رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 13 خبر


  • دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳
  • الإثنين ۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۵
  • 2024 Monday 24 June

جشنواره کن هفتادوهفتم که انتظار زیادی از آن به‌واسطه حضور نام‌های بزرگ می‌رفت، درنهایت نتوانست اقبال چندانی را از منظر کیفی شاهد باشد. کن هفتادوهفتم درحالی به کار خود پایان داد که کیفیت فیلم‌های بخش رقابتی این دوره، به محلی برای تحلیل کیفی این رویداد تبدیل شده است. برای این منظور چه بخواهیم نقد منتقدان […]

جشنواره کن هفتادوهفتم که انتظار زیادی از آن به‌واسطه حضور نام‌های بزرگ می‌رفت، درنهایت نتوانست اقبال چندانی را از منظر کیفی شاهد باشد.

کن هفتادوهفتم درحالی به کار خود پایان داد که کیفیت فیلم‌های بخش رقابتی این دوره، به محلی برای تحلیل کیفی این رویداد تبدیل شده است. برای این منظور چه بخواهیم نقد منتقدان فرانسوی را ملاک قرار دهیم و چه جدول ستاره‌هایی که بسیاری از رسانه‌های معتبر برای آثار این دوره منتشر کرده‌اند، باز هم به گزاره‌ای در جهت کیفیت بالای آثار بخش مسابقه امسال نمی‌رسیم.

قطعا بزرگ‌ترین آب سرد کن امسال، مگالوپلیس فرانسیس فوردکاپولا بود که نه در ارزش‌گذاری منتقدان، نمره بالایی گرفت و نه نقدهای درخوری نصیبش شد. بی‌توجهی کامل کن در اختتامیه نیز تیر خلاص را به این فیلم زد تا کاپولا نتواند هت‌تریک نخل طلای خود را به چشم ببیند. اینکه مهم‌ترین و کنجکاوی‌برانگیزترین فیلم کن، با دستان خالی و با نقدهای منفی، این رویداد را ترک کند، قطعا خبر خوبی برای سینمادوستان نبود. علی‌الخصوص آن‌که انتشار خبر صحبت با کاپولا برای عدم‌ترک کن و اصرار برای حضور در مراسم اختتامیه، این گمانه را تقویت کرد که قرار است مگالوپلیس حداقل یک جایزه بگیرد. حالا اما مشخص شده این اصرارها برای بخش تقدیر از جرج لوکاس بوده است.

نکته جالب اختتامیه کن ۲۰۲۴، اعطای جایزه بهترین بازیگری به ۴ بازیگر امیلیا پرز ژاک اودیار است که برخلاف تعجب بسیاری از رسانه‌ها، اتفاق غریبی نیست و حداقل در سال ۲۰۰۶ تکرار شده است. جایی که کن تصمیم گرفت تا جایزه بهترین بازیگر زن خود را به تمام بازیگران زن فیلم بازگشت ساخته پدرو آلمودوار اختصاص دهد.

اما قطعا یکی از خوشحال‌کننده‌ترین اتفاق‌هایی که در اختتامیه کن رخ داد، جایزه گرفتن جسی پلمونز بوده است. بازیگر مستعدی که حدود ۲۴ سال در دنیای بازیگری حضور دارد اما محبوبیت و خلاقیت این بازیگر پس از مرد ایرلندی، رشد چشمگیری داشته است تا جایی که با رصد سایت‌ها و فضای مجازی متوجه می‌شویم که این جایزه گرفتن که برای انواع مهربانی بوده است، تا چه میزان با استقبال مواجه شده است.

انواع مهربانی نیز با وجودی که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کرد اما انتظار بیشتری از این فیلم لاتیموس می‌رفت.

نخل طلا هم طبق پیش‌بینی‌ها به شان بیکر رسید تا دست آمریکایی‌ها، پس از ۱۳ سال به این جایزه برسد. با این جایزه، سینمای آمریکا هجدهمین نخل طلای تاریخ خود را دشت کرد.

فیلم کارآموز نیز عصبانیت ترامپ و تیم کاری وی را رقم زد. قطعا پرحاشیه‌ترین فیلم کن امسال که با وجود جوسازی‌های ضدترامپی خود، نتوانست نقدهای مثبتی را به خود ببیند. کارآموز در جدول امتیازها نیز نمره متوسط رو به پائینی دریافت کرد.

اما اختتامیه کن ۲۰۲۴، یک لحظه جالب هم داشت و آن، حضور جرج لوکاس برای دریافت نخل طلای افتخاری بود که با تشویق مخاطبان همراه بود. لوکاس در شرایطی نخل طلای خود را از دستان کاپولا دریافت کرد که این دو در دهه ۷۰، استویوی آمریکن زئوتروپ را تاسیس کردند تا لوکاس فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را با دستیاری کاپولا آغاز کند.

با تجمیع نقدهای منتشرشده و البته جدول امتیاز رسانه‌های معتبر، به این نتیجه می‌رسیم که کن هفتادوهفتم، نتوانست به لحاظ کیفی، هم‌پای اعتبار آثار این دوره و سازندگانش باشد. گرچه تیری فرمو؛ دبیر هنری جشنواره تلاش بسیاری به خرج داد تا با رایزنی‌های گسترده چندین‌ماهه، چهره‌های موجه بسیاری را به این دوره بکشاند اما حالا که کن پایان یافته، می‌توانیم به این داوری نسبی برسیم که این تلاش‌ها، حداقل در شکل کیفی، نتوانسته رضایت دامنه زیادی از منتقدان را به همراه داشته باشد. گرچه برای اثبات این گمانه باید منتظر انتشار این آثار و حضورشان در فصل جوایز باشیم.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار