رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲
  • الجمعة ۱۳ شعبان ۱۴۴۵
  • 2024 Friday 23 February

واکاوی تحولات ایران از نگاه آخرین سفیر بریتانیا در دوره پهلوی در «نرسیده به انقلاب» اسناد مبتنی بر روابط آنتونی پارسونز آخرین سفیر بریتانیا با شاه و گزارش‌های او از وقوع انقلاب اسلامی در ایران در برنامه «نرسیده به انقلاب» بازخوانی می‌شود. به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی شبکه تهران؛ در این […]

واکاوی تحولات ایران از نگاه آخرین سفیر بریتانیا در دوره پهلوی در «نرسیده به انقلاب»

اسناد مبتنی بر روابط آنتونی پارسونز آخرین سفیر بریتانیا با شاه و گزارش‌های او از وقوع انقلاب اسلامی در ایران در برنامه «نرسیده به انقلاب» بازخوانی می‌شود.
به گزارش سینماخانه و به نقل از روابط عمومی شبکه تهران؛ در این دو قسمت از برنامه که پنجشبه و جمعه (۱۹ و ۲۰ بهمن) از شبکه تهران روانه آنتن می‌شود، مجید تفرشی تاریخ‌نگار و مورخ با توجه به اسناد به دست آمده و محرمانه، به خاطرات دوره سفارت پارسونز آخرین سفیر انگلیس در سال‌های منتهی به وقوع انقلاب اسلامی ایران می‌پردازد.
ملاقات‌هایی که نه در خاطرات محمدرضا پهلوی و نه در کتاب آنتونی پارسونز به آن اشاره شده در این برنامه مورد بررسی و تحلیل تاریخی قرار می‌گیرد. همچنین مصاحبه‌های علی‌اکبر عبدالرشیدی (نویسنده و خبرنگاری که فرصت گفت‌وگو با حدود ۱۲۰ شخصیت بین‌المللی را داشته) با آخرین سفیر بریتانیا در دوره پهلوی در این برنامه بررسی خواهد شد.
گفتنی است آنتونی پارسونز آخرین سفیر انگلیس در ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است. او از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ سفارت کشورش در تهران را بر عهده داشت. آخرین سال سفارت پارسونز با امواج انقلاب اسلامی ایران هم‌زمان شد و به همین لحاظ مأموریت وی از لحاظ تاریخی اهمیت ویژه‌ای یافت.
در هر قسمت از «نرسیده به انقلاب» چند سند تاریخی رونمایی می‌شود و راجع به موضوع این اسناد، حوادث و وقایع پیرامون آن صحبت می‌شود. این اسناد در واقع روایت‌های دست اولی از رویدادهایی است که در سال ۱۳۵۷ و ماه های پایانی منجر به پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است. علاوه بر اسناد محرمانه، آرشیوهای تصویری و صوتی کمیابی در این مجموعه به نمایش درخواهد آمد.
«نرسیده به انقلاب» به تهیه‌کنندگی مصطفی پورمحمدی و کارگردانی علیرضا خوشنویس که در کاخ موزه نیاوران ضبط شده، هر شب ساعت ۲۲ از شبکه تهران پخش می شود.

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار