رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 9 خبر


  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۸ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Friday 4 December

ریما رامین فر با اعتقادی راسخ، تا هر وقت «پایتخت» ساخته شود در این مجموعه بازی می کند. به گزارش سینماخانه به نقل از روابط عمومی شبکه آی فیلم، ریما رامین فر بازیگر سریال «پایتخت» در گفت و گو با آی فیلم در باره عشق و انگیزه اولیه اش برای ورود به عالم نمایش یعنی […]

ریما رامین فر با اعتقادی راسخ، تا هر وقت «پایتخت» ساخته شود در این مجموعه بازی می کند.

به گزارش سینماخانه به نقل از روابط عمومی شبکه آی فیلم، ریما رامین فر بازیگر سریال «پایتخت» در گفت و گو با آی فیلم در باره عشق و انگیزه اولیه اش برای ورود به عالم نمایش یعنی نویسندگی، اینچنین توضیح داد: در واقع این سوالی است که برایش جوابی ندارم! همیشه با حسرت در موردش حرف می زنم، انگار از آن دوران سال ها فاصله گرفته‌ام.  درحقیقت از سالی که صاحب فرزند شدم به قول معروف پشتم باد خورد و این برای من خیلی ناراحت کننده است. حالا مطالعه من به مراتب کمتر شده و کمتر فیلم می بینم. طبیعتا از نوشتن هم فاصله گرفته ام. در گذشته هر کتابی که چاپ می شد می خواندم و فیلم های روی پرده را می دیدم اما از این دنیای جذاب به واسطه وظایف مادری دور شدم. گاهی فکر می کنم اعتماد به نفسم کم شده چون احساس می کنم از خیلی اتفاقات بی خبرم. طبیعی است در این فضا پیدا کردن سوژه برای نوشتن سخت است. این یکی از افسوس های زندگی من است و برای این اتفاق غمگینم…

وی که قرار بود سال گذشته نمایشی را کارگردانی کند که به یک باره لغو شد، ادامه داد: تصمیم داشتم نمایشنامه «تابوت عهد»  نوشته «نیل لبیوت»  که یک نویسنده آمریکایی است را به روی صحنه ببرم و برای این تصمیم بسیار ذوق داشتم اما نمی دانستم سریال پایتخت مرا بیشتر از همیشه درگیر می کند. معمولا برای این سریال حدود سه ماه یا کمی بیشتر وقت می گذاشتیم اما برای قسمت جدید که در تعطیلات نوروز پخش شد شش ماه درگیر تصویربرداری شدیم. خب همین  افزایش زمانی فرصت اجرای نمایش را از من گرفت. انصرف دادم و کارم را در مجموعه پایتخت با جدیت ادامه دادم.

رامین فر در سال جدید برای کارگردانی و یا نویسندگی برنامه دارد و دراین باره گفت: کارگردانی را نزدیک تر می بینم و احتمال دارد انجامش دهم ولی برای نویسندگی فقط امیدوارم. باید زمانش فرا برسد.

به نظر بازیگر نقش «هما» در «پایتخت» که این روزها درگیر اجرای نمایش «آن سوی آیینه»  به کارگردانی علی سرابی در یک تماشاخانه خصوصی است، خوب است که ما سالن های متعدد تئاتر در یک شهر داریم و خوب است که مردم به دیدن نمایش علاقمند شده اند. او افزود:  زمانی که من کار تئاتر را شروع کردم نهایت  تماشاچی یک کار پر فروش شاید ۳هزار نفر بود. در حال حاضر اما همین سالن ها هر شب با استقبال و ازدحام تماشاچی مواجه می شود و این خوشایند است. البته کیفیت همیشه فدا می شود ، دلیل هم دارد زیرا از آنجایی که نمی خواهیم مخاطب را از دست دهیم او را به هر نحو ممکن حفظ می کنیم و در این مواقع کیفیت فدای حضور مخاطب می شود. این مسئله خطرناک است و به نظرم  اتفاقی است که رخ داده. در نمایش هایی که حضور داشته ام  تلاش کردم سطح کار پایین نیاید ولی شتابزدگی و راضی نگه داشتن مخاطب به هر قیمت ممکن به کارها لطمه زده است. آرزو می کنم هیچ نمایشی خود را قربانی مخاطب نکند و سطح فرهنگی خود را حفظ کند.

ملاک رامین فر برای پذیرش یک نقش به گفته خودش در درجه نخست، «لذت شخصی» است: بدون تعارف در کاری که خودم از آن لذت نبرم حاضر نمی شوم. چه از نظر متن و چه حضور در کنار تیم اجرایی آن پروژه. مثلا نمایشی که الان درگیرش شده‌ام همین حالا در سراسر اروپا اجرا می شود. وقتی متن را خواندم لذت بردم. بعد هم، کارگردان و گروه بازیگران از دوستان خوب من بودند که حس خوبی را القا می کردند . به همین دلیل حضور در نمایش را پذیرفتم و بعد از مدت ها حال خوبی دارم.

وی درباره ادامه حضورش در سری های بعدی احتمالی «پایتخت» که هم اکنون روی آنتن شبکه آی فیلم است، نیز تصریح کرد: بله چرا که نه! برای من بسیار جذاب است که این مجموعه به فصل پنجم رسیده و  از فردای روزی که قسمت پنجم به پایان رسید تا همین حالا در حال پاسخ به این پرسش هستم که که قسمت ششم کی ساخته می شود! خیلی شگفت انگیز است که مردم از ما خسته نشده اند و برای من بسیار جذاب است در کاری که این همه مورد اقبال مردم است حضور داشته‌ام. تا زمانی که مردم بخواهند این مجموعه را ببینند همراهشان هستم، بدون لحظه ای تردید…

رامین فر در پاسخ به اینکه چرا  شخصیتی که در قسمت های قبلی زنی مستقل، امروزی، عضو شورای شهر و در بسیاری مواقع شخصیت منطقی خانواده بوده اما در سری پنجم درگیر مشکلات عصبی است، فعالیت بیرون از خانه ندارد ،استقلالش را از دست داده ، فردی منفعل و دنباله روست و.. ، پاسخ داد: این طراحی محسن تنابنده و کاملا فکر شده بود . محسن تنابنده همیشه تلاش می کند تنوع بصری در کار وجود داشته باشد حتی در چیدن شخصیت ها ، مثلا برایش جذاب بود بهرام افشاری با آن قد بلند در کنار سایر کاراکتر ها حضور داشته باشد. در ابتدای فصل پنجم تصادفی رخ می دهد و خیلی ها ساده از کنار این تصادف گذشتند. چرا این تصادف در کار گنجانده شد؟ چون کمک می کرد همه ما تغییراتی داشته باشیم و از کلیشه ها فاصله بگیریم. کاراکتر هما و اساسا کاراکتر خانم ها در کارهای کمدی دست و پا بسته است ، کمتر می تواند تغییر کند و همیشه باید شان یک زن خوب و خطوط قرمز رعایت شود. اما در فصل جدید هما زنی است که بچه ای را از دست داده و همین واکنش های جدید او را در پی دارد و البته باعث عصبی بودن او هم هست. ما در اطرافمان زنانی را می بینیم که به واسطه از دست دادن فرزند دچار مشکلات زیادی می شوند و زمان می برد تا به شرایط عادی برگردند . این اتفاق رنگ تازه ای به هما داد اما در نهایت هم باز بلوغ و برخورد عاقلانه هما باعث شد تا این افراد از اتفاقاتی که درکشور سوریه برایشان رخ داد جان سالم به در برند.

این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون اذعان کرد که حساب «پایتخت» را از سایر مجموعه های تلویزیون تفکیک می کند: به عنوان یک بازیگر و همینطور مخاطب سریال های تلویزیونی را دنبال می کنم و افسوس می خورم از میزان انرژی که صرف می شود اما کارها تا این میزان ضعیف است و کیفیت خوبی ندارد . متاسفانه باید بگویم تعداد آثار ضعیف کم نیست. اما من پایتخت را تفکیک می کنم بدون اینکه تعصب داشته باشم. وسواسی که برای ساخت این مجموعه وجود داشت را از نزدیک لمس کردم . شاید باور کردنی نباشد گاهی برای یک مسئله کوچک گروه نویسنده و کارگردانی سه روز در حال بحث بود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. من به تیم پایتخت ایمان و باور دارم .مدیوم آن برایم مهم نیست شاید روزی فیلم سینمایی پایتخت ساخته شود یا روزی نمایشش اجرا شود به هر حال  من تا همیشه با این تیم همراه خواهم بود.

رامین فر با اشاره به اینکه بعد از مدت ها در فیلم سینمایی «چهل و هفت» بازی کرده است، گفت: اگر بدون مطالعه باشد، پذیرفتن بازی در فیلمی اینچنین –با توجه به فیلم اولی بودن کارگردان آن-  خالی از خطر نیست اما زمانی که فیلمنامه به دستم رسید احساس کردم نقش را دوست دارم و به نظرم فیلمنامه از استحکام و شیوایی قابل توجهی برخوردار بود. من قبلا هم با سعید روستایی در «ابد و یک روز» کار کرده ام . معتقدم کار با جوان ها برگ برنده ماست. اینقدر لطف داشتند که دستم را باز گذاشتند تا هر کدام از نقش ها را که دوست دارم انتخاب کنم . انتخاب من شخصیت مهری بود ، زن بد دهن پایین شهری که داستان های خودش را داشت. هیچ وقت چنین نقشی را بازی نکرده بودم هرچند معتقدم فیلم از فیلمنامه عقب تر است و احتیاج به تدوین مجدد دارد اما من این کاراکتر را دوست داشتم و از بازی در این نقش لذت بردم.

سینماخانه /حامد بهجتی

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار