه بوده است و پس‌ازآن اینترنت با حدود ۲۵ درصد، شبکه‌های اجتماعی با حدود ۱۴ درصد، رادیو حدود ۶ درصد و روزنامه و مجلات با حدود ۱٫۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار