رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 16 خبر


  • دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
  • الإثنين ۲۳ شعبان ۱۴۴۵
  • 2024 Monday 4 March

جدیدترین قسمت برنامه «مثبت خیلی دور خیلی نزدیک» با مروری بر زندگی آیت الله مدرس، جمعه دهم آذر روانه آنتن شبکه دو می‌شود. به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، این برنامه که با توجه به مناسبتها و اتفاقات خاص روانه آنتن می‌شود، به مناسبت دهم آذر که مصادف با سالروز شهادت […]

جدیدترین قسمت برنامه «مثبت خیلی دور خیلی نزدیک» با مروری بر زندگی آیت الله مدرس، جمعه دهم آذر روانه آنتن شبکه دو می‌شود.

به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، این برنامه که با توجه به مناسبتها و اتفاقات خاص روانه آنتن می‌شود، به مناسبت دهم آذر که مصادف با سالروز شهادت آیت الله مدرس و روز مجلس است، با پخش ویژه برنامه‌ای به پاسداشت مقام این مرد بزرگ خواهد پرداخت.سید حسن مدرس متولد ۱۲۴۹ در روستای سرابه از توابع شهرستان اردستان استان اصفهان، یکی از فقها، سیاستمداران شیعی و از علمای اصفهان در دوران مشروطه بود که به حمایت از مشروطه‌خواهان پرداخت. وی در دوره دوم مجلس، از طرف فقها به‌ عنوان یکی از مجتهدان تعیین شد که طبق قانون اساسی مشروطه می‌بایست بر هماهنگی مصوبات مجلس با شرع اسلام نظارت می‌داشت. وی از دوره سوم تا ششم نیز برای چهار دوره نماینده مردم تهران در مجلس شورای ملی بود. در دوره جنگ جهانی اول، کمیته دفاع ملی را تشکیل داد و به قم مهاجرت کرد. او مخالف اقدامات رضاخان بود در نتیجه رضاخان وی را تبعید کرد و به شهادت رساند. به مناسبت شهادت او در دهم آذر ۱۳۱۶، در تقویم کشورمان این روز به نام «روز مجلس» نامگذاری شده است.
از این فقیه دانشمند و مدرس آزادگی تألیفاتی همچون «رساله‌ای در لزوم و عدم لزوم قبض در موقوفه»، «تعلیقه بر کفایه الاصول آخوند خراسانی»، «شرح رسائل شیخ مرتضی انصاری»، «شرح روان بر نهج البلاغه» و… به یادگار مانده است. از معروفترین شاگردان او می‌توان به مهدی الهی قمشه‌ای، بدیع‌الزمان فروزانفر، سید مرتضی پسندیده و جلال‌الدین همائی اشاره کرد.
در این برنامه ضمن مروری بر اقدامات آیت الله مدرس در زمان حضورش در مجلس، به پخش تصاویری از افتتاح مقبره وی توسط مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، گزیده‌ای از فیلمها و سریالهایی با موضوع ایشان و… پرداخته خواهد شد.
«مثبت خیلی دور خیلی نزدیک» کاری از تأمین برنامه شبکه دو سیما به تهیه‌کنندگی حمیدرضا فتح‌آبادی است که جمعه دهم آذر ساعت ۱۱:۱۵ به مدت ۲۵ دقیقه از این شبکه پخش خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار