رفتن به بالا

اخبار سینما، تئاتر و تلویزیون

تعداد اخبار امروز : 14 خبر


  • شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
  • السبت ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴
  • 2023 Saturday 3 June

معاون صدا در یادداشتی از حضور جبلی رییس صدا و سیما در استودیو هشت و رادیو نمایش نوشت. به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، علی بخشی‌زاده طی یادداشتی از حضور پیمان جبلی رییس صدا و سیما در مجموعه ارگ رادیو، استودیو هشت و رادیو نمایش نوشت. متن یادداشت را در زیر می خوانید: «ارگ […]

معاون صدا در یادداشتی از حضور جبلی رییس صدا و سیما در استودیو هشت و رادیو نمایش نوشت.

به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، علی بخشی‌زاده طی یادداشتی از حضور پیمان جبلی رییس صدا و سیما در مجموعه ارگ رادیو، استودیو هشت و رادیو نمایش نوشت.

متن یادداشت را در زیر می خوانید:

«ارگ کهن سال رادیو، پیر پرنیان اندیش هنرمندی که حدود هشتاد سال پیش در قلب تهران و جوار کاخ گلستان سکنی گزید تا در مقام رسانه ای گرم و صمیمی صدای شیوای هویت ملی و نبض رسای تحولات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دیگر زمینه های ایران زمین باشد، به تاریخ ۷ مهرماه ۱۴۰۲ شمسی و در ایام شادباش زادروز ملی رادیو، دیگر بار روز شیرین و ماندگاری را در حافظه ی تاریخ پربار خویش ثبت کرد.

بازید صمیمانه ریاست محترم سازمان صدا و سیما، جناب آقای دکتر جبلی از این خانه رسانه ملی، رویدادی که نه به رسم معمول اداری، بلکه طی فرآیند متفاوت و خلاقانه یک تئاتر کاربردی، در فضایی صمیمی از جنس رادیو و مملو از انس و الفت رقم خورد.

طی این قالب نمایش گونه از نوع تئاتر موزه، آقای دکتر جبلی قدم به قدم و پا به پای بازیگران، سیر تاریخی ساختمان های ارگ رادیو را پشت سر گذاشتند تا بار دیگر اطلس هویت گرم ترین رسانه سازمان را مرور کنند.

راویان و هنرپیشگان اصلی این نمایش جذاب و طنزآمیز چهار شخصیت بودند به نام های: مشتی عباد(پیرمردی ۱۰۳ساله، دارای سه عیال و ۲۷ سر عائله که از بدو تاسیس ارگ رادیو باغبان این مجموعه بوده و شاهد عینی وقایع مختلف)؛ پیمان خان شیرافکن شمیرانی(دیپلمه از پاریس و کارمند عالی رتبه آرشیو رادیو)؛ دکتر عزیزالله حاتمی (برگرفته از واقعیت و بنیانگذار مرکز نمایش های رادیو) و روح پاک شهیدی که در روز ۲۲ بهمن و ماجرای تسخیر ارگ به ضرب گلوله دژخیمان به شهادت رسید.

حضور در اتاق تمرین بازیگران و تجربه نقش خوانی توسط دکتر جبلی که به رغم غافل گیری بسیار هنرمندانه صورت گرفت و با تشویق حضار مواجه شد از بخش های جالب توجه این رویداد بود.

هم چنین گپ و گفت صمیمانه و محبت آمیز ایشان به همراه جمعی از پیشکسوتان و نمایندگان هنرمندان در استودیو هشت، با چاشنی نوای پیانوی پر قدمت تازه احیا شده، که نتایجش نور امید و شور شوق را در قلب اهالی هنرهای نمایشی رادیو روشن ساخت.

رادیو نمایش طی سال‌های اخیر، تجربه های نو، میان رشته ای و هم افزایانه ای را با رویکرد مردمی آغاز کرده است که نخستین نمایش رادیوی تعاملی(اینتراکتیو) در جهان و نمایش های کاربردی از آن جمله است.

ارگ کهنسال رادیو به عنوان میراثی فرهنگی، پس از تجدید دیدار با ریاست سازمان، آماده و مشتاق است در قامت یک موزه زنده آغوش عاشقانه خویش را بر دیگر مردم علاقه مند نیز بگشاید تا آن ها را سوار بر بال خیال انگیز نمایش از مسیر تونل زمان به تماشای میراث ناملموس خود بنشاند.

استودیوی تاریخی هشت می‌تواند مانند سال‌های طلایی دهه‌های شصت و هفتاد شمسی که در کوران جنگ تحمیلی و زیر موشک باران با «صبح جمعه با شما» پناهگاه مردم بود، بار دیگر آنان را به خیال و لبخند و آرامش مهمان کند.

و مرکز هنرهای نمایشی رادیو باید بیش از پیش و فروزان تر از قبل، شمع محفل دوستداران بی شمارش باشد.

این چشم انداز روشن، از جمله نویدهای آقای دکتر جبلی در هنگام وداع از خانه تاریخی و دوست داشتنی رادیو بود.»

منبع: مهر

اخبار مرتبط

نظراتآخین اخبار