به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، «بر سر خاک» به کارگردانی محسن خان‌جهانی موضوعی درباره محیط‌زیست و فرونشست خاک در مناطق مختلف ایران دارد.

«بر سر خاک» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است و در قالب طرح «اکران حقیقت» در سامانه هاشور و مراکز فرهنگی هنری نمایش داده خواهد شد. علاقه‌مندان برای تماشای این مستند می‌توانند به hashure.com مراجعه کنند.

تصویربرداری مستند «بر سر خاک» که دو سال طول کشیده است، توسط امیر جغتایی در شهرهای مختلف انجام شده و تدوین آن را آرش زاهدی اصل برعهده داشته است. در ساخت این مستند علاوه بر گفتگو و برخی تصاویر تکان‌دهنده از فرسایش خاک در ایران، از گفتار متن با صدای شهرام درخشان استفاده شده است.

عواملی که در ساخت این مستند همکاری داشته‌اند، عبارت‌اند از: صدابردار: احمدرضا طایی، صداگذار: آرش قاسمی، توازن رنگ و نور: رضا تیموری، تصویربرداری هوایی: احمد آزاد، مدیر تولید: امیرمهدی صادقی.

محسن خان‌جهانی مستندهای «A.B.C.D»، «انتهای خیابان پاستور»، «آزادراه»، «کلاه شیشه‌ای» و … را کارگردانی کرده و در چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» جایزه ویژه هیئت داوران به دلیل توجه ویژه به بحران زیست‌محیطی خاک و توجه به پژوهش را برای ساخت فیلم «بر سر خاک» دریافت کرد.

منبع: سوره سینما