رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
  • الأحد ۸ ذو القعدة ۱۴۴۴
  • 2023 Sunday 28 May

برنامه «مستند فرهنگ» دوشنبه ۲۸ فروردین به گذری در کتابخانه مجلس شورای اسلامی و نشریات ادواری اختصاص دارد. به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه «مستند فرهنگ» امشب درباره تاریخچه و فعالیت های کتابخانه مجلس شورای اسلامی و نشریات ادواری مطالبی بیان می‌شود. کتابخانه‌ مجلس شورای اسلامی ۵۷۰ هزار کتاب […]

برنامه «مستند فرهنگ» دوشنبه ۲۸ فروردین به گذری در کتابخانه مجلس شورای اسلامی و نشریات ادواری اختصاص دارد.

به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه «مستند فرهنگ» امشب درباره تاریخچه و فعالیت های کتابخانه مجلس شورای اسلامی و نشریات ادواری مطالبی بیان می‌شود. کتابخانه‌ مجلس شورای اسلامی ۵۷۰ هزار کتاب چاپی، ۲۸ هزار کتاب خطی، بیش از ۴۱ هزار مجلد نشریه ادواری و میلیون‌ها برگ سند، بخش مهمی از میراثِ ماندگارِ تمدن کهنسال و بزرگ ایران اسلامی را بر دوش می‌کشد و بر اساس رسالت تاریخی که بر عهده‌اش نهاده شده، همواره چشم‌ به‌راه پویندگانی از قافله علم و آگاهی بوده است. این بنای آگاهی به اراده دوستدارانی از خبرگانِ فرهنگ و ادب در جمع مجلسیان منتخب مردم در اوائل تأسیس حکومت مشروطه، همزمان با استقرار مجلس و اراده حاکمیت قانون در ایران شکل گرفت، و این گونه، اولین کتابخانه پارلمانی آسیا، با اندکی مسامحه، عمری به قدمت تاریخ تأسیس مجلس قانونگذاری (۱۲۸۵ شمسی) در این سرزمین دارد.
تأسیس رسمی‌ کتابخانه‌ای با هدف بنیادین حمایت فکری و علمی نمایندگانِ مجلس که از ضرورت‌های اساسی تشکیلِ حکومت جدید بود، اگرچه در دوره نخست مجلس با همه عزمی‌ که برای انجام این کار وجود داشت، به‌ دلیل مشکلات ناشی از تغییرات اساسی در سیستم حکومتی و مشغله‌های فراوان نمایندگان میسر نشد اما با مساعی و پشتکار برخی از نمایندگان فرهیخته عضو هیأت رئیسه دومین دوره‌مجلس شورای ملی و با تصویب آیین‌نامه‌داخلی جدید مجلس شورای ملی در سال ۱۲۸۷ دنبال شد. نخستین گام‌ها در گردآوری کتب، مجموعه‌های اهدایی عده‌ای از فرزندان فرزانه ملت در صدر مشروطیت بود که به امید تقویت علم و آگاهی و قانون، میراث علمی و مکتوب برجای مانده از عمری تلاش خود و خاندان خویش را به کتابخانه‌ مجلس سپردند و بدین ترتیب هم کتابخانه را بنیان نهادند و هم نام نیک از خود برجای گذاشتند. این کتابخانه با ابتکار عده‌ای از برگزیدگان مجلس و در رأس آنان ارباب کیخسرو ـ به اعتبار آن که سال‌ها سمت کارپردازی مجلس‌ را داشت ـ و تنی چند از دوستداران دیگر در فضایی محدود در کنار حوضخانه ساختمان قدیمی و زیبای مجلس، موسوم به ساختمان مشروطه پا به عرصه حیات گذاشت و خیلی زود محفل انس و منزل نورانی صاحبان خرد و ارباب کمال شد.پس از شکل‌گیری کتابخانه در فضای محدود و موقت جنب حوضخانه در ساختمان مشروطه، به دلیل استقبال منتخبین ملت از این جایگاه معرفتی، تلاش‌های بسیاری برای تخصیص مکان و فضایی مناسب‌تر برای این مجموعه پی‌گرفته شد.

این تلاش در دوره‌ پنجم مجلس شورای ملی (۱۳۰۲ ش) به بار نشست و ساختمان‌ موجود در ضلع شرقی باغ بهارستان یعنی عمارت عزیزالسلطانی خریداری و بخشی از آن‌ها برای تأسیس کتابخانه‌ای آبرومند اختصاص یافت.
در این زمان عبدالحمید نقیب‌زاده مشایخ به عنوان مسئول موقت منصوب گردید و تا سال ۱۳۰۴ در این سمت باقی ماند. در سال ۱۳۰۴ کتابخانه‌ی مجلس به عنوان اولین کتابخانه‌ی رسمی و دولتی نوین ایران به‌طور رسمی‌ گشایش یافت و انسانی دانشمند و فاضل به‌نام یوسف اعتصام الملک آشتیانی به عنوان مدیر کتابخانه منصوب گردید.
رشد و توسعه‌ این کتابخانه و افزایش مجموعه‌ها، منابع و مخازن آن، در سال‌های بعد مدیران و مسئولان کتابخانه و مجلس را بر آن داشت تا به فکر احداث ساختمانی متناسب با کاربری چندجانبه باشند، آن‌گونه که بتواند حافظ حریم علمی و حرمت معنوی مجلس بوده و پاسخگوی حجم منابع و مراجعان کتابخانه مجلس باشد. بدین ترتیب قدم دوم در ۱۷ بهمن ماه ۱۳۴۱ برداشته شد و ساختمانی که در حال حاضر کتابخانه در آن قرار دارد افتتاح گردید.
کتابخانه‌ مجلس، فعالیت‌های خویش را ادامه داد تا آنکه دوران پهلوی به سر آمد و انقلاب اسلامی از راه رسید. در پی این رویداد بزرگ تاریخی، کتابخانه‌ مجلس تنها پس از یک توقف داوطلبانه شش‌ماهه بار دیگر به عنوان مرکزی فرهنگی فعالیت خویش را از سر گرفت.
در سال ۱۳۶۲ با تصمیم مسئولین وقت، کتابخانه‌ مجلس سنای سابق نیز با عنوان کتابخانه شماره‌ ۲ زیر نظر کتابخانه‌ مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

برنامه «مستند فرهنگ» را امشب ساعت۲۰:۳۰ به تهیه کنندگی سمیه نجفی به‌ همت گروه تولید و تامین از رادیو فرهنگ بشنوید.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار